3. България напусна Евро 2013 със загуба от Финландия

България напусна Евро 2013 със загуба от Финландия

Невероятен шанс за класиране за следващата фаза на европейското се откри пред нашите национали след категоричния успех на Турция над Франция с 3:0.

Невероятен шанс за класиране за следващата фаза на европейското се откри пред нашите национали след категоричния успех на Турция над Франция с 3:0. Така единствено и само победа с 3:0 срещу северняците щеше да ни прати в Лакташи, Босна и Херцеговина. Младите ни волейболисти, които излязоха пределно осъзнаващи важността на мача срещу Финландия, обаче проспаха последните разигравания на първия и втория гейм, а след това загубиха и 3-ия. Така след 0:3 (17:25, 22:25, 25:27) България остана с актив от 3 точки и на 5-то място в група „Б“ в Белград.

Младите ни волейболисти започнаха надъхано, а финландците отговориха с няколко успешни атаки. Финландия взе 2 точки аванс при 8:6 след 2 блокади срещу Милен Илиев. Гоненето продължи – ние изравнихме, след което отново противникът ни дръпна с 2 точки. 2 чудесни атаки през центъра на Красимир Георгиев отново възстановиха равенството в резултата. Националите ни пропуснаха възможност за контра, а след това Милен Илиев сгреши при атака – 16:14 за Финландия. Второто прекъсване за нашия щаб дойде при 19:16, след като финландците се възползваха максимално от първата си възможност за контра. Последваха нови грешки при посрещането и в атака в нашия отбор и разликата стана доста сериозна – 6 точки – 24:17, след което финландците спокойно затвориха гейма, а с това сложиха край на мечтите ни за участие в следващата фаза. През цялата първа част българите не успяха да направят нито една блокада срещу отстъпващите им значително в ръстово отношение финландци.

Втората част започна точка за точка, като с едва първата ни блокада в мача успяхме да се откъснем – 8:6. Последва ас на Милен Илиев и при 11:8 наставникът на Финландия използва първата си почивка в мача. Нашите отново пропуснаха няколко възможности за контра, но все пак Илиев реализира една възможност при второто прекъсване 16:12 за България. Веднага след почивката обаче противника ни направи 2 безответни точки и Халачев също взе почивка. Нов ас в зоната на Яни Георгиев и преднината ни бе съкратена, а след нови 2 разигравания вече изоставахме в резултата. Ново прекъсване за нашия треньорски щаб, но грешките продължиха и Финландия отново взе предимство в края на гейма – 20:17. Петър Кацарски иВелизар Чернокожев се появиха в игра, а сервис серия на Краси Георгиев докара нещата до 23:22. След успешна атака и блок срещу Кацарски финландците съвсем спокойно взеха и втория гейм с 25:22.

Едва в третия гейм нашите заиграха освободено и това даде резултат – 8:5 след силна серия на сервис на Яни Георгиев. България дръпна дори с 4 точки при 13:9, но позволи на Финландия отново да изравни. Тодор Костов влезе в игра на мястото наНиколай Къртев, а равенството се запази до 22:22. С отлична атака на Яни Георгиев и точка от прехвърлена топка на либерото ни Станислав Драмов нашите поведоха с 24:23. При първата възможност за спечелване на гейма Мечкаров прати топката в аут, но след атака на Краси Георгиев и грешка от сервис на центъра резултатът бе изравнен – 25:25. Финландците показаха по-здрави нерви и приключиха двубоя след 27:25.

Ники Желязков: Макар да бихме мачът ни с ЦСКА не бе никак лесен