3. България фаворит за "уайлд кард" за Шампионската лига по волейбол

България фаворит за "уайлд кард" за Шампионската лига по волейбол

След като през последните 4 сезона „уайлд кард" за най-престижния европейски клубен турнир получи ЦСКА, сега европейската конфедерация (CEV) отново е склонна да предостави специална покана за българския първенец, който и да е той

За пета поредна година България може да има свой представител в мъжката Шампионска лига по волейбол. След като през последните 4 сезона „уайлд кард" за най-престижния европейски клубен турнир получи ЦСКА, сега европейската конфедерация (CEV) отново е склонна да предостави специална покана за българския първенец, който и да е той. Преди началото на финалните плейофи в Суперлигата фаворити изглеждат лидерите в редовния сезон „Пирин Балкан-строй" и „Марек Юнион Ивкони", както и вечните заподозрени ЦСКА, „Левски" и „Нефтохимик".

И този сезон CEV ще предостави две „уайлд кард" на страни извън тези от Топ 14 на европейската ранглиста, чиито представители участват по право в Шампионската лига. В момента на 14-о място е Чехия с клубен коефициент от 161 т., а непосредствено под чертата е България - на 15-о с актив от 157 т. Следващите две позиции заемат Хо-ландия (139 т.) и Черна гора (132 т.) и именно тези страни най-вероятно ще водят битка за другата покана. Нашата федерация изглежда фаворит заради традициите в турнира, създадени от „Левски" (2003-2007 г.) и ЦСКА (2008-2012 г.).

Днес „сините" ще играят за Купата на България, след като снощи спечелиха „вечното дерби" от 1/2-финалите на турнира в Благоевград с 3:1 (-23, 11, 14, 28) гейма. Първият финалист стана „Арда", който победи „Монтана" с 3:1 (13, -20, 22, 23) в ранния 1/2-финал. За разлика от кърджалийци, които се класираха в Топ 4 с рутинна победа с 3:0 (18, 21, 17) в 1/4-финала срещу УНСС, монтанци се промъкнаха напред със сензационен успех с 3:2 (23, 19,-13,-19,12) над фаворита „Марек".

„Това, че сочените за фаворити отпаднаха още на четвъртфиналите, е добре, защото показва, че първенството ни е равностойно и има интрига. Няма отбори, които да са абонирани за финала и за купата", коментира изпълнителният директор на Националната лига (НВЛ) Людмил Найденов, финалът за купата е днес от 17.30 ч. в благоевградската зала „Скаптопара".
Левски спечели Суперкупата на България за втора поредна година (ВИДЕО)

"Сините" надвиха Дея спорт Бургас с 3:2 гейма

Ники Желязков: Макар да бихме мачът ни с ЦСКА не бе никак лесен