3. Жалко: Гришо се бори, но отпадна в Монте Карло (ВИДЕО)

Жалко: Гришо се бори, но отпадна в Монте Карло (ВИДЕО)

Датчанин спря българина след 2 тайбрека

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби от датчанина Холгер Руне с 6:7 (9), 6:3, 6:7 (2) в епичен осминафинален двубой от турнира на клей от сериите "Мастърс 1000" в Монте Карло, продължил 3 часа и 29 минути.

Така българинът отстъпи пред финалиста от миналата година и пропусна да си осигури нов мача на четвъртфиналите срещу италианеца Яник Синер. И за двамата това бе втори мач за деня, като Димитров победи сърбина Миомир Кецманович с доигравенето, а Руне - индиеца Сумит Нагал.

С успеха си, дошъл след 2 тайбрека и 2 пропуснати мачбола от Димитров, неговият съперник взе реванш за поражението си с 0:2 на финала в Бризбън (Австралия) през януари, а и изравни общия баланс в срещите до 2 на 2 победи.

Датчанинът спечели с тайбрек първият сет, който продължи 89 минути, налагайки се със 7:6(9). В началото двамата печелеха геймовете си до 3:2, когато Димитров получи пръв шанс да пробие финалиста от миналогодишното издание на турнира и номер 7 в света. И при двата си опита обаче българинът не успя. На свой ред Руне взе подаването на Димитров още в следващия гейм. Първата ни ракета съумя да върне подаването и да изравни за 5:5. Малко по-късно се стигна до тайбрек. В него двамата си размениха по няколко минипробива, но в крайна сметка скандинавецът ликува след 11:9.

Във втората част обаче българинът проби подаването още на старта, след което двамата взимаха геймовете си до 5:3, когато Димитров отново спечели сервиса на Руне и затвори сета за едва 43 минути. В тях обаче Гришо успя да впечатли света със страхотно шоу. При един негов сервис, скандинавецът направи отличе ретур, който обаче бе върнат от българина с ракета зад гърба за уинър и със сигурност - едно от топ отиграванията на седмицата.

В третата част се усещаше осезаемо умората и у двамата, тъй като за тях това бе втори мач за деня. Първият критичен момент за Димитров бе в петия гейм, когато датчанинът стигна до точка за пробив, но българинът се защити, направи обрат и отново спечели предимство. Борбата остана безмилостна до самия край на мача, като двамата редуваха чудесни изпълнения с някои непредизвикани грешки. Григор Димитров първи стигна до 6:5 и си осигури най-малко тайбрек в решителната част. В 12-ия гейм Руне стигна бързо до 40:0, но с великолепна игра българинът изравни и стигна до точка за спечелване на мача след 3 часа и 17 минути игра. Датчанинът обаче успя да спаси мачбола. Малко по-късно родният състезател стигна до втора възможност да приключи мача, но съперникът му отново се измъкна с агресивна игра. Геймът продължи повече от 13 минути. Във втория тайбрек в мача Руне успя да поведе с 4:0 с два мини пробива и с голяма доза късмет. Датчанинът стигна и до 6:1, като успя да спечели мача след 7:2.

Той ще играе срещу шампиона от Откритото първенство на Австралия Яник Синер от Италия, който не срещна сериозни проблеми и се наложи над германеца Ян-Ленард Щруф с 6:4, 6:2 за около час и 15 минути игра.

Елизара Янева загуби драматично на полуфинал в Испания

Турнирът бе с награден фонд 15 000 долара

Де Минор е на полуфинал във Виена

Поставеният под номер 2 в схемата Алекс де Минор се класира за полуфиналите на турнира по тенис на твърди кортове във Виена