3. Вердаско хвърли бомбата в Мелбърн: Отстрани Мъри в пет сета

Вердаско хвърли бомбата в Мелбърн: Отстрани Мъри в пет сета

Разчитайки на безумната сила на своя форхенд и плътния си бекхенд, испанецът разби схемата на Australian Open

Испанецът Фернандо Вердаско хвърли бомбата на Australian Open. Поставеният под номер 14 в схемата отстрани смятания за фаворит номер 1 за спечелване на титлата Анди Мъри след 2-6, 6-1, 1-6, 6-3, 6-4.Мачът на „Хайсенс Арина” не продължи дълго за петсетов двубой и не се отличи с огромно напрежение с изключение на петия сет, който единственият бе по-оспорван.

Победителят Фернандо Вердаско игра на страхотно ниво и показа защо преди двубоя не само, че не бе изгубил сет, но и само 12 гейма. Вердаско имаше перфектно придвижване по корта и игра с невероятно самочувствие. Разчитайки на безумната сила на своя форхенд и плътния си бекхенд, испанецът разби схемата на Australian Open, тъй като ако Мъри беше победил, за първи път в историята, на четвъртфиналите щяха да бъдат първите 8 поставени. Вердаско показа и изключителен сервис, на който започна да повишава нивото с всеки изминал сет.

Анди Мъри пък, смятан за фаворит номер 1 за спечелване на титлата пред Федерер, Надал и Джокович, показа, че все още му липсва опитът в такива турнири. Федерер се оказа прав като каза, че победите на Мъри в другите турнири нямат нищо общо с мачовете от „Големия шлем”. Шотландецът демонстрира хубава игра, но на моменти бе разконцентриран, а и тактиката му срещу Вердаско този път (след шест победи, пет от които без загубен сет) не провървя.

Във всеки от сетовете в днешния мач имаше интрига и възможности за пробив и за двамата, но превъзходството на някой от двамата състезатели в тези важни точки бе много силно и се получиха четири сета, в които всеки спечели по два на вид лесни с голяма разлика от противника си.

Така се стигна до петата, решителна част.  На пръв поглед в началото Мъри имаше повече шансове, тъй като бе по-сигурен в своите подавания. Стигна се и до брейкпойнти за Мъри при 3-2. В единия от двата испанецът заби най-силния си сервис до момента, който бе със скорост 215 км/ч. При втората възможност за Мъри, Вердаско показа ледено спокойствие.

Левичарят изигра над 15 форхенда, разкарвайки Мъри в двете част на корта. Шотландецът демонстрира изумителната си защита, връщайки топки, които всеки тенисист иначе би загубил.

Още в следващия гейм Вердаско на свой ред стигна възможност за пробив, която успя да реализира. До края на мача испанецът не се поддаде на емоциите и успя да спечели с перфектен сервис третия си мачбол.

Така, на четвъртфиналите смятаният за бивше гадже на Ана Иванович ще срещне победителят от двубоя между Жо-Вилфред Цонга и Джеймс Блейк.

Бързи факти:
Мачът не продължи много за пет сета - 3 часа 32 минути
Въпреки загубата, Мъри има по-малко непредизвикани грешки, повече уинъри и повече точки: грешките са 40 на 50, уинърите 52-51, а точките 138:137
Изненадващо, Вердаско даде всичко от себе си в тази среща и заби ас с 216 км/ч, докато най-силния Мъри бе 212 км/ч