1. Novsport
  2. Тенис
  3. Любимец №1 на Италия не е футболист, а шампион от София

Любимец №1 на Италия не е футболист, а шампион от София

Тенисът за Яник Синер бил едва на трето място

Любимец №1 на Италия не е футболист, а шампион от София

Днес най-популярният спортист в Италия не е футболист. Той е тенисист с нетипично за италианец име и фамилия, с нетипично за Ботуша сдържано поведение, със неспецифичен за Апенините маниер на говорене и изразяване на емоциите си, с любов към шницела. Номер 1 е Яник Синер.

Само за една година популярността на тенисиста е нараснала експоненциално, както и доходите му. La Gazzetta dello Sport твърди, че в края на 2023-а Яник е спечелил около 25 милиона евро. Рекламодателите разкъсват Яник. През не толкова дългата си все още кариера на професионалния корт Синер има рекламни договори с Nike, Head, Rolex, Gucci, Lavazza, Alfa Romeo, FASTWEB, Technogym, Parmigiano Reggiano и Формула 1. А консултантска компания е изчислила, че името му като марка ще струва 50 милиона евро след няколко години. Това е повече от текущата „цена“ на Джокович.

И това са изчисления, направени преди победата на Синер над Даниил Медведев във вчерашния финал на Откритото първенство на Австралия. Италианецът спечели първия турнир от Големия шлем за италианския мъжки тенис от 48 години насам след успеха на Адриано Паната на Ролан Гарос през 1976 г. Само на 22, Яник стана и най-младият шампион в Мелбърн.

Но и ние сме дали нещо за успешния път на Синер. Пробивът на скиора на големия тенис Яник Синер започна не от къде да е, а от София.

В биографията на Синер се преплита не само българската столица, но и Италия, Германия, Русия. Той е роден в региона Южен Тирол, Северна Италия, където се говори основно немски. А семейството му говори австро-баварски диалект. Е, Яник е италианец, но родителите му всъщност са германци по националност. Бащата Ханспетер е готвач, а майката Зиглинде е сервитьорка в ски хижа в Секстен. Яник също има по-голям брат Марк, който е руснак по рождение и осиновен от семейство Синер.  

ИТАЛИАНЕЦ ИЗБИРА ТЕНИС ПРЕД ФУТБОЛ

От дете бъдещият шампион на Australian Оpen е фен на спорта. А тенисът е едва третият в списъка с желания. Повечето време като дете Яник прекарва на ски и играе футбол. Той дори е обещаващ състезател в алпийските дисциплини и с много победи на местно ниво.

„Ските са достъпен спорт на мястото, където съм израснал. Има много ски писти и буквално пред вратата ми. Тенисът беше третият ми спорт, когато бях малък, тъй като играех и футбол. Карането на ски беше моят приоритет, след това футболът, разказва Яник. - Една година спечелих много трофеи на ски, но след това почувствах, че другите са физически много по-силни от мен. След това вече не се чувствах комфортно. На 13 тенисът стана приоритет. Винаги ми е било много приятно да го играя. При карането на ски трябва да се спускаш по хълм за може би 90 секунди и ако направиш една грешка, всичко е свършено. В тениса можеш да играеш два часа, да направиш много грешки и пак да спечелиш мача. Семейството ми подкрепи мечтите ми да стана професионален тенисист. Винаги са ми помагали и са ми давали увереност, че наистина мога да променя живота си.“

През 2014 г. Синер напуска родния си град Болцано, където перспективите за по-целенасочено му развитие като тенисист са изчерпани. Тийнейджърът се премества в крайморския град Бордигера и започва работа под ръководството на известния италиански треньор Рикардо Пиати, сътрудничил си с Новак Джокович и Мария Шарапова.

Година по-късно, на 14-годишна възраст, Синер дебютира на младежки турнир в Хърватия. Но за истински пробив Яник трябваше да поработи усилено още няколко години върху издръжливостта и физическата си форма.

„За мен е много важно да тренирам във фитнеса. Прави ме по-силен и издръжлив. След тренировка във фитнеса чувствам, че колкото по-дълго продължава мачът, толкова по-комфортно се чувствам“, споделя Синер, чийто любим удар е бекхендът.

В мъжкия тенис Синер започна да показва резултати през 2019 г. Тогава той спечели първия си мач в ATP-тура - на турнира в Будапеща. През същата година италианецът дебютира в турнирите от Големия шлем - на US Open, където отпадна още в първия кръг. А първата му победа в ATP турнир е през 2020 г. в София, където е №1 е и през 2021-а.

Успехите започват, феновете започват да го следват. Неговият фен-клуб носи името Carota Boys или Морковените момчета. Идва от това, че Яник хапва моркови в почивките на мачовете си. Но и изискванията се почакват и Синер сменя треньора си през 2022 г. Пиати е заменен от Симоне Вагнози. През 2023-а фенът на Милан стана едва вторият италианец с трофей от Мастърс 1000, след като триумфира в Канада, спечели и АТР 250 в Монпелие. Той се изкачи до четвърто място в ранглистата на ATP, а до тази позиция е достигал само още един италианец – Паната. Също така, заедно с италианския отбор, Яник спечели Купа Дейвис, в която надделя на полуфиналите в конфронтация със Сърбия, водена от Джокович.

Синер е считан от специалистите за част от новото силно поколение, което ще замени на корта Федерер, Джокович и Надал. Италианецът елиминира именно Новак на полуфинала на Australian Open. Федерер пък е любимият тенисист на Яник. Симпатизира и на Андреас Сепи, който е също от Южен Тирол.

КОНСЕРВАТИВЕН НАЧИН НА ЖИВОТ

Италианският тенисист не е свикнал да споделя подробности от личния си живот. Но се знае, че при възможност разпуска със сериите на „Бягство от затвора” или музиката на Еминем. Пада си по пицата и сушито, но не отказва шоколад и бонбони. Но тези храни са рядкост. Синер спазва стриктна диета и като цяло води консервативен начин на живот.

„Независимо дали излизам с момиче или не, никога няма да разберете за това в социалните медии, защото искам да запазя личния си живот личен. Не е нужно да публикувам снимки, за да покажа дали съм сгоден или не. Никога не съм показвал снимки с родителите си. Може би имаше само снимка с брат ми“, казва Синер, който определя за най-силното си качество на корта способността си да остава спокоен.

През декември 2023 г. обаче италианецът присъства на мача Милан – Борусия от Шампионската лига с италианския модел Мария Брачини. В същото време, според съобщения в медиите, това не е първият опит на спортиста да изгради връзка с Мария. Синер и Брачини излизаха през 2020 г. и дори се говореше, че са сгодени. Връзката обаче се разпадна.

Синер използва социалните мрежи, за да бъде полезен. Той стартира „What’s Kept You Moving“ в Instagram, поредица, в която обсъжда психичното здраве на спортистите заедно с италианския спринтьор Филипо Торту и параолимпийската фехтовачка Бебе Вио.

По време на пандемията от COVID-19 през 2020 г. неговото предизвикателство #SinnerPizzaChallenge стана изключително популярно. Той обяви, че дарява 10 евро за финансиране на медицински консумативи за всяка получена снимка на пица, приличаща на него самия или на друга популярна италианска личност. Отделно тогава спортистът дари 12 500 евро на хуманитарната организация Cesvi за подпомагане при спешни случаи на COVID-19 в Бергамо, Италия.

Кузманов на четвъртфинал в Пуерто Ваярта

Третата ракета на България Димитър Кузманов се класира за четвъртфиналите на турнира по тенис на твърда настилка от сериите "Чалънджър" в Пуерто Ваярта

Лия Каратанчева продължава на турнир в САЩ

Българката победи "щастливата губеща" от квалификациите Кайла Муур (САЩ) с 6:0, 6:4 за 86 минути

Шиникова бие в Търнава и продължава напред

33-годишната българка елиминира поставената под номер 6 Марина Басолс Рибера

Янаки Милев се класира за втория кръг в Анталия

След победа над квалификант

Радулов се класира за втория кръг в Монтемар

Тенисистът преодоля първия кръг в Испания

Легендата Рафаел Надал официално обяви края на кариерата си (ВИДЕО)

Надал загуби последния си мач за Испания за "Купа Дейвис"

Кузманов започна с победа на турнир от веригата "Чалънджър“ в Мексико

Българинът надви с 6:1, 6:3 Феликс Коруин (САЩ)

Зандсхулп победи Надал за "Купа Дейвис" в може би последния мач на Матадора

Нидерландецът даде аванс от 1:0 за страната си в първия сингъл мач

Рафа Надал може да изиграе последния си мач още днес

Матадора ще играе на сингъл в първата среща между Испания и Нидерландия