2. Моторни спортове
  3. Завърши Гран при България

Завърши Гран при България

Повече от 5 000 зрители наблюдаваха състезанията на трасето Долна Митрополия край Плевен

Успешно завърши Гран при България, което бе втори кръг на Европейския шампионат по Супермото, първи кръг на Източноевропейския шампионат и първи кръг на Републиканския шампионат на писта. Представители от България, Сърбия, Турция, Румъния, Австрия и Македония взеха участие, като повече от 5 000 зрители наблюдаваха състезанията на трасето Долна Митрополия край Плевен.

В надпреварата от Европейския шампионат Супермото се получиха следните резултати:

В клас SM65 победител е Андреас Хофлер (Австрия), който финишира преди нашия представител Кристиан Иванов (и двамата с мотори КТМ).

В клас SM85 битката се водеше до последната обиколка на втория манш, като Хакан Халми (Бъл) с КТМ успя да задмине основния си конкурент Максимилиан Хофлер (Австрия) и спечели решителната победа, въпреки че в първия манш нашето момче остана на второ място.

Трети в крайното класиране е Кан Ончу (Тур).

В клас S3 + Open Ангел Караньотов (ТМ) затвърди мнението, че се намира в отлична форма и през двата манша показа класа, която го изведе до върха. Втори и трети останаха Александър Георгиев (КТМ) и Янко Ташев (Хонда).

В състезанията от Източноевропейския и Републиканския шампионати на писта победители в отделните класове станаха:

В клас „Скутер” победител е Лауренцио Чурешку (Рум), следван от Боян Петров (Арпиля), а трети е друг представител на северната ни съседка Кристиан Сандулеску.

В клас SP Junior триумфира Милен Георгиев (Априля).

В клас SP 600 спечели сърбинът Ненад Стоянович (Ямаха), втори е Йонел Паскота (Рум), а трети е българинът Бойко Божинов (Ямаха).

В клас SBKS 600 трима българи се качиха на подиума. Първи е Пламен Петров (Кавазаки), следван от Веселин Митев (Ямаха). Трети се нареди Павел Драганов (Кавазаки).

В един от най-интересните класове, SBKS 1000, шампион в Плевен стана сърбинът Бранислав Йованович. По средата на състезанието той изблъска опитващия се да го задмине Калоян Ангелов, с което не позволи на българина да атакува челното място. След падането Ангелов не завърши състезанието и отпадна. Публиката бурно освирка Йованович за постъпката му, който в последствие многократно се извини и заяви, че сблъсъкът е бил неволен, като отиде лично при Ангелов и му стисна ръката. Втори в този клас е друг представител на Сърбия Драган Станкович, а трети е Павел Павлов с Хонда.

В очаквания с огромен интерес клас SST 1000 Мартин Чой с БМВ финишира с повече от минута преднина пред конкуренцията, като направи и най-бързата обиколка за деня - 1:33.208 мин. Втори е Красен Кънчев (БМВ), трети остана Александър Ленев (Хонда).

В официалната церемония по награждаването се включи новоизбраният президент на БФ Автомобилизъм Владимир Илиев.

Любителите на състезанията на писта и Супермото ще могат да се върнат в Плевен след две седмици (14-15 юни), когато трасето Долна Митрополия отново ще бъде домакин на поредните кръгове в Източноевропейския шампионат Супермото (2-ри кръг), Източноевропейския шампионат на писта (3-ти кръг) и Републикански шампионат на писта (3-ти кръг).

Драма в последната обиколка: Бастианини спечели в Мизано