2. Моторни спортове
  3. Хорхе Лоренсо взе реванш от Роси пред повече от 97 000 зрители в Каталуния

Хорхе Лоренсо взе реванш от Роси пред повече от 97 000 зрители в Каталуния

Лоренсо спечели четири поредни състезания за първи път и вече е само на точка от Доктора в генералното класиране

Хорхе Лоренсо с Ямаха спечели четвърта поредна победа в Moto GP, след като триумфира в Гран при на Каталуния пред над 97 000 зрители в знойна лятна жега на пистата, където температурата на асфлата минаваше над 50 градуса. За първи път в своята кариера испанецът печели четири старта поред и така пред родна публика стопи аванса на Валентино Роси, който завърши втори, в генералното класиране на само една точка.

Лоренсо с №99 потегли отлично и поведе още след първия завой на старта. На гърба му се залепи световният шампион Марк Маркес, но в 4-ата обиколка Маркес подходи прекалено агресивно и не даде спирачки преди завой и за да не удари Лоренсо се насочи право в пясъка извън пистата и отпадна, като не скри яда си.

Живата легенда на кралския клас Валентино Роси тръгна от незавидната седма позиция, но бързо си проби път напред и набързо се добра до втората позиция. Доктора опита да настигне лидера Лоренсо, но не успя да намали разликата на по-малко от 1,1 секунди и така по-младият му съотборник взе сладък реванш за състезанието на същата писта през 2009 година, когато Роси го изпревари в последния завой на последната обиколка и спечели.

Спечелилият първи полпозишън в своята кариера Пол Еспаргаро опитваше да настигне Дани Педроса за третото място, но 4 обиколки преди края за жалост Еспаргаро падна в завой и отпадна. Така Педроса прекара по-голямата част от състезанието в самотно каране на третото място, но няма как да не е щастлив, че се завърна на подиума след претърпяна операция.

Андреа Яноне завърши четвърти, след като умело изпревари в края Брадли Смит, останал пети. Дебютантът Маверик Винялес направи отлично състезание и финишира шести, Скот Рединг записа най-добро класиране за сезона със седма позиция, Щефан Брадъл е осми, а Данило Петручи и Алваро Баутиста допълниха топ 10.

В общото класиране Валентино Роси остана лидер със 138 точки, но води само с 1 пред своя съотборник в Ямаха Хорхе Лоренсо (137). Андреа Яноне е трети с 94 точки, Андреа Довициозо отпадна днес, но е четвърти с 83 точки, Марк Маркес стори същото и си остана с 69.

Следващият осми кръг от шампионата в Moto GP е в Холандия на пистата в Асен на 28 юни.