2. Мондиал 2010
  3. Бразилия обърна за едно полувреме САЩ и спечели за втори пореден път Купата на Конфедерациите

Бразилия за втори пореден път спечели титлата в турнира за Купата на Конфедерациите, след като на финала „кариоките” се наложиха трудно с 3:2 над САЩ. През първото полувреме американците буквално обезличиха своя противник и напълно заслужено се оттеглиха на почивката с два гола преднина. През втората част играчите на Карлос Дунга излязоха преобразени на терена и разпиляха своя съперник. С два гола се отчете Луиш Фабиано, който стана и голмайстор на турнира, а попадението на Лусио в 84-ата минута донесе третата титла в този турнир за бразилците.

Бразилия за втори пореден път спечели титлата в турнира за Купата на Конфедерациите, след като на финала „кариоките” се наложиха трудно с 3:2 над САЩ. През първото полувреме американците буквално обезличиха своя противник и напълно заслужено се оттеглиха на почивката с два гола преднина. През втората част играчите на Карлос Дунга излязоха преобразени на терена и разпиляха своя съперник. С два гола се отчете Луиш Фабиано, който стана и голмайстор на турнира, а попадението на Лусио в 84-ата минута донесе третата титла в този турнир за бразилците.

Още в началните минути играчите на Боб Брадли притиснаха своя съперник, а опасно центриране на Алтидор към Демпси можеше да завърши с гол, но ударът на последния мина встрани от вратата на Жулио Сезар. Нападателите на САЩ продължиха да тормозят защитата на Бразилия, а натискът на янките даде резултат в 10-ата минута, когато нападателят Клинт Демпси откри резултата. Спектър центрира от 40 метра изсипа топката в полето на „кариоките”, а Демпси без да се замисля стреля с едно докосване. Кълбото мина през краката на Лусио и се оплете в долния десен ъгъл на вратата пазена от Жулио Сезар.

Две минути по-късно бразилците организираха първата си по-опасна атака към вратата на Тим Хауърд. Кака напредна и подаде на нападателя на Манчестър Сити Робиньо, който стреля много опасно в десния ъгъл, но стражът на американците се намеси авторитетно и улови топката.  Постепенно играчите на Карлос Дунга успяха да се отърсят от ранния гол и започнаха да организират опасни атаки към вратата на Хауърд. И когато феновете на стадиона в Йоханесбург очакваха „селесао” да изравни резултата, Лендън Донован отбеляза втори гол за американците.

Играч на американците открадна топката и веднага организира бърза контраатака. Чарли Дейвис напредна, подаде към Донован, който залъга бранител на бразилците и с много прецизен изстрел от границата на полето направи резултата 2:0. Това попадение още повече обърка играчите на Бразилия, които до края на полувремето така и не успяха да напипат верния ритъм. В края на полувремето Алтидор изпълни по перфектен начин пряк свободен удар, но топката мина встрани от вратата на Сезар. Така полувремето завърши с комфортна преднина от два гола за САЩ, въпреки че "кариоките" бяха по-дейният тим на терена.

Бразилците излязоха преобразени през второто полувреме и още в 42-ата секунда успяха да се върнат в мача. Сантош проби отдясно и намери в наказателното поле Луиш Фабиано, който с много прецизен изстрел в долния ляв ъгъл матира Тим Хауърд. Пет минути по-късно Феилхабер проби по лявото крило и напредна до аутлинията, но прострелното му центриране бе пресечено от Хулио Сезар. В 58-ата минута след центриране от корнер Лусио стреля с глава в далечния ъгъл, но отново Тим Хауърд по блестящ начин парира удара му. Две минути по-късно новият „галактико” Кака можеше да изравни резултата. Сантош проби по лявото крило и центрира към далечната греда, а бившата звезда на Милан стреля с глава. Тим Хауърд със сетни усилия успя да избие топката, но на повторенията ясно се видя, че кълбото е преминало с целия си обем голлинията. Главният рефер Мартин Хенсън обаче даде знак играта да продължи, въпреки бурните протести на Кака.

В 66-ата минута Клинт Демпси нанесе много мощен удар от 28 метра, а стражът на „кариоките” Сезар с мъка успя да изби топката в корнер. Осем минути по-късно Кака увлече двама противникови играчи, преодоля ги и центрира успоредно на голлинията към далечната греда. Там бе Робиньо, чиито мощен изстрел от 3-4 метра стрещна напречната греда. Кълбото обаче попадна в краката на Луиш Фабиано, за когото не бе проблем да отбележи втория си гол в мача и общо 5-ти в турнира за Купата на Конфедерациите.  Така Фабиано спечели и голмайсторския приз в турнира за Купата на Конфедерациите, като остави зад себе си Демпси и Фернандо Торес.

Зрителите по трибуните на „Елис Парк” вече усещаха, че двубоят отива към продължения, но играчите на Бразилия тепърва трябваше да кажат тежката си дума. В 84-ата минута влезлият като резерва Елано центрира от корнер към далечната греда, централният защитник Лусио се извиси над всички и с глава разстреля Хауърд – 3:2. Четири минути по-късно САЩ можеше да изравнят резултата от идентична ситуация, но изстрелът с глава на Ониеву мина над гредата.

До края на срещата американците се опитаха да променят резултата, но в крайна сметка Бразилия успя да запази преднината си и да вдигне трофея за трети път в своята история. След края на мача на Лусио е връчен бе награден с трофея за честна игра, докато неговият съотборник Кака бе избран за най-полезен играч.

САЩ – Бразилия 2:3
1:0 Клинт Демпси (10’)
2:0 Лендън Донован (27’)
2:1 Луиш Фабиано (46’)
2:2 Луиш Фабиано (74’)
2:3 Лусио (84’)

САЩ: Хауърд, Боканегра, ДеМерит, Ониеву, Спектър, Донован, Феилхабер (75' Клейстън), Кларк (8’ Кейси), Демпси, Алтидор (75' Борнстейн), Дейвис

Бразилия: Жулио Сезар, Сантош (66’ Дани Алвеш), Луизао, Лусио, Майкон, Кака, Мело, Жилберто Силва, Рамирес (67’ Елано), Робиньо, Луиш Фабиано

Жълти картони: Боканегра (САЩ); Мело, Сантош, Лусио (Бразилия)

Главен рефер: Мартин Хенсън (Швеция)

Стадион: „Елис Парк”, Йоханесбург

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.