2. - Левски
  3. Левски в Ловеч за купата - 0:4 и 1-9

Левски в Ловеч за купата - 0:4 и 1-9

Отборите на “Литекс” и “Левски” излизат в Епизод V на Междузвездните войни в Ловеч

Отборите на “Литекс” и “Левски” излизат в Епизод V на Междузвездните войни в Ловеч. Червенодрешкото Дядо Коледа (в случая - “червеният” Димитър Пенев) подари нов сблъсък между “оранжеви” и “сини”, който ще топли феновете през зимата. Четвъртфиналът за купата в Ловеч би трябвало да е в началото на април.

“Жребий като жребий”, обича да казва президентът на “оранжевите” Трифон Попов. Но мачът не е като мач. Битката за титлата между двата гранда се пренася и за купата.

До мача има 4 месеца, но вече започна да се говори за съдията. От “Литекс” дори се съгласиха чужд рефер да свири дуела след масовия бой и протестите на “Левски” 1:2 в Ловеч за първенство през октомври. Джентълменски двата клуба си пожелаха този път да няма грозни сцени, бой и скандали, които почти винаги “украсяват” мачовете.

В досегашните четири сблъсъка за купата в града на люляците головата разлика е 9:1 в полза на “Литекс”, а победите са 4:0, като едната е с дузпи след реми. А при други две “сините” все пак се класират.

Епизод I на сблъсъка за купата в Ловеч никне през 1997 г. отново на четвъртфинал - сензационно тогавашният член на “Б” група бие “сините” с 2:0. Регламентът предвижда 2 мача и на поправителния в София “Левски” громи с 4:1 пред 10 000 на “Герена”. На почивката четирима здравеняци влизат в съдийската стая. Нищо не казват. Постояват минута и излизат. “Левски” обръща резултата от 0:1.

Епизод II e две години по-късно, когато “сините” губят с 1:3 в един от най-скандалните мачове между двата отбора. Тогава сегашният шеф на Съдийската комисия Костадин Костадинов, който е рефер на мача, обвинява Гриша Ганчев и двама негови гардове в побой на почивката при 0:1 за “Левски”. Началото на второто полувреме закъснява със 17 минути. Съдията твърди, че е удрян в главата и корема, ритан в краката, пада и разбива плота на стъклена маса. Делегатът Павел Делчев също твърди, че е удрян в корема.

През втората част реферът свири две дузпи за “Литекс”, но въпреки това “оранжевите” отпадат след 0:2 в първия мач. След двубоя Ганчев е обявен за национално издирване, но след час сам се явява в полицията и отрича всички обвинения. На боса е издаден акт за дребно хулиганство, а “Литекс” е наказан със 7 мача лишаване от домакинство, но санкцията по-късно е намалена.

Епизод III след още 2 години в Ловеч завършва с “оранжева” победа с 4:0. Скандали няма, но идва реванш на “Герена”. Там “Левски” бие с 1:0, но интересното започва в края на мача - Бисер Иванов-Легендата се сбива с Николай Димитров от гостите. Мелето се пренася в тунела на “Герена”, където вратарят на “Литекс” Витомир Вутов псува левскарите, след което е помлян от Димитър Иванков и Георги Марков. Тогавашният “син” капитан Станимир Стоилов, който по-късно води и двата тима, също има роля в екшъна. Ивайло Петев от “Литекс” се опитва да помогне на падналия вратар, но бързо е “респектиран” от охраната на “Герена”.

Епизод IV e първият досега, в който сблъсъкът се решава в един мач в Ловеч. “Оранжевите”, водени от бившият треньор на ЦСКА Миодраг Йешич, побеждават след дузпи и 0:0 в редовното време.

Предстои Епизод V в Ловеч за купата. Футбол или бой? В серия мачове в последните години “сини” и “оранжеви” дадоха и пример за джентълменство и взаимно уважение. Така че - всичко е възможно.