2. - Италия
  3. Ювентус загуби от Парма, но ще играе в Лига Европа

Ювентус загуби от Парма, но ще играе в Лига Европа

Наполи прати Аталанта в Серия "Б"

Отборът на Ювентус със сигурност ще участва в следващото издание на Лига Европа. Всъщност това беше ясно още преди предпоследния, 37-и кръг в италианската Серия „А”. Това е така, защото носителят на Купата на страната Интер, както и финалистът Рома са си осигурили участие в Шампионската лига и по този начин освобождават едно място за седмия в Калчото, на което със сигурност ще завърши „Старата госпожа”.

Иначе днес Юве загуби с 2:3 от Парма, в чийто редици резерва остана българинът Валери Божинов. „Бианконерите” стигнаха до откриване на резултата чрез капитана Дел Пиеро в 16-ата минута. Но два гола на Ландзафаме в 20-ата и 40-ата минути доведоха срещата на „Олимпико” в Торино до пълен обрат. Яловото нападение на „Старата госпожа” през втората част не успя да стигне до почти нищо, а „дуковете” направиха успеха си още по изразителен с късно попадение на Джонатан Биабиани. В добавеното време Винченцо Якуинта успя да направи загубата малко по-почетна. Мачът бе прекъснат за няколко минути през първото полувреме заради невъздържано поведение на феновете на гостите от Парма.

Срещата започна с надмощие за Ювентус и Фелипе Мело и Де Челие бяха близо до откриването на резултата в началните минути. В 16-ата минута обаче нямаше прошка и Дел Пиеро откри за „Старата госпожа”. Той получи топката от Винчецо Якуинта и с премерен шут фронтално в наказателното поле я прати в долния десен ъгъл.

Само четири минути по-късно обаче Парма стигна до изравнителен гол. След удар извън наказателното поле на Давиде Ландзафаме топката се отклони от Киелини и заблуди Буфон – 1:1.

В 27-ата минута мачът бе прекъснат заради изстъпления на гостуващите фенове, които хвърляха факли и трябваше да бъдат усмирявани от капитана на Ювентус Дел Пиеро. Страстите обаче постепенно бяха охладени и двубоят продължи.

Така се стигна до 35-ата минута, когато Парма стигна до второ попадение, с което обърна развоя на мача. Грешка на бранителите на „Старата госпожа” остави Креспо сам срещу Буфон, аржентинецът не успя да преодолее стража и топката попадна у Ландзафаме, който от няколко метра отбеляза второто си попадение в срещата – 2:1 за „дуковете”.

Само две минути по-късно „бианконерите” пропуснаха отлична възможност да възстановят равенството чрез Дел Пиеро. Веднага след това и Креспо бе близо до гола на другата врата, но резултатът 2:1 за гостите се запази и двата отбора се оттеглиха на почивка.

През второто полувреме Юве се втурна да изравнява, но не можеше да създаде чисто положение. Чак в 70-ата минута Дел Пиеро имаше страхотен шанс, но Миранте се намеси решително и предотврати втори гол в своята врата.

В 85-ата минута Джонатан Биабиани сложи точка на спора с трето попадение за гостите. Той се разписа с удар с десния крак от наказателното поле, пращайки топката в средата на вратата.

Якуинта оформи крайното 2:3 в 93-ата минута със 7-ия си гол във всички турнири този сезон. Подаването бе на резервата Кандрева, а Дзакардо покри засадата.

Така Ювентус загуби с 2:3, но няма шанс да бъде изместен от 7-ата позиция в класирането. „Старата госпожа” е с 55 точки, с 4 зад Наполи, който победи Аталанта с 2:0. На 8-ото място пък е Дженоа с 51 точки. Отборът от град Генуа победи Милан с 1:0. Парма остава на 9-ата позиция с 49 точки.

ЮВЕНТУС – ПАРМА 2:3
16’ Дел Пиеро (1:0)
20’ Ландзафаме (1:1)
35’ Ландзафаме (1:2)
85'  Биабиани (1:3)
90' Якуинта (2:3)

Ювентус: Буфон, Касерес, Канаваро, Киелини, Де Челие (81-Гросо), Мело, Поулсен (76-Трезеге), Диего (62-Кандрева), Якуинта, Дел Пиеро.

Парма: Миранте, Дзакардо, Лукарели, Делафиоре, Антонели, Мороне, Валиани, Галопа, Биабиани, Креспо (78-Кастелини), Ландзафаме (66-Лундарини).

Жълти картони: Де Челие (Ювентус), Галопа (Парма)
Червени картони: -
Съдия: Андреа Ромео
Стадион: „Олимпико”, Торино

Наполи победи Аталанта с 2:0 и узакони изпадането на тима от Бергамо. В срещата на „Сан Паоло” „неаполитанците” излязоха напред в резултата три минути преди почивката, когато Фабио Куаляреала от трудна позиция се разписа в долния ляв ъгъл. Асистенцията бе на Херман Денис, който го изведе.

Късен гол отново на Куалярела оформи крайния резултат в 83-ата минута. Тогава той засече с глава центриране на Болячино и прати топката в мрежата. Това бе 11-ото попадение на нападателя този сезон.

В класирането Наполи затвърди шестата си позиция с 59 точки, с 3 зад петия Палермо. Аталанта остана на 18-ата позиция с 35 точки, като няма шанс да се спаси, тъй като 17-ия Болоня е с 41.