В сряда Симеон Щерев получи поредното признание. Той бе избран за треньор N21 в света за годината в женената борба. През 2011 година Станка Златева взе бронз на европейското в Дортмунд (Гер). а само преди месец тя спечели 5-ата си световна титла на шампионата на планетата в Истанбул (Тур). "7 дни спорт" се свърза с Щерев, който говори за наградата и за изминалата година в борбата.
- Г-н Щерев, избраха ви за най-добър треньор в света в женската борба. Очаквахте ли тази награда?
- Честно казано, не. Досега нямаше такава класация. Тази година международната федерация (ФИЛА) за първи път прави това. Изненадан съм. Това е и признание за българската школа. Ние сме доказали, че имаме треньори в борбата и тази награда е признание за нашата школа.
- Каква е конкуренцията при треньорите в женската борба?
- Голяма е. Японците още много преди нас развиват женската борба. Ние обръщаме по-сериозно внимание на женската борба в последните 6-7 години, и то благодарение на Станка Златева, която има големи успехи. Но в началото, когато женската борба не беше олимпийски спорт, нямаше такава конкуренция. Повечето от специалистите работеха с мъже, а сега вече нещата се насочиха и към женската борба. Има много добри специалисти.
- Каква оценка давате общо за годината - и за световното, и за европейското?
- Мисля, че представянето ни е добро специално за България. Като се види каква малка страна сме, успехите, които постигаме в борбата, наистина са внушителни. Мисля, че направихме една добра година, добър успех.
- От какво сте доволен и от какво не сте?
- Доволен съм от титлата на Станка, доволен съм, че Руди Великов взе сребро на световното. Има обаче още какво да се желае от останалите. А и не само от тях. Ако Великов продължава да се готви така сериозно, може да стане и олимпийски шампион. Мишо Ганев получи някои травми, но един спортист трябва да се пази от контузии. Така че има от какво да съм недоволен. И от Базан, и от Михаил Ганев, и от Кирил Терзиев. Имат потенциал, но трябва да са малко по-сериозни, да търсят нови неща по отношение на техниката.
- Къде е проблемът при борци като Терзиев - психологически или чисто спортно-технически?
- Едното влияе на другото. Когато нямаш богат технически арсенал или на наш език казано - не ти стават хватките, психически също рухваш. Не си така уверен в себе си, когато не ти се получават нещата. Това е свързан процес. Но с повече работа на тепиха нещата се получават. Може би и за това са ме оценили като добър треньор, защото моята работа е повече на тепиха. Борците трябва да се изграждат на тепиха.
- Само с работа ли се стига до нивото на Станка Златева, които нима конкуренции и печели титла след титла?
- Работата трябва да е целенасочена. Разучаване и научаване на нови умения, нови хватки, нови движения, нови техники. Напротив - Станка има много голяма конкуренция. Тя е в една от най-големите конкуренции в света. Манюрова е втора на олимпиадата, китайката е олимпийска шампионка, американката е втора в света.
В нейната категория има 6 или 7 жени, които са медалистки от олимпийски игри или световни първенства. Конкуренцията е наистина голяма, но мисля, че Станка ги изпреварва в техническо отношение. Но тя трябва да расте всяка година, да се развива. Както тя, така и мъжете. Към основната техника трябва да добавяме нови неща, откъдето да идва изненадата. А изненадата за противника идва с нови умения, с нови неща, нови атаки, нови защити.
- Давате ли предимство на женската борба пред мъжете?
-Не. Тренираме заедно - мъжете и жените. Мога да ви кажа, че поне 6-7 часа на ден съм в залата.
- А колко почивка ще имате сега след тази тежка година?
- Сега бяхме на лагер 10 дни в Поморие на кални бани, на възстановителен лагер. Сега от понеделник сме на лагер, защото имаме Европейска купа на 10-11 ноември. След това започва зимната подготовка на Белмекен. През март е европейското, април е олимпийската квалификация. Оттук нататък почти нямаме почивка. Евентуално след европейското може да имаме една седмица възстановителен лагер. През август е олимпиадата, вече остана малко до нея.
- Колко квоти можем да вземем още за игрите?
- Колкото се може повече. Мисля, че може да вземем още 3-4 квоти. Говоря общо за мъже и жени. Ако го направим, ще бъде добре. До 63 кг Елина Васева или Тайбе Юсеин могат да вземат квота. При мъжете чакаме от Мишо Ганев, Кирил Терзиев, на тежка категория също ще се опитаме да вземем.
- И тази година, както и миналата, борбата е най-успешният ни спорт. Догодина всички ще чакат медали от вас на олимпиадата. Тежат ли тези очаквания?
- Нормално е да тежат. Но не е само от нас. Радвам се за гимнастиката, те успяха да пробият с моята колежка Илиана Раева. С млади треньори като нея, които искат да успеят, постоянно са в залата и знаят какво правят, българският спорт ще има успехи. Треньорът играе важна роля и гимнастиката го показа - Илиана Раева беше голяма спортиста и сега е голям треньор.
-Липсата на треньори ли е основният проблем на други спортове?
- Естествено. Треньорът е водещата фигура. Треньорите трябва да имат спокойствие, да работят спокойно, да могат да изграждат състезатели. Това въобще не е лесна работа. Това е дългогодишен процес, в който трябва постоянство.
- Как се осигурява това спокойствие?
- С държавна политика. Наистина трябва да се обърне внимание. Същото важи и за спортистите.