Президентът на УЕФА Мишел Платини даде интервю за в. "Спорт е ситуаяенте", в което коментира някои от найнаболелите проблеми в съвременния футбол, начело с корупцията и насилието по стадионите.
- Наскоро участвахте в заседанието на Европейския съвет, който препоръча на всички страни членки да вземат мерки срещу уреждането на мачове. След това отидохте в Краков на сбирката на спортните министри. Защо?
- За мен черното тото, което се развива с бързи темпове, особено след въвеждането на онлайн залозите, е най-голямата опасност в спорта днес. Увеличеният брой на уредени мачове е доста сериозна опасност, защото срещу това няма имунитет в нито една страна. А говорим за бум на уговорките. Нямаше как да не реагираме в тази ситуация. Ние имаме куража да се борим с това. Но няма как да стане без участието на държавата. Защото организираната престъпност навлезе доста навътре в черното тото. И не можеш да водиш сам кръстоносни походи.
- Не може ли спортът да се справи с това сам?
- Някои политици използват точно тази независимост, за да не правят нищо. Но това е престъпление. Значи няма как органите на държавата да не се занимават с това. Европейският спорт трябва да има стратегия за тази битка, която включва признаването на измамата по време на състезание за криминално престъпление. И да се узаконят правата на организаторите им, а не всеки да може да прави каквото си иска. Ако спортната измама стане криминално престъпление, ще бъде запълнена една огромна дупка в законите.
Защото това се равнява на прането на пари, корупция и други престъпления. Най-важното при признаването на правата на организатора ще е, че това ще доведе до договор между него и букмейкъра. В него ще има клаузи за прозрачност и ще се ограничат аспектите, в които могат да влияят залозите. Така ще се засилят основите, върху които можем да се борим с измамите и уговорените мачове. Главните европейски институции реагираха добре на нашите предложения. Първо бе Европейската комисия с комюникето си за спорта от януари 2011 г.
След това през пролетта се прие Зелената книга за онлайн залозите. След това и Съветът на Европа прие препоръки срещу уговорените мачове на 28 септември. И най-накрая и Европейският парламент със своята резолюция за онлайн залозите от 28 септември и докладът на Сантяго Фисас. Но цялата тази политическа воля трябва да бъде превърната в реалност. Това не може повече да се пренебрегва от националните правителства.
- Има ли и други аспекти, в които УЕФА очаква подкрепа от правителствата в Европа?
- Най-важното е да се спре насилието на стадионите. Ние никога няма да се откажем от това. За това говорих в Страсбург пред Съвета на Европа. Хулиганите и расистите нямат място на стадиона. И това може да се получи единствено в сътрудничество с властите. След това смятам, че при тази криза, която е завзела континента ни, концепцията за финансов феърплей също заслужава подкрепата на властите. Тя е основана на едно елементарно правило.
Клубовете да не могат да харчат повече пари, отколкото имат. Иначе няма да участват в евротурнирите. Според мен финансовата стабилност в нашия спорт е застрашена и затова очакваме подкрепата на правителствата и евроинституциите. Пред спортните министри подчертах и заплахата към националните отбори. В момента няма нищо, което да гарантира, че играчите ще бъдат пуснати в тях от клубовете. А точно националните отбори са в основата на футбола и неговото развитие.
Единствено обаче испанското правителство реагира и дори прие закон, според който се гарантира освобождаването на играчите. Това е много добре, но останалите в момента нехаят, а така ще пострадат най-вече младите. Един слаб национален отбор означава отлив от стадионите.
Доброто управление във футбола означава добри документи. И това няма нищо общо със "специфичността на спорта". Това е цената, която трябва да плати европейският спорт, за да оцелее.