Легендата на Левски и българския футбол Кирил Ивков говори пред "Тема Спорт" по случай юбилея си - вчера той стана на 70 години. Роден на 21 юни 1946 г., той идва на „Герена" през 1967 година и до 1978 изиграва 375 мача за тима (четвърти резултат в историята), печели четири титли - 1968, 1970, 1974 и 1977 г. и четири пъти Купата на България -1970, 1971, 1976 и 1977 г. През 1974 и 1975 година е избран за футболист №1 на България. Разкрива, че през цялото време водещи са били обичта към играта и любовта на публиката. "Тогава нямаше пари. Като войник бях зачислен в мината и взимах повече пари, отколкото в Левски", признава той. И започва разказа си.
Г-н Ивков, как се чувствате на 70? Какво си пожелавате?
- Дай Боже и на 80-години да се чувствам по същия начин, както сега. Ако погледна назад към кариерата си на футболист, виждам, че съм изпълнил почти всичките си мечти. Седемдест години не са малко - имало е и смесени емоции, не може всичко да е добро. Като се замисля - аз съм щастлив човек. Не само заради спортните успехи, а и защото имам прекрасно семейство. Сега много се радвам на внуците. На първо четене - това е най-хубавото - щом семейството е добре, значи всичко е окей.
Коя бе най-голямата ви награда като футболист?
- Това, че правехме хората щастливи - в онези години това бе истинската награда. С Левски играехме пред страхотна публика, стадионите бяха пълни, независимо къде гостувахме, феновете ни се радваха много. Така че не мога да се оплача. Мерило ни бе вечното дерби с ЦСКА. Като побеждавахме, повече от половин България бе щастлива, а когато губехме - тя страдаше. Няма да забравя първия си двубой за Левски - излязох от тунела, а стадионът беше пълен, феновете ме впечатлиха. Обичаха ни много, болеше ги, когато падаме. Заради такава публика за нас, играчите, беше задължение да печелим. Те ни направиха големи футболисти. Тогава пари нямаше - играехме за чест и слава, за хората по трибуните.
Добре сте го правили - като футболист нямате загуба на „Герена" в шампионатен двубой...
- Имаме, но когато станах треньор... Доведоха ме директно от морето да поема тима. Това беше след разформироването на Левски и ЦСКА след финала за купата през 1985 година. Тогава ни би Ботев Враца... Като играч се случваше да направим някой равен - помня един срещу Берое. Но те се броят на пръстите на едната ръка, останалото бе победи (б.а. - от 1 октомври 1966 г. (1:2 срещу Ботев Пд) до 23 февруари 1985 г. (2:3 срещу Миньор Пк), или 18 години, 4 месеца и 22 дни Левски е изиграл 203 поредни мача без загуба на своя стадион - рекорд в клубния ни футбол). Горд съм, че съм бил част от тази история. Когато играеше Сашо Костов, преди мач заставаше на вратата на съблекалнята, слагаше на нея четири пръста и казваше - "Знаете какъв е печатът за днес". Трябваше да бием с четири гола ! Бяхме силен отбор, но публиката ни бе 12-ият играч. Жестока беше, естествено в добрия смисъл на думата. Помня мач срещу Пирин Благоевград на „Герена". Бяха добри, но ги ударихме (б.р. - с 4:0, като попаденията са през втората част). Не можеше да се хвърли игла. На другия ден треньорът ни Митко Дойчинов донесе вестник "Спорт" в съблекалнята и го закачи на дъската, на която правеше разборите. Заглавието бе "Рекорд - 60 хиляди на „Герена". Ето това беше силата на Левски.
Кое отчитате за най-голям личен успех?
- Много са - среброто от Олимпиадата в Мексико през 1968 година, титлите и купите с Левски, избирането ми в две поредни години за футболист №1 на България през 1974 и 1975-а, победите над Аякс и Барселона. Винаги ще помня първата си титла с Левски -незабравими емоции. След това дойде Олимпиадата - прекрасно изживяване. Трябваше да станем първи, но ни порязаха на финала срещу Унгария. В него поведохме, но ме изгониха за нищо, червени картони показаха и на Меци Веселинов и Начко Михайлов. После само на нас тримата не ни дадоха ордени - защото ни били изгонили.
Ставате известен като защитника, опазил Краля на футбола Пеле...
- Това беше през 1970 година. С националния отбор изкарахме в Бразилия един месец. Първият ни мач беше с националния им отбор. Същият състав, който два месеца по-късно стана световен шампион. Сред стартовите 11 не бе Пеле. След мача ми подариха един радиоапарат за най-добър футболист на терена. А на игрището имаше такива звезди! Явно, защото мачът завърши 0:0. Още си пазя снимката с радиото. Яд ме е, че него го няма - сега след толкова години Левски ще отвори музей, а аз няма да мога да го даря. Причината е, че след като се върнахме от турнето, си купих кола - Опел. След години го продадох и забравих да сваля радиото. А сега то можеше да отиде в музея! Но снимката ще остане... Пеле беше виртуоз, магьосник. На почивката на мача се прибрахме в съблекалните и изведнъж все едно стадионът избухна. Покатерихме се на пейките да видим какво става - Пеле излезе да загрява с №13. Влезе и първите 15-20 минути бяхме като зашеметени. Дотогава бяхме го гледали само по световните първенства - и то тези, които сме имали телевизори. Беше изключителен, мога да си представя как е играл като по-млад. И не случайно е Краля на футбола. После имаше сравнения с Марадона. Аз не ги обичам тези работи, както стана и с Гунди и Стоичков тук. Все пак всеки е играл в различна епоха.
Като казахте Гунди - с какво помните Аспарухов?
- (Гласът му се променя.) Три години бях с него. Имах щастието да играя както против него, така и да му бъда съотборник. За Аспарухов е изписано и изговорено много. Беше изключителен - не само като футболист, но и като човек. Това го изкачва още по-високо. Господ го беше надарил - красив мъж, добър човек, отличен футболист.
Какво е чувството да изведеш с капитанската лента Левски срещу Аякс и Барселона на Кройф и Неескенс?
- Това е нещо голямо, настръхвам. Гледам с тъга към онези години - къде е сега нашият футбол? Не всеки може да елиминира Аякс и да вкара пет гола на Барса (б.р. - Левски бие с 5:4).
Калява ли работата в мина?
- (Смее се.) За късмет или не, тогава имаше постановление, че можеше да отбиеш военната си служба в "Кремиковци" или мината. Аз бях юноша на Металург Перник, там играех. Преди да отида войник, трябваше да премина в ЦСКА - само те имаха спортна школа. От "Армията" ме искаха много, треньорът им дойде да ме гледа, направиха и контрола ЦСКА -Металург. Но се вдигнаха от партията в Перник и миньори - герои на труда, и в крайна сметка ме оставиха в града, но в Миньор.
Дълго време работихте в ДЮШ на Левски, зареждаше ли ви тази работа?
- Винаги е имало талант при нас. По Б и А група имаме футболисти за два отбора. Дай Боже сега малко нещата да се оправят. Защото толкова много чужденци минаха през тима, че не е за говорене.