Кметът на украинския град Лвов Андрий Садовий опорверга информациите на британски и германски медии, че градът му е антисемитски, информира БТА. Той също така отрече информациите, че еврейски организации за защита на човешките права са го търсили във връзка, че дори някои от заведенията за хранене в града имат символика от антисемитизма.
Лвов е един от четирите украински града, които са домакини на мачовете от Евро 2012. Снощи там се игра срещата между Германия и Португалия, завършила 1:0. Медиите от Западна Европа обаче не пропускат да отбележат факта, че привържениците на местния футболен клуб Карпати развяват знамена с нацистки символи.
Ефраим Зуроф, директор на центъра за защита на правата на евреите Симон Визентал, се обърна към всички провърженици, които са в този град да не посещават два ресторанта, които са антисемитски и националистически. Това били заведенията Под золотоя роза и Криживка.
В първия на входа дават традиционните шапчици, които носят евреите, като идеята е хората да со почувстват именно така. В менюто обаче цените не са фиксирани, а там пише, че "клиентите могат да се пазарят като евреи".
Също така обаче в сайта е посочено, че заведението се намира в центъра на стария еврейски квартал и се предлагат традиционни еврейски блюда, а музиката също е еврейска. Във втория ресторант обаче се влиза по същия начин, все едно във военен бункер.
За да бъде допуснат гостът в салона за хранене, той трябва да произнесе паролата "Слава на Украйна".
Ресторантът трябва да държи спомена за Украинските повстанци- армия, която се борила за независима Украйна по време и след края на Втората световна война. Въпорсното националистическо формирование е приемало като враг както германските нацисти, така и съветските комунисти. Интериорът в заведението е оформен в съответствие с националните и военните традиции на украинския народ.
На стената пък пише, че ресторант Криживка е място, където "борбата за свободна Украйна все още не е приключила".
"Футболните фенове, които посещават и се хранят в тези заведения, стават неволни помощници на екстремистите, твърди Ефраим Зуроф от организацията за защитата на човешките права.
"Съжалявам, съжалявам, съжалявам, че така сте приели нещата. Лвов е толерантен град, а тези два ресторанта са част от атракциите на града.
Те никога не могат да бъдат причислени към антисемитски настроени хора и групи, казва кметът Садовий на специална пресконференция.
Лвов е имал голяма еврейска общност преди Втората световна война. Предвид обаче близостта му до границата на Бившия СССР, тези хора са били избити от германските нацисти по време на войната.