"Сборная" ще изиграе първия си мач от Европейското първенство по футбол тази вечер - срещу Чехия. По волята на жребия руският тим ще изиграе мачовете от груповата фаза на Евро 2012 на територията на Полша – два мача във Варшава (12 юни с Полша и 16 юни с Гърция) и един във Вроцлав (8 юни с Чехия).
Пристигането на руския отбор и неговите привърженици стана причина за няколко спорни ситуации, предизвикани от историческите претенции на двете страни една към друга.
Резултатите от жребия за европейското, който се състоя на 2 декември 2011 в Киев, предизвикаха противоречиви емоции в руските запалянковци: скриваната с труд радост от получените съперници и досадата от факта, че мачовете ще се състоят на територията на Полша, а не на Украйна.
За пътуването до Киев или Донецк не са необходими визи, а и мнозинството от местното население говори руски и се отнася доброжелателно към своите съседи. Полша в съзнанието на руснаците, както и Русия в очите на поляците, изглежда исторически неприятел. Освен това е необходима виза за желаещите да посетят Полша.
Със сигурност и полската страна не е доволна от жребия, тъй като пристигането на "Сборная" и запалянковците може да й донесе допълнителни главоболия. По тази причина от самото начало полските власти започнаха да се готвят за наплива на "опасните", според тях, любители на футбола. Колкото по-близо бе началото на Евро-2012, толкова повече спорни проблеми възникваха между двете страни.
Хотел "Бристол"
Първият повод за изостряне на ситуацията се превърна хотел "Бристол", в който руският отбор се е настанил по време на шампионата. На 23 май министърът на спорта на Полша се обърна към Руския футболен съюз с молба да се смени хотела. 5-звездният хотел се намира на пъпа на Варшава до президентския дворец, около който често се организират различни демонстрации.
Например, на 10 юни пред него трябва да се проведе традиционния опозиционен митинг в памет на жертвите на самолетната катастрофа край Смоленск /10 април 2010/ , при която загина цялото висше полско ръководство начело с президента Лех Качински. И тъй като в страната част от населението вярва, че самолетната катастрофа е организирана от руските служби за сигурност, то участниците в митинга могат да насочат своя гняв срещу руските футболисти, настанени по съседство. Естествено едва ли някой ще нахълта в хотела и ще започне да бие треньорите и играчите, но антируската демонстрация под прозорците на хотела едва ли ще е приятна.
Но РФС отхвърли предложението на полската страна. Уж "спортът е извън политиката", освен това организаторите на подобен голям форум като Европейското по футбол, са задължени да осигурят безопасността на всичките участници.
На 3 юни, когато Сборная се настани в "Бристол", край хотела се състоя импровизиран мини митинг на привърженици на загиналия президент, който протестираха срещу идването на руснаците. В същия ден около хотела се проведе многохиляден протест срещу абортите. На 2 юни край хотела за малко да избухне сбиване между участници в гей парада и местни футболни запалянковци. Полицията с много усилия успя да предотврати боя.
Забрана за съветската символика
Полските власти са особено разтревожени от любовта на руснаците към съветската символика, с която те обичат да се разхождат не само в родината си, но и по време на спортни състезания в чужбина. И ако в Швеция или Италия тениска с надпис "СССР" няма да предизвика проблем, то в Полша това може да доведе до големи неприятности.
В края на май полските власти напомниха, че в страната съветската символика е приравнена към нацистката и заявиха, че пропагандата на "символите на комунизма" е недопустима. Моментално последва остра реакция от съюза на руските запалянковци, които заявиха, че ще носят всичко, което искат, въпреки забраните.
Президентът на Общоруското обединение на запалянковците Александър Шпригин заяви, че е готов да призове всички руснаци във Варшава да организират така наречения "червен протест" - шествие по улиците на полската столица с тениски със символите сърп и чук. И то да бъде проведено на 12 юни, когато се чества Деня на Русия.
Руските министерства на външните работи и на транспорта се обявиха в защита на "символите на комунизма", които призоваха да не се политизира ситуацията и да не се плашат руските запалянковци. С остра декларация излезе и министърът на спорта Виталий Мутко, който се възмути, че в първоначално поляците са нареждали на руския тим, къде да живее, а сега - с какво трябва да са облечени футболните фенове. В отговор поляците разказаха за тънкостите на местното законодателство, което все пак не налага пълна забрана върху всичко, което напомня за историята на Съветския Съюз. Прословутата тениска с надпис "СССР" може да се носи, но това накърнява чувствата на поляците, които трябва да се уважава.
Остава само да гадаем колко дълго ще издържат нервите на местните жители и полицията. Няма съмнения, че руските запалянковци ще провокират околните, носейки със себе си знамена и тениски с ликовете на вождовете на първата държава на работниците и селяните. И не е сигурно, дали шампионатът няма да бъде помрачен от нещо по-сериозно, освен митингът под прозорците на хотел "Бристол".
"Руски дом"
На 5 юни се появи информация, че властите във Варшава са забранили на РФС да открие т.нар. "Руски дом", който традиционно функционира по време на големите международни турнири. Според официалната версия, градските власти не са успели да намерят за него помещение. Според неофициалната версия, Варшава по принцип е била против "Руския дом", заради което не е осигурила необходимото място.
Също така се съобщава, че РФС заедно с Общоруското обединение на запалянковците са предлагали да се изгради "Руски дом" на територията на спортния комплекс "Торвор". Но молбата е била отклонена с мотива, че именно на "Торвор" се е провела прощалната церемония със загиналите в самолетната катастрофа на 10 април 2010.
Освен възможния политически подтекст върху решението на поляците е повлияла и лошата репутация на "Руския дом". Достатъчно е да си спомним, например, шумните и скандални купони, които организираха руснаците по време на Олимпиадата във Ванкувър през 2010. Впрочем, на правителствено равнище е решено, че по време на Олимпиадата в Лондон, където се очаква да бъдат открити четири дома на руското гостоприемство, в тях ще действа "сух закон".
Едновременно с това никой не може да твърди, че ако Сборная играеше своите мачове в Украйна, скандали и спорове нямаше да има. Не е известно колко хиляди запалянковци щяха да последват своя отбор без билети. Относително ниските цени на алкохола щяха да доведат до огромен брой непредвидени ситуации, особено в западната част на страната.
Първоначално се предвиждаше, че независимо от жребия Сборная трябва да живее в Киев. Селекционерът Дик Адвокат заяви, че харесва многобройните фенове около отбора. Но невинаги подобна близост има мирен характер. Така например, няколко часа преди решаващият мач като гости на Словакия хотелът, в който се настани руския отбор, беше препълнен с пияни фенове. И ако във Варшава подобно нещо трудно може да си представим, то в Киев ситуацията може да се повтори.