Очакванията от новия сезон във Формула 1

Началото на новия състезателен сезон във Формула 1 ще бъде белязан с революционните за някои, и налудничави за други, промени в генералния регламент на надпреварата

Очакванията от новия сезон във Формула 1
Началото на новия състезателен сезон във Формула 1 ще бъде белязан с революционните за някои, и налудничави за други, промени в генералния регламент на надпреварата. Управителното тяло на автомобилния спорт в световен мащаб FIA е твърдо решено да остави незаличима следа върху образа автомобилизма и в частност неговото най-представително лице пред широката общественост – Формула 1. Предвидените новововъведения в регламента ще бъдат едни от най-суровите и на-първо място най-радикалните в цялата история на състезанието.
 

FIA е предвидила редица промени както в спортния така и в техническия регламент на Формула 1 за 2009 г, като резултатите от повечето станаха ясни още по време на ноемврийските изпитателни сесии.
 

Основната цел на промените в състезателния аспект на правилника е повишаване нивата на надеждност и сигурност в допълнение към първоначално заложеното ограничаване на разходите. Що се отнася до техническия регламент трите главни цели са: ограничаване влиянието на аеродинамиката в поведнието и представянето на автомобила; улесняване маневрите при изпреварване, засилвайки зрелищността на състезанието; запазване текущите норми на състезателно темпо и времена.
 

Гуми
След десетгодишната доминация на гумите с канали във Формула 1 ще се завърнат сликовете, като част от намеренията на спортната управа да увеличи значимостта на механичното пред аеродинамично генерираното сцепление. При отсъствието на канали сцеплението ще се увеличи с приблизително 20 процента, което ще доведе до значително подобрение в поведението на автомобила. От друга страна това подобрение ще бъде повлияно в обратнопропорционален аспект от занижените стойности на аеродинамично притискане, в следствие на ревизираните регулации по отношение на аеродинамиката. Крайният ефект от промените ще се изяви като понижена ефективност във високоскоростните завои. Пилотите отново ще разполагат с избор между двата вида, основно наречени „меки” и „твърди”, гуми и все още ще са длъжни да използват и двата вида по време на даденото състезание.
 

KERS
С началото на сезон 2009 тимовете ще разполагат с възможността да използват Системата за регенеративно използване на кинетична енергия (Kinetic Energy Recovery System) с цел увеличаване наличните запаси от мощност. Самото име на иновативната система говори и за предназначението й – KERS „събира” обикновено напразно загубената кинетична енергия генерирана от спирачната система на болида. Тази енергия се „складира” в механичен маховик или електрически акумулатор, тя в последствие ще бъде предоставяна в определен брой пъти в определени участъци на трасето, посредством бутон, разположен редом с останалите контролни уреди върху волана на пилота. Според установения правилник тласъкът в мощността ще се равнява на приблизително 80 к.с., за период от около 7 секунди за обиколка. Това вероятно би се равнявало на няколко десети по-добро време за обиколка, но теглото и окомплектовката на системата, също както и равномерното разпределение на теглото на болида не трябва да бъдат пренебрегвани.

Двигатели
Една от основните и най-важно промени в новите изисквания за сигурност и икономическа ефективност отборите от Формула 1 ще трябва да използват дадена двигателна система в продължение на три последователни Гран при надпревари, вместо сегашните две.

Плановете на FIA за изравняване експлоатационните качества на двигателите доведе до идеята за въвеждане на стандартизирана двигателна и задвижваща система за всички отбори от Формула 1. Тази идея на свой ред доведе до обявяване на търг за проектиране, изработка и доставяне на готови двигатели и скоростни кутии произведени по общи за всички изисквания.

Легендарното име в автомобилния спорт “Cosworth” е предполагаемият победител в този търг и в случай, че FIA вземе крайното решение за въвеждане на стандартизиран двигател в надпреварата британската компания ще се завърне във Формула 1 още през 2010 г. FIA разкри по-рано този месец, че води ексклузивни преговори с “Cosworth” и специализираните производители на скоростни кутии Xtrac and Ricardo Transmissions (XR), за доставяне на цялостни бюджетни задвижващи системи, които ще са достояние на всички участници в надпреварата. Двигателят ще е базиран върху настоящите спецификации на V-образните 10 цилиндрови агрегати, докато скоростната кутия ще бъде изцяло нова и последна дума на техниката.

Друго предложение от страна на автомобилната централа разглежда вариянта съставите да изграждат собствени единици спрямо изискванията на “Cosworth” или да продължат програмите на, „замразените” за момента, V8 конфигурации. И в двата случая двигателите ще бъдат окомплектовани със „стандартната” XR трансмисия. 
 

Аеродинамика
Заедно със завръщането на сликовете, това е областта носеша най-радикалните промени за 2009 г. Аеродинамичното съпротивление и генерираните притискателни сили ще бъдат значително намалени, а цялостният изглед на болидите ще придобие далеч по-изчистен вид, благодарение на новите пространствени регулации, които на практика елиминират външни елементи като спомагателни крила, въздушни канали и др.

Наравно с цялостното занижаване на аеродинамичните характеристики на болида, новата ревизия на правилника има за цел да направи изпреварването далеч по-лесно, правейки автомобила по-малко податлив на турболентните сили, създавани при близко преследване в битка за предни позиции. Най-явните промени са във формите на предното и задно крило. Предният аеродинамичен елемент ще стане по-нисък (75 мм от първоначалните 150 мм) и по-широк ( от 1800 мм на 1400 мм, равняващи се на ширирната на автомобила) и ще се сдобие с регулируеми задкрилки. Пилотите ще имат право на общо две за обиколка промени в разположението на задкрилките, вариращи в дизпазон от 6 градуса.

Задното антикрило ще увеличи височината си със 150 мм, което ще го издигне на едно ниво с двигателя, то също така ще стане и по-тясно (750 мм от първоначалните 1000 мм).

Дифузьорът разположен в задната част на болида ще бъде изместен назад. Новото му разположение ще го изравни с линията на задния мост. В допълнение по отношение на формата со той ще стане по-дълъг и по-висок, все промени ограничаващи способността му да генерира аеродинамично сцепление.
 

Тестове и изпитания
Основна цел при промените в регламента за тестовете е намаляване и ограничаване на производствените и развойни разходи във Формула 1. Позволените през 2008 г 30 000 км за тестови изпитания ще бъдат намалени на 20 000 км.
  

Световната управа на автомобилния спорт не крие своите цели и желания за бъдещето на Формула 1, дали отборите в надпреварата ще се съгласят мирно или до последно ще упорстват против решенията на ръководството е към този момент до голяма степен без значение. Едно е сигурно всички целеви промени, колкото и радикални да са те, обещават един пределно интересен и напрегнат следващ сезон в краля на автомобилните спортове.
Уилямс преподписа с Алекс Албън

Пилотът остава в тима до 2026-та година

Леклер се скарал с рейс инженера си и това е довело до смяната

Монегаскът ще работи с нов инженер на Имола

Нюи започва работа във Ферари на 1 октомври

Все още няма официално потвърждение, че британецът ще се присъедини към Скудерията

Хорнър: Взели сме над 220 служители от Мерцедес

Босът на австрийския тим опроверга слуховете, че негови служители искат да преминат при "сребърните стрели"

Леклер очаква по-оспорван сезон във Формула 1

През тази година вече вече се стигна до двама различни победители от Макс Верстапен

Формула 1: Изненадващ победител в Маями (ВИДЕО)

Ландо Норис с първи успех в кариерата си

Още една водеща фигура в Ред Бул си тръгва

Разделите при световните шампиони продължават

Верстапен отнесе конкуренцията и тръгва първи в Маями (ВИДЕО)

Нидерландецът остави зад себе си двете коли на Ферари

Макс Ферстапен спечели спринта преди Гран При на Маями във Формула 1

Така той опълнително увеличи преднината си в шампионата пред Серхио Перес

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки