Интересът към световния шампион във Формула 1 Себастиан Фетел все още е огромен. В интервю за "Велт" германският пилот на Ред Бул разказва как се подготвя за новия сезон, на кои свои кумири подражава и много други интересни неща.
- Г-н Фетел, станахте световен шампион преди месец. Успяхте ли да осмислите какво сте постигнал?
- Да, имах няколко дни само за себе си. На спокойствие обмислих всичко. Първите две седмици след титлата бяха много напрегнати, но и вълнуващи. Разбира се, наслаждавам се на всяка секунда. Когато се върнах към ежедневието и всичко се успокои, установих, че както си лежа в леглото започвам да се хиля
Да, чувството е особено, наистина.
- В момента болидите не бръмчат. Как поддържате форма, когато не се състезавате?
- Зимата опитвам да подобря формата си. През сезона постоянно пътуваме и сменяме различни времеви зони. Тогава е почти невъзможно да работиш върху себе си. Като спортист се научаваш да слушаш тялото си. За да поддържаш нивото месеци наред е нужно време за почивка и отдих. Обикновено, след края на сезона пилотите разполагаме с две-три седмици, в които не правим абсолютно нищо. В моя случай този път бе различно. В края на декември отново се започва. През януари се подготвяме. През февруари стартират тестовете и трябва бързо да се влезе в ритъм.
- Кога ще седнете за първи път в новия Ред Бул?
- Засега всичко върви по план и новият болид ще е готов навреме. Първите тестове са планирани за началото на февруари на пистата във Валенсия. До първия старт на 13 март в Бахрейн ще правим по два теста седмично.
- Допринесохте ли за развитието на новата кола RB7?
- Механиците работят по нея още от юли. Тогава се борих за титлата и нямах тази възможност. Целта е да отстраним недостатъците от миналия сезон.
- Кога усещате дали новият болид е по-бърз от предишния?
- По принцип, чувството се появява веднага. Забелязвам дали колата ми допада, дали е достатъчно бърза. И когато всичко това пасне, трябва да се изчака и да се види на какво ниво е конкуренцията, достатъчно добри ли сме в сравнение с останалите. Сравненията по време на тестовете не винаги са правилни, защото не знаем останалите с колко бензин разполагат.
- Когато се качихте за първи път в болида, с който станахте шампион, усетихте ли, че това е колата, с която ще печелите?
- Още първия път усетих, че тази кола е нещо особено. Имаше две-три неща, които не бяха наред, но ги открихме и поправихме. През целия сезон подобрявахме и развивахме болида. Ако направим сравнение колко бърза е била колата в началото и в края на сезона, ще открием разлика от секунда и половина до две на обиколка.
- Вие сте само на 23 години и като световен шампион сте постигнал всичко възможно в този спорт. Как ще се мотивирате за нови цели?
- Основното е да изпитвам удоволствие от това, което правя. Само така мога да изсмуча максимума от машината. Като спортист винаги трябва да гледам напред. Когато погледна назад съм горд, че съм постигнал всичко, за което някога съм мечтал. Но новият сезон вече започна! Още след края на последния старт тествах конфигурацията за следващия сезон. В 99% от постоянната размяна на информация между мен и отбора става дума за следващите стартове. Най-важното е да не се променяме. Не мога да си позволя да кажа, че всичко е перфектно и ще продължава да бъде. Искам да си остана все така любознателен, да науча повече, да съм в по-добра форма и да не спирам да се развивам. Ако спра на едно място, другите бързо ще ме догонят.
- Ролята ви вече е различна. Досега бяхте ловецът, а сега ще станете плячката - световният шампион, когото всеки иска да победи. Как ще се справите с новото статукво?
- За първи път съм в ситуацията, в която винаги съм мечтаел да се намирам. Както вече казах, не мога просто да продължавам така, както миналия сезон. Важното е да не спирам да работя и да търся това, което ще ме направи по-силен и по-бърз.
Формула 1 не е само една материална битка, в която всеки се стреми да построи по-бързата машина. Има неща, които аз като спортист мога и трябва да направя по-добре. Точно това и ще се случи.
- Преди 16 г. Михаел Шумахер спечели първата си титла. Служеше ли ви за пример?
- Абсолютно! Той все още е такъв. Вече познавам Михаел доста добре. Когато се срещаме, първо виждам човека в него и после седемкратния шампион. Той е един от най-добрите пилоти, от които и днес може да се научи много.
- Мислите ли, че Шумахер може да ви бъде конкурент за челните места следващата година?
- Разбира се. Все пак в нашия спорт сме много зависими от колата. Михаел достатъчно пъти е доказвал, че все още е в състояние да бъде адски бърз въпреки напредналата си възраст.
- Беше ли полезно за кариерата ви, че Германия разполага с един Шумахер?
- Хората, които са близо до автомобилния спорт, са малцина. Във футбола е съвсем различно. Пращаш сина си да тренира и ако има талант, това ще си проличи. Ако живеете на 50 км от Хамбург, се питате дали ще се намери човек, който ще може да закара детето ви на тренировка при юношите на Хамбургер и после да го върне. Ако забележите, че може да излезе нещо, това просто се случва. В нашия спорт зад теб са таланта и семейството ти. Само това. За да се състезаваш, ти трябват спонсори, иначе не става. Тук Михаел много помага. Той направи Формула 1 публично достояние в Германия. Състезаваш се докато някой каже, че трябва да ти се помогне, защото можеш да стигнеш до Формула 1. После ти помагат с надеждата, че някой ден парите ще се върнат. В тази ситуация бях и аз.
- Миналия сезон във Формула 1 се състезаваха седем германски пилоти. Това има ли нещо общо с ефекта "Шумахер"?
- Михаел беше кумирът за пилотите на моята възраст. Той предизвика голямата вълна. Когато през 1994 и 1995 г. спечели първите си титли, на карт пистата се състезаваха стотици деца на възраст между 8 и 12 г. Не само бензинът и млякото поскъпнаха, но и автомобилният спорт. Дори картингът в днешни дни без спонсори е невъзможен.
- Извън Формула 1 има ли спортисти, които ви вдъхновяват?
- Да, много са. Може да се научи много и от спортисти в други дисциплини. Трябва да има причина, защо в тениса винаги печелят един-двама като Роже Федерер и Рафаел Надал, или Тайгър Уудс в голфа. Именно от това може да се научи много. Затова често гледам спорт по телевизията, като Олимпийските игри или каквото и да е друго. Защото ме докосва, защото мога и искам да науча повече.