Европейската комисия изрази съмнение, че новият закон за онлайн хазарта, който Румъния се опитва да наложи, ще бъде приет, пише „Ермегазин”.
Както и в много други стрaни, като например Полша и Румъния, законът за хазарта в Румъния е в процес на ревизия, като северната ни съседка се опитва да приеме правила, според които „се забранява рекламната и търговската дейност на дружества с хазартна цел, които не са регистрирани на територията на Румъния”.
Ген. сек. на Европейската хазартна асоциация Сигрид Лин обаче отбеляза, че „Румъния е третата страна в последните 12 месеца, стремяща се да получи одобрението на Европейската комисия, но както в случая с Дания и Полша, ще трябва да коригира някои от посочените нормативни актове.
Въпреки че подкрепяме желанието на Румъния да регулира онлайн пазара за игри в рамките на своите граници, е важно да се отбележи, от гледна точка на защита на потребителите, че националните политики за хазарта в Европа трябва да бъдат съвместими”, сподели Лин.
Проектът на румънското законодателство бе внесен на 2.06.2010 година и ще бъде разгледан най-късно до 3.11.2010 год. от централата, след което ще трябва да се направят необходимите промени.
България също се опита да наложи промени в Закона за хазарта. В началото на тази година Министерството на финансите предложи няколко промени, с които да се въведат нови правила за регулация, свързани с данъчното облагане, стъпването на нови субекти на пазара и др.
В условията на криза всички държави се опитват да увеличат бюджетните си приходи. А не само България губи от изтичането на средства и съответно данъци от страната, произтичащи от интернет залаганията. Затова и много държави се опитват да забраняват дейността на онлайн операторите.
Зад адресите в мрежата стоят мултимилиардни компании. Те са регистрирани в зони с ниски или почти никакви данъци като Малта, Гибралтар или остров Ман, където данъците са между 0,5% и 2%, при 15% върху оборота в България.
След това действат на територията на целия ЕС, без да се регистрират. Мотивите им са, че след като са взели лиценз от една страна, могат да работят в цялата общност.
Бизнесът на тези оператори се развива отлично през последните години, като България не прави изключение. Според официални данни през 2009 г. от страната ни са изтекли над 1 млрд. лв. от интернет хазарт.
Ако тези средства бяха минали през традиционните оператори, в хазната щяха да влязат 100 млн. лв. при тогавашната ставка на данъка от 10%. Тази година се очаква залаганията от България в мрежата да набъбнат до 1,5 млрд. лв., които също няма да бъдат обложени.