3. Шампионско 2:0 за Интер в скандално дерби на „Сан Сиро”

Шампионско 2:0 за Интер в скандално дерби на „Сан Сиро”

„Нерадзурите” надвиха Милан с 9 човека, Роналдиньо пак изпуска дузпа.

Интер спечели мега-дербито на 21-ия кръг в Серия „А” срещу Милан с 2:0 и даде сериозна заявка за спечелването на пето поредно Скудето. Известният като „Дерби делла Мадонина” двубой, който бе под номер 273, бе изключително интересен и оспорван, като остави без дъх зрителите на стадион „Сан Сиро”.

„Нерадзурите” бяха по-активният тим през първата част и логично поведоха в резултата чрез Диего Милито. В среда на полувремето обаче дойде и може би най-скандалната ситуация през този сезон в Серия „А”, след като реферът Роки показа директен червен картон на холандеца Уесли Снайдер заради ироничното му ръкопляскане спрямо негово решение. „Росонерите” излязоха преобразени през второто полувреме и притиснаха своя съперник, но след прекрасно изпълнение на пряк свободен удар, Горан Пандев сложи точка на спора. Върхът на безсилието на "росонерите" дойде в последните секунди на двубоя, когато Лусио също бе изгонен, а Роналдиньо пропусна да вкара от дузпа.

Първото по-опасно положение дойде още във 2-ата минута и то бе пред вратата на Милан. Снайдер получи топката пред дъгата на полето, обърна се и стреля от воле, а ударът му мина на сантиметри покрай десния страничен стълб на Дида. Постепенно „росонерите” поизравниха играта, а удар на Бориело от 12-ина метра излезе в аут. В 9-ата минута играчите на Интер изпуснха най-чистото си голово положение до този момент. Пандев проби през центъра и потърси Снайдер, като след рикошет топката попадна в краката на холандеца. Бившият играч на Реал (Мадрид) веднага стреля, но Дида със страхотен рефлекс успя да избие коженото кълбо с левия си крак.

Само минута по-късно обаче символичните домакини успяха да поведат в резултата. Новото попълнение на „нерадзурите” Пандев се опита да намери Диего Милито с далечен пас. Топката бе пресечена от Абате, който върна много нескопосано с глава към Дида и кълбото попадна в краката на аржентинския нападател. Бившият стрелец на Дженоа с безмилостен изстрел по диагонала не остави никакви шансове на Дида – 1:0. В 15-ата минута „синьо-черните” сътвориха много хубава контраатака, като Пандев напредна през центъра и подаде вдясно към включилия се Милито, но ударът на аржентинеца от малък ъгъл бе париран от бразилския страж на „росонерите”.

В 26-ата минута дойде и най-скандалната ситуация в мача. Лусио падна в центъра на терена след съприкосновение с Амброзини и реферът Роки му показа жълт картон за симулация. Холандецът Уесли Снайдер си изпусна нервите и започна иронично да ръкопляска на решението на съдията. В този момент Джанлука Роки взе странно решение, като показа директен червен картон на плеймейкъра на Интер и хвърли в смут целия спортно-технически щаб на „нерадзурите”. Няколко минути по-късно „росонерите” претендираха за дузпа, след като топката се удари в ръката на Майкон след опит за центриране на Роналдиньо. Този път обаче реферът Роки остана безмълвен и даде знак играта да продължи.

В 39-ата минута Пирло изпълни по отличен начин пряк свободен удар от дъгата на полето. Топката обаче рикошира в главата на Лусио и буквално облиза напречната греда. Пет минути по-късно Пирло стреля от 23 метра, но ударът му мина на сантиметри над вратата на Жулио Сезар. Това бе и последното по-опасно положение за първото полувреме, като двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 1:0 в полза на Интер.

В 47-ата минута „росонерите” бяха много близо до изравняването. Бекъм центрира от корнер, влезлият като резерва Зеедорф се измъкна от персоналния си пазач и стреля с глава, но топката попадна право в Сезар, който изби. Английският национал Бекъм обаче отново овладя коженото кълбо и центрира в полето към Бориело. Таранът свали топката с глава към Роналдиньо, който стреля от воле от границата на полето, а ударът му мина на сантиметри покрай десния страничен стълб.

В 55-ата минута Пандев преодоля двама играчи на Милан в центъра на терена и подаде на Милито. Аржентинецът напредна, влезе в полето и стреля с левия крак, но слабият му изстрел бе спасен от Дида. В ответната атака Абате центрира в полето на Интер към Бориело, който стреля с глава, но спечели само корнер. В 58-ата минута Бекъм получи топката по дясното крило и от много трудна позиция центрира в малкия пеналт към Бориело, който се пребори с Лусио и стреля с глава, но ударът му мина на сантиметри над напречната греда.

В 62-ата минута играчите на Интер можеха да нанесат своя съкрушителен удар в мача. Милито подхвана бърза контраатака, стигна до границата на полето и с хитър пас изведе Пандев очи в очи с Дида. Македонецът се опита с много техничен удар да копне топката над бразилския страж, но кълбото срещна десния страничен стълб. Само две минути по-късно обаче Пандев бе в прегръдките на своите съотборници. Фавали фаулира Майкон пред границата на полето и реферът отсъди пряк свободен удар. Зад топката застана бившият играч на Лацио, който с много техничен изстрел с левия крак над стената не остави никакви шансове на Дида – 2:0.

Вторият гол на Интер тотално прекърши „росонерите”. Леонардо се опита да освежи своя тим, като пусна в игра Янкуловски и Хунтелаар, но и това не помогна. В 85-ата минута Роналдиньо стреля от 25 метра, но топката мина над вратата на Сезар. Пет минути по-късно Зеедорф с много мек пас намери Хунтелаар в полето, който се обърна и стреля, но Сезар успя да парира удара му.

Буквално в следващата атака Тиаго Силва центрира по земя в полето към Хунтелаар, който стреля от границата на малкия пеналт, но ударът му бе блокиран с ръка от Лусио. Реферът Роки не се поколеба и посочи бялата точка, като същевременно показа втори жълт и респективно червен картона на Лусио. Зад топката застана бразилецът Роналдиньо, който обаче стреля слабо в десния ъгъл и Жулио Сезар парира удара му. В последните секунди на двубоя Янкуловски направи уникална грешка в наказателно поле на Милан, като подари топката на Майкон, но десният бек на Интер не успя да преодолее своя сънародник Дида. Така в крайна сметка Интер спечели градското дерби с 2:0.

След този успех Интер се утвърди на върха в Серия "А" с актив от 49 точки и даде сериозна заявка за спечелването на Скудетото. След добрия старт на годината пък "росонерите" ще трябва да преглътнат втората загуба от градския съперник през този сезон и да се задоволят с втората си позиция във временното класиране. Милан изостава на 9 точки зад лидера, но 7-кратният европейски шампион има и мач по-малко.

Интер - Милан 2:0
1:0 Милито (10’)
2:0 Пандев (65’)

Интер: Сезар, Майкон, Самуел, Лусио, Сантон, Санети, Мунтари (87’ Кордоба), Камбиасо, Снайдер, Милито (81’ Балотели), Пандев (66’ Мота)