1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. Руският футбол колабира

Руският футбол колабира

Скъпите чужденци ще си тръгнат, ако рублата девалвира

Руският футбол колабира
Преди дни в съвместен порядък структу­рите, които ръководят руския футбол, се решиха на драстична стъпка - определяне на твърди нива на долара и еврото към сега действащите договори на фут­болистите в професионалните отбори. Курсът, към който ще бъдат изчислени сегашните зап­лати, е 45 рубли за долар и 55 рубли за евро. Практически то­ва означава, че футболистите ще загубят сериозна част от своите пари, ако рублата продължи да девалвира. Дори към този момент това означа­ва, че те ще получат с около 20 процента по-малко от договоре­ното, защото еврото вече наб­лижава 70 рубли. А спиралата на­горе едва ли ще спре, прогнози­те са за 200 рубли за евро до ме­сеци.

Оттук нататък идват после­дствията. Играчите са изправе­ни пред труден избор - да прие­мат условията означава да си намалят доходите в пъти. Тех­ните мениджъри трескаво се опитват да намерят някакъв из­ход, който обаче да изключва така закованите нива. Ясно е, че за футболистите е по-добре до­ри да си намалят доброволно заплатите с 25 процента, но да останат на твърда валута, ка­то избегнат превъртането през рублата. Клубовете обаче се нуждаят от солидарност, за да оцелеят.

Руският футбол противно на създадената представа е изклю­чително уязвим. И това е извод на хората, които го управляват. Те го наричат дотиран поради причината, че във футбола се изливат много пари, а реална възвращаемост няма никаква. При големите отбори дотация­та идва по линия на собствени­ците, при по-малките и тези от дълбоката провинция разходите се поемат от губернаторите. Така например Уфа разполага със закован бюджет от 600 милиона рубли, които преди инфлацията се равняваха на около 18 милиона долара. Изключително много па­ри за отбор, който се бори да оцелее във Висшата лига на Ру­сия и няма никакви шансове да стигне до участие в европейски­те турнири. Много скоро обаче този бюджет ще намалее напо­ловина, а футболисти като Марсиньо, който обличаше фланел­ката на ЦСКА София, едва ли ще искат да вземат два пъти по-малко. И то при положение че се представя на отлично ниво.

ФК Уфа ще бъде оставен на течението, ако не им се реши проблемът със заплатите, кои­то съставляват 80 процента от разходите. Проблемът е, че приходната част е съставена почти изцяло от едно перо - до­тацията. Пак шефовете на руския футбол са тези, които конста­тират, че клубовете не могат да си осигурят собствени приходи. Макар и да е смятана за първенство от Топ 10 в Европа, руската Висша лига има телевизионен договор само за 27 милиона долара годишно. Изклю­чително авторитетният Валерий Газаев, с когото ЦСКА Москва спече­ли Купата на УЕФА, намира това състояние на телевизионния пазар за бедствено. Според него правата трябва да се разхвърлят поне на 4 телевизии и така сумите да нарас­нат в пъти. Това обаче скоро няма да се случи.

Ситуацията е блатиста


и това се вижда от резултатите от клубовете в европейските тур­нири. Сред руските специалисти все повече се чуват мнения, че огромни­те разходи на водещите отбори не съответстват на техните пости­жения. Не е нормално ЦСКА Москва да се представя на нивото на бълга­рския Лудогорец, а четвъртото място в групата да не се приема за провал само защото армейците са победили Манчестър Сити на "Етихад". Долу-горе сходна е ситуацията при Зенит, който остана трети в групата. За двата хегемона в руския футбол тези постижения изглеж­дат твърде недостатъчни. И това положение не е от вчера. От голе­мите успехи на ЦСКА и Зенит в Ев­ропа минаха вече достатъчно годи­ни, за да се разбере, че нещо не е на­ред.

Местните виждат проблемите в няколко основни направления. Както може да се очаква, стрелите попа­дат върху доскоро добре платения чуждестранен легион. През Русия ми­наха големи имена в треньорството, които не постигнаха абсолют­но нищо на европейската сцена. Ка­пацитети като Спалети, Хуанде Рамос, Унай Емери така и не изпрати­ха руския футбол в ново, по-високо измерение. Сега същото се случва с Вияш-Боаш и Якин. Този подход не работи. Единственият, който успя, е холандецът Дик Адвокаат, но той го направи благодарение на руските футболисти в Зенит. Връщайки се назад, е видимо, че успехите са били преди всичко заслуга на руските футболисти.

И ЦСКА, и Зенит спечелиха европейска купа с гръбнак от силни местни играчи. Които пък заведоха Сборная до третото място в Европа на първенството през 2008 г. в Австрия и Швейцария. Това време безвъзврат­но отмина, а нито ЦСКА, нито Зе­нит, още по-малко останалите създадоха нови силни футболисти. Присъда за руския футбол е случило­то се със златния юношески отбор от 2006 година, ръководен тогава от Игор Коливанов. Нито един от тогавашните му футболисти днес не е фактор в руския футбол. Пове­чето от тях живуркат във втора дивизия, а вече са на 24-25 години. Явно някъде нишката е прекъсната. Констатира се нулево поколение.

И отново възниква въпросът за принципите. Русия не е страна от ЕС и това дава възможност на феде­рацията да определя както си иска лимита на чужденци. Сега това пра­вило е за 10 чужденци и 15 местни. Президентът на Локомотив Москва Олга Смородская обаче е на мнение, че това правило не работи добре за руския футбол. Според нея местни­те играчи, особено младите, се въз­ползват от преференцията безот­говорно. Сигурното място в съста­ва ги лишава от амбицията да се развиват. Нещо, което при западни­те отбори е непознато. Там младо­ците дават всичко от себе си, за да получат шанс.

Кризата обаче си има и добри страни


На това силно се надяват в Русия. Влошеното финансово състояние на клубовете поставя ребром въп­роса с професионалния статут на клубовете. В момента в Руската федерация те са над 130. Тази циф­ра е стряскаща, тя надвишава в ня­колко пъти държави като Португа­лия, Франция и Германия. Вече изг­лежда доста нереалистично отбо­рите от петте дивизии в трето­то ниво на руския футбол да са съставени изцяло от професионалис­ти. Там реформата е повече от на­лежаща.

В Русия все повече се налага мне­нието, че е необходимо да се пог­ледне към миналото. Отново да се възстанови авторитетът на треньорите, които бяха сред най-добрите в света. Това може да се случи, ако отново бъде въведено двегодишното обучение. Точно за подобен подход се чуват гласове. Предстои и световно първенство по футбол, в организацията на кое­то ще бъдат хвърлени между 10 и 15 милиарда долара. Отсега обаче е ясно, че Русия няма как да бъде фактор на домашния си турнир прос­то защото не разполага с изпълни­тели и отбор.

Критериите са тол­кова занижени, че се стигна дотам Фабио Капело да бъде оставен на поста национален селекционер са­мо защото е класирал страната на световно след 12-годишно отсъ­ствие. А там записа две равенства и една загуба! Самият Капело обаче е решен да остане до световното, когато ще е на 73 години. И причи­ната е, че просто няма кой да го за­мени. Единственият достатъчно авторитетен кандидат е Леонид Слуцки, но той не би напуснал ЦСКА за нищо на света!

Жаклин МИХАЙЛОВ, "Тема спорт"
Белгия уволнява селекционера до дни

Тедеско може да бъде освободен още тази седмица

Педро Нареси: Идваме да изненадаме Лацио

„Пропуски в дребните детайли до днес ни костваха точките“, смята халфът на Лудогорец

Петрокуб взе точка в Европа с гол в 96-ата минута

Истанбул Башакшехир изпусна в края успеха в Лигата на конференциите

Треньорът на Лудогорец: Готови сме за Лацио, имаме план

„Трябва да бъдем перфектни, ако искаме да победим“, смята Игор Йовичевич

Ангелос Постекоглу коментира контузията на Гулиелмо Викарио

„Определено е удар за нас, но ще се справим и с този проблем“

Рубен Аморим ще връща формат на Маркъс Рашфорд

Новият мениджър на Манчестър Юнайтед с добра новина за Лисандро Мартинес

Официално: Ламин Ямал е най-добър млад футболист в Европа за годината

Талантът на Барселона спечели наградата Golden Boy 2024

Гюндоган: Загуба от Ливърпул ще сложи край на надеждите ни за титла

Халфът на Манчестър Сити коментира предстоящото дерби

Изчислено: Първите 4 в ШЛ продължават напред

Интер, Барселона, Ливърпул и Аталанта с осигурено участие в директните елиминации