3. Реал го направи! Кралския клуб първи защити титлата от Шампионска лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

Роналдо над всички с нови два гола срещу Буфон в паметна нощ на рекордите в Кардиф

Реал Мадрид спечели своя 12-и трофей от Шампионска лига, след като на финала на турнира, игран на стадион "Милениум" в Кардиф, пребори с 4:1 шампионът на Италия – Ювентус.

Реал Мадрид стана и първият отбор, който защити трофея от ерата Шампионска лига. Дотук отборите на Милан (1994,1995), Аякс (1995,1996), Ювентус (1996,1997) и Манчестър Юнайтед (2008,2009) не успяха да сторят. Испанският колос игра своя 15-и финал в турнира, като вече 12 пъти вдига трофея. За Ювентус това бе 9-а битка за най-престижния клубен трофей, като „бианконерите” остават с две титли.

През първото полувреме двата тима отбелязаха по един гол, като Реал поведе с гол на звездата си Крисиано Роналдо в 20-ата минута, а в 27-ата Манджукич изравни с класно изпълнение. След почивката обаче имаше един отбор на терена и това бе Реал, като испанците вкараха нови три гола чрез Касемиро, Роналдо и Марко Асенсио, а в края на срещата Юве остана с човек по-малко, тъй като резервата Куадрадо си изпроси два жълти картона, а след показания му червен картон тръгна на саморазправа с Марсело.

Ювентус излезе със стартов състав, който е вторият по възраст на финал в Шампионска лига – средна възраст от 30 години и 336 дни. Само Милан е играл с по-възрастен тим – на финала през сезон 2006/7 година – 31 години и 35 дни. На вратата на Юве ветеранът Джанлуиджи Буфон стана третият най-възрастен страж пазил на фина, след Дино Дзоф, който през далечната 1983 година е на 41 години, а и Едвин ван дер Саар - на 40 г. през 2011-та. Въпреки солидната футболна възраст Буфон направи пореден невероятен сезон и помогна на своя тим да остане непобеден до финала и допусна само 3 гола в 12 мача. Срещу себе си обаче той имаше, успял да отбележи във всеки един мач от турнира, вкарвайки общо 32 гола до финала.

Ювентус намери по-бързо своя ритъм и доминираше в първите минути на финала. В 3-ата Игуаин отправи първия точен удар в мача, но право в ръцете на Навас. Минута по-късно последва нов удар на аржентинеца, който затрудни първоначално вратаря на Реал, но след като изпусна топката Навас успя да улови.

В 7-ата минута Миралем Пянич отправи мощен удар в близост до накзателното поле, но Кейлор Навас показа невероятен рефлекс и с плонж опази мрежата си суха.

Реал постепенно изравни играта, а при бърза контра в 20-ата минута испанците откриха резултата. Подхлъзване на Дани Алвеш в атака даде възможност на Реал да контраатакува, Роналдо подаде надясно за Карвахал, той бързо върна на португалеца, който с точен шут насочи към долния десен ъгъл за 1:0. При удара на Роналдо имаше и лек рикошет, който допълнително затрудни Буфон. Попадението бе номер 500 за „Белия балет” в турнира и 11-и за Роналдо в тазгодишната кампания. Същевременно португалецът стана и първият футболист, който бележи в три финала.

Ювентус обаче изравни след седем минути, след великолепно изпълнение на Манджукич. Игуаин пое на гърди и чукна топката към стоящия наблизо Манджукич, който с гръб към вратата нанесе удар тип задна ножица, прехвърляйки Навас за 1:1.

В 30-ата минута задна ножица на Роналдо не доведе до втори гол, а няколко по-късно португалецът засече с плонж топката, но пак без нужната точност.

В края на полувремето Касемиро опита диагонален удар, който обаче бе далече от целта, така испанците останаха с един точен удар през първото полувреме – голът на Роналдо.

Реал започна много офанзивно след почивката, а в 48-ата ключова намеса на Барзали предотврати опасен удар на Иско.

В 56-ата Модрич отправи силен удар към вратаат на Юве, но право в Буфон, а малко по-късно Роналдо не успя да засече на метър-два от голлинията след пас на Марсело.

В 61-ата минута нов рикошет доведе до втори гол за Реал. Кроос опита удар, на който обаче липсваше сила и точност, топката бе засечена от движение от над 30 метра от Касемиро, кълбото се отклони в крака на Кедира, Буфон опита да спаси, но топката влетя в долния десен ъгъл за 2:1.

Нетипична за Юве грешка в отбрана в 64-ата доведе до третия гол във вратата на италианците. След несигурно изчистване на топката  Модрич се впусна в атака отдясно, направи двойно с Карвахал, след което от аутлинията извади за Роналдо на близката греда, а португалецът успя да отклони точно за 3:1, като с вториото си попадение стана и голмайстор в надпреварата с 12 гола, изпреварвайки Лионел Меси от Барселона (11).

Роналдо можеше да запише и хеттрик, но в 73-ата в близост до точката за изпълнение на дузпи стреля високо над вратата.

Хуан Куадрадо влезе през второто полувреме, но не помогна с нищо на своя тим, а в 82-ата минута получи и втори жълт картон и Юве доигра с 10 човека двубоя.

В последната минута на редовното време Марко Асенсио, който дебютира на финал, оформи крайното 4:1, с което Реал спечели по категоричен начин 12-ата си титла от Шампионската лига.