Макс Де Лука, Goal.com
Лионел Меси постави нов рекорд с най-много голове в един мач от Шампионската лига, когато опъна мрежата пет пъти при забележителната победа на Барселона със 7:1 над Байер Леверкузен на „Камп Ноу” в сряда.
Аржентинският маестро продължава да счупва рекорди по своя път да се превърне в най-великия футболист за всички времена. Тук са няколко други играчи, които могат да претендират с постижението от 5 гола в 1 мач.
Футболните светила с цветущи прякори като „СуперМак” и „Бомбардировачът” заемат централно внимание в проучването на най-паметните и значими квинтет-герои.
Анди Коул: МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД срещу Ипсуич – 1995 г.
Анди Коул беше плодовит нападател и изкова страховито партньорство с Дуайт Йорк в нападението на „червените дяволи”. Бившият английски национал се радваше на паметен 6-годишен престой в тима на сър Алекс Фъргюсън, по време на който се превърна в първият футболист в историята на Висшата лига с пет гола в една среща.
Коул го постигна срещу Ипсуич Таун на 5 март 1995 г. Той спечели любовта на „Олд Трафорд” рано и често радваше феновете като един от поводите беше, когато канадският вратар Крейг Форест трябваше да изважда топката от своята мрежа цели девет пъти. Коул спечели пет титли на Англия и една на Шампионската лига преди да се присъедини към Блекбърн през 2001 г.
Даниел Фонсека: Валенсия – НАПОЛИ – 1992 г.
Даниел Фонсека прекара по-голямата част от своята кариера в Италия и беше хит в Неапол по време на своите два сезона на „Стадио Сан Паоло”. Гвоздеят на неговия кратък период дойде в мача от турнира за Купата на УЕФА срещу Валенсия на Гуус Хидинк на 16 септември 1992 г., когато той вкара всички голове за Наполи в мач, завършил 5:1 на „Местая”. Резултатът все още е най-голямата гостуваща победа за тима в Европа. Уругваецът след това беше привлечен от столичния Рома преди да завърши своето италианско приключение в Торино, където спечели две титли на Серия „А” с Ювентус.
Юрген Клинсман: Фортуна Дюселдорф – ЩУТГАРТ – 1986 г.
Юрген Клинсман се радваше на блестяща кариера както на клубно, така и на национално равнище и анонсира своето присъствие на германската сцена на 21-годишна възраст с избухване от пет гола при разгрома със 7:0 над Фортуна Дюселдорф на 15 март 1986 г. Той вкара пет пъти по време на 42-минутния си престой на терена и спечели първата си повиквателна за националния отбор на Германия година по-късно. Клинсман продължава да блести с европейските суперсили Интер и Байерн Мюнхен. В момента е селекционер на американския национален отбор.
Сьорен Лерби: АЯКС – Омония – 1979 г.
Сьорен Лерби беше последният играч, който отбеляза пет гола в най-престижния европейски клубен турнир в стария му формат. Залпът на датския нападател дойде в мач срещу Омония Никозия на 29 октомври 1979 г. за КЕШ.
Бляскавото представяне на Лерби при победата с 10:0 на Аякс е още по-забележително заради това, че той беше изключително работлив халф, а не хищнически нападател. Датският национал най-накрая вдигна трофея на КЕШ с ПСВ през 1988 г.
Роберто Пруцо: РОМА – Авелино – 1986 г.
Роберто Пруцо все още е с легендарен статут в италианската столица след като Бомбардировачът спечели „Капоканониере” (голмайстор на Серия „А”) в три различни случая с „вълците”. Италианецът беше надминат от Франческо Тоти като голмайстор №1 на клуба за всички времена, но все още държи рекорда за най-много голове в един мач от Серия „А”.
Пруцо намира мрежата пет пъти, за да даде победата на тима на Свен-Горан Ериксон с 5:1 над Авелино на 16 февруари 1986 г.
Малкълм Макдоналд: АНГЛИЯ – Кипър – 1975 г.
Малкълм Макдоналд написа името си в историческите книги като вкара пет гола при успеха с 5:0 на Англия над Кипър на 16 април 1975 г. Той би могъл да завърши с още повече голове, ако решение за засада и опит, който завърши с удар в гредата по-късно, не му бяха попречили. Предано наричан „СуперМак” заради своята голмайсторска мощ, нападателят се радва на звездна кариера в Лутън Таун, Нюкасъл и Арсенал. Макдоналд записа общо 14 мача за „Трите лъва”, но никога не успя да повтори онази магическа вечер на „Уембли”.
Герд Мюлер: БАЙЕРН МЮНХЕН срещу ТБ Берлин – 1976 г.
Герд Мюлер е един от най-плодовитите нападатели, които някога са се раждали на футболното игрище и не трябва да е изненадващо, че той вкара пет пъти при победата с 9:0 над ТБ Берлин на 10 септември 1976 г., но това, което доста учудва, е, че той повтори упражнението още цели три пъти. „Дер Бомбер” беше голмайстор на Германия 7 пъти по време на своята историческа кариера и спечели наградата за Европейски играч на годината през 1970 г. Ето защо не е трудно да се разбере защо му бе даден този прякор.
Олег Саленко: РУСИЯ – Камерун – 1994 г.
Олег Саленко е най-добре помнен със свята експлозия от пет гола на Световното първенство през 1994 г. в мача от груповата фаза срещу Камерун. Руснаците излязоха победители с 6:1, но не успяха да продължат във фазата на елиминациите, след като загубиха от Швеция и Бразилия.
Също така Саленко се разписа срещу шведите, за да завърши турнира като голмайстор с 6 попадения (б.р. заедно с Христо Стоичков). Руснакът все още държи рекорда за най-много голове в един мач на първенство на планетата.
Алън Шиърър: НЮКАСЪЛ – Шефийлд Уензди 1999 г.
Алън Шиърър е водещ голмайстор за всички времена във Висшата лига с 260 гола, така че идва като малка изненада неговото избухване срещу скромния Шефийлд Уензди на 19 септември 1999 г. Англичанинът беше безкомпромисен и в последната третина на този съдбовен ден, но неговото постижение беше подпомогнато от две дузпи. Шиърър завърши със 148 гола за свраките и продължи с управлението на клуба след като се отказа през 2006 г.
Арчи Томпсън: МЕЛБЪРН Виктори – Аделаиде Юнайтед – 2007 г.
Арчи Томпсън избра най-подходящия момент, за да направи един от най-добрите си мачове в своята кариера. Австралийският национал вкара пет пъти за триумфа на Мелбърн Виктори с 6:0 над Аделаиде Юнайтед в Големия финал на „А-лигата” на 18 февруари 2007 г. Томпсън е известен с впечатляващите си представяния в една среща, след като също така вкара 13 гола (!) за победата на Австралия с 31:0 над Американска Самоа в квалификация за Световно първенство през април 2001 г.
За съжаление трябваше да изключим от списъка с великолепни изпълнения куантупъла на Иън Ръш срещу Лутън Таун на 29 октомври 1983 г. Легендарният нападател на Галатасарай Танжу Чолак също заслужава внимание за това, че вкара два пъти по пет гола в кариерата си. Жозе Алтафини отбеляза пет пъти за Милан при разгромното 8:0 над Унион Люксембург на 12 септември 1962 г., докато Фабрицио Раванели достигна котата срещу ЦСКА през 1996 г. (б.р. всъщност става дума за 1994 г., но колегите са сбъркали) за победата с 5:1. Атли Едвалдсон се превърна в първия не-германски играч, който вкара пет гола в Бундеслигата през 1983 г., докато Димитър Бербатов пък е първият чуждестранен нападател във Висшата лига, който удари пет на Блекбърн миналия сезон.