3. „Лалетата” сломиха екзекутора на Италия (видео)

„Лалетата” сломиха екзекутора на Италия (видео)

„Оранжевите” надиграха с 2:1 Словакия и чакат Бразилия или Чили на четвъртфинала

„Лалетата” сломиха екзекутора на Италия  (видео)
Националният отбор на Холандия стана поредният тим, който се класира за четвъртфиналите на световното първенство в ЮАР, след като на осминафинала победи трудно с 2:1 състава на Словакия, в среща играна на стадион „Дърбан”. Робен откри в 18-ата минута, Снайдер удвои в 84-ата, а почетният гол за словаците бе дело на Витек в 94 –ата минута от дузпа. С успеха над екзекутора на Италия, „оранжевите” вече не познават вкуса на поражението в 22 официални мача. За Холандия пък това ще бъде първи четвъртфинал на световно първенство от 12 години насам.

Двубоят започна при изключително силен вятър, но това не попречи на двата състава да тръгнат в атака още от началните минути. Във 2-та минута дойде и първият изстрел по посока на една от двете врати. Тогава Йендрисек шутира от границата на наказателното поле, но топката излезе в аут. 3 минути по-късно Робен намери Снайдер пред пеналта на словаците, халфът на Интер стреля с десния крак, ала кълбото прелетя над напречната греда. Последваха да опита от далечна дистанция на Хамшик и Кайт, но и те не намерите очертанията на вратите.

В 7-та минута Робен качи топката на главата на Ван Перси, който не успя да я засече добре и опасността премина. Малко по-късно Ван Перси проби през центъра и изведе Снайдер в лявата част на наказателното, Уесли шутира с десния крак, но право в ръцете на Муха.

Така се стигна до 18-ата минута, когато „лалетата” успяха да материализират малко по-добрата си игра. Тогава Снайдер хвърли пас през почти целия терен, който намери Робен в половината на словаците, звездата на Байерн навлезе към центъра и стреля с левия крак, пращайки кълбото в долния ляв ъгъл на Муха – 1:0.

След гола темпото на игра поспадна, въпреки че холандците продължаваха да владеят по-често топката. Следващото по-

интересно положение дойде чак в 41-ата минута, когато Ван Перси пробва късмета си от далечна дистанция, но не затрудни особено Муха. В 44-ата минута „лалетата” организираха хубава акция по десния фланг, която завърши с ниско центриране на Ван Бомел, което бе неточно засечено от Ван Перси.

До края на полувремето нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 за Холандия.

Втората част започна с преимущество за „лалетата”, които можеха да удвоят преднината си още в 49-ата минута, когато Робен отново направи марков пробив по десния фланг, отправяйки опасен изстрел с левия крак, който обаче бе спасен от Муха. Около половин минута по-късно Робен навлезе по лявото крило и центрира по земя за Ван Перси в наказателното поле, стрелецът на Арсенал засече добре кълбото, ала стражът на Словакия отново се намеси по превъзходен начин и спаси.

С течение на времето натискът на холандците се засили и в 59-ата минута Ван Перси стреля опасно от фаул, но Муха отново бе на висота и спаси. В 63-ата минута Йендрисек направи оптимистичен опит да преодолее Стекеленбург от около 40 метра, ала кълбото излезе в аут. Така се стигна до 67-ата минута, когато Стох направи страхотен пробив по левия крак към центъра, шутира силно с десния крак, но стражът на Холандия извади феноменален рефлекс и изби в корнер.

След неговото изпълнение Витек бе изведен очи в очи със Стекеленбург, ала Маартен отново показа световна класа и отрази изстрела на словака. В 70-ата минута Снайдер центрира добре Кайт, който стреля с глава, но над напречната греда на Муха. 180 секунди по-късно стражът на Словакия трябваше да се намесва след шут на Кайт извън границата на наказателното поле.

Така дойде 84-ата минута, когато Кайт навлезе мощно в лявата част на пеналтерията на словаците, преодоля Муха, след което върна към точката на дузпата, където Снайдер засече с десния крак и покачи на 2:0. След попадението наставникът на символичните гости Владимир Вайс опита да промени развоя на събитията с няколко смени, но те не доведоха до желания резултат.

В 93 –ата минута обаче Стекеленбург спъна в наказателното си поле резервата Якубко и реферът Майенко отсъди дузпа. Зад топката застана Витек, който бе безпощаден за крайното 1:2, пращайки кълбото в долния десен ъгъл на Стекеленбург. Този гол на нападателя пък го превърна в най-добрия реализатор в историята на Словакия.

До края на двубоя нови голове нямаше и така Холандия победи с 2:1 Словакия и се класира за първи четвъртфинал на световни първенства от 12 години насам. Там „лалетата” очакват победителя от сблъсъка Бразилия – Чили, който ще се играе по-късно тази вечер.

Холандия – Словакия 2:1