3. Фамозен Нойер и две греди откраднаха точката от Дортмунд в дербито на Рур (видео)

Борусия и Шалке завършиха наравно 0:0 на „Сигнал Идуна Парк” пред повече от 80 хиляди зрители

Отборът на Борусия Дортмунд допусна грешна стъпка в борбата си за спечелване на титлата в Германия, след като завърши наравно 0:0 срещу тима на Шалке в дербито на областта Рур. Срещата се игра на стадион „Сигнал Идуна Парк” и бе първа от програмата на 21-ия кръг на първа Бундеслига.

Малко над 80 хиляди души, които бяха изпълнили до краен предел стадиона на Борусия, видяха зрелищен двубой, в който в герой се превърна вратарят на „кралско сините” Мануел Нойер, който бе основната причина за това лидерите в класирането да не стигнат до трите точки.

Срещата започна спокойно, като в първите минути действията се водеха предимно в центъра на терена. Личеше си обаче, по-голямата мотивираност на домакините, които след първите 10 минути натиснаха здраво своя съперник в половината му.

Първата чиста ситуация в мача се откри пред мегаталанта на Дортмунд Марио Гьотце, чийто удар обаче бе спасен от Нойер, който минутка по-късно се справи и с опасен шут на Хумелс. В 17-ата минута пък Гроскрьойц излезе очи в очи със стража на Шалке, който обаче отрази изстрела му с крак.

Последваха страхотни пропуски на Хумелс и Куба, а Хурадо и Фарфан пропиляха първите възможности за гостите чак към 30-ата минута. В 36-ата пък Лукас Бариос бе изведен сам срещу Нойер, ала ударът на парагваеца не намери очертанията на вратата на „кралско сините”.

До края на полувремето Хунтелаар и Хурадо пропуснаха по една възможност за Шалке, но гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част стартира с яростен натиск на Борусия и пропуски на Сахин, Бариос и Шмелцер. В 55-ата минута пък, парагвайският нападател на домакините бе още по-близо до гола, ала този път шутът му срещна напречната греда.

Гостите от Шалке пък очакваха възможностите си на контраатака, но при малкото появили се възможност нападателите на тима не бяха достатъчно концентрирани пред гола. С неприятни пропуски се отчетоха Раул и Фарфан, докато напрежението пред вратата на Нойер растеше в всяка изминала секунда. В 77-ата минута дойде и най-чистата ситуация в наказателното поле на домакините, когато Хурадо стреля отблизо, но стражът на Дортмунд спаси ефектно с крак.

В ответната контраатака обаче, резервата Левандовски получи сам в противниковата половина, напредна бързо, но изстрелът му срещна тялото на излезлия извън пределите на наказателното си поле Нойер. Топката се върна няколко метра назад, а Левандовски я догони и опита мигновено да прехвърли вратаря на Шалке, но Нойер вече се бе върнал в пеналта си и улови.

Пет минути преди края на двубоя в полето на Шалке отново имаше инфарктна ситуация, след като Бариос изведе Гьотце очи в очи със стража на гостите, нападателят премина покрай Нойер, но си затвори прекалено ъгъла и при удара кълбото срещна лявата греда на вратата на „кралско сините”.

До края на двубоя гол не падна и така Борусия Дортмунд и Шалке завършиха 0:0 в мегадербито на 21-ия кръг на Бундеслигата.

След хикса домакините остават еднолично начело във временното класиране с актив от 51 точки, на 12 пред 2-ия Леверкузен, който обаче е и с мач по-малко. Гостите от Шалке пък са 9-и с 26 пункта.