3. Байерн Мюнхен записа десетия си златен дубъл (ВИДЕО+СНИМКИ)

Байерн Мюнхен записа десетия си златен дубъл (ВИДЕО+СНИМКИ)

Баварците биха на финала Борусия (Дортмунд) с 2:0 след продължения

Байерн Мюнхен е победител в 97-ото издание на турнира за Купата на Германия.

Баварците защитиха отличието, след като победиха с продължения и резултат 2:0 вицешампиона Борусия Дортмунд пред 76 197 зрители на „Олимпиащадион” в Берлин.

Така първенецът на Бундеслигата записа десети дубъл в клубната си история, въпреки че в събота вечер извън състава на Хосеп Гуардиола останаха Марио Манджукич и контузеният Бастиан Швайнщайгер. Франк Рибери пък бе на резервната скамейка, а Давид Алаба получи травма при загрявката и в крайна сметка отпадна от групата.

Борусия, от своя страна, можеше да разчита на най-доброто и се надяваше да повтори успеха си с 5:2 от финала през 2012 година, когато „жълто-черните” вдигнаха купата на страната за трети път в своята история.

През настоящия сезон те не бяха допуснали нито един гол в този турнир, но можеха да инкасират такъв още в третата минута, когато Вайденфелер спаси изстрел на Томас Мюлер, а само две по-късно стражът се справи и с мощен шут на Ариен Робен.

В 30-ата минута капитанът на баварците Филип Лам получи травма, която поставя под въпрос участието му в световното първенство през лятото, а мястото на германския национал бе заето от Франк Рибери.

Именно французинът създаде следващата добра възможност за Байерн. Тя стана факт 10 минути след паузата, когато Рибери догони една топка и я върна към Робен, но холандецът стреля в обсега на Вайденфелер и той спаси.

В 60-ата минута пък Борусия получи шанс да изпълни пряк-свободен удар след грешка на Мануел Нойер, но след удара на Ройс топката рикошира в стената и после кацна на напречната греда пред спокойния поглед на вратаря.

Само четири минути след това Матс Хумелс насочи топката с глава към вратата и изглеждаше така, сякаш тя е преминала голлинията преди Данте да я избие, но реферите не зачетоха попадението и резултатът остана 0:0.

После и резервата Оливер Кирх пробва рефлекса на Нойер, ала германският национал се справи с опасността и боксира встрани. Отговорът на Байерн не закъсня. В 75-ата минута Гьотце напредна през центъра, след което изведе Робен, ала шутът на холандеца бе спасен с вещина от стража на „жълто-черните”.

Така се стигна до продължения, а още в първата минута от тях Абумеянг имаше шанс да реализира, но топката мина на сантиметри от вратата.

Кулминацията на срещата дойде в 107-ата минута, когато Вайденфелер сгреши при изнасянето на една топка и тя бе овладяна от Джером Боатенг, който центрира остро към пеналта, а на далечната греда Ариен Робен бе непокрит. За холандския национал остана най-лесното. Той стреля силно от границата на вратарското поле и макар ударът му да бе право в тялото на Вайденфелер, в крайна сметка топката спря в мрежата. Така Робен вкара своя пети гол в пет финала срещу Борусия (Дортмунд).

Последваха пропуски на Ройс и Робен, а точка на спора сложи Томас Мюлер, който в 123-ата минута бе изведен сам срещу вратаря на Борусия и го преодоля хладнокръвно, преди да търкулне топката в мрежата за крайното 2:0.

Така Байерн спечели рекордна 17-а купа на Германия и остана с три загубени финала, колкото вече има и Борусия (Дортмунд).