Германия спаси първото място в групата в края срещу Швейцария (ВИДЕО)

Унгария матира Шотландия в 101-та минута, кошмарен инцидент в Щутгарт

Швейцария беше на секунди да шокира фаворита в група "А" на Евро 2024 - Германия, но завърши наравно 1:1, което донесе на домакините първото място в класирането. Швейцарците имаха нужда от точка, за да си гарантират класирането на 1/8-финалите и изпълниха задачата си. Домакините от Германия ще имат най-добрата позиция за влизане в елиминациите и очакват вторият от група "С", където са Англия, Дания, Сърбия и Словения.

За Швейцария се очаква втория от група "В", където в битката са Испания, Италия и Хърватия.

В същото време в другия мач Унгария матира Шотландия в 101-та минута и ги изхвърли от Евро 2024 със сигурност. Маджарите пък остават трети в групата и ще се надяват да са сред най-добрите трети отбора на турнира, за да намерят място на елиминациите.Сблъсъкът беше белязан от кошмарен инцидент с нападателя на унгарците Барнабас Варга, който се сблъска с вратаря на противника и изпадна в безсъзнание. Беше нужно да влязат лекарски екипи, а футболистът бе изнесен на носилка от терена.

Германия - Швейцария 1:1
0:1 Ндойе 28
1:1 Фулкрюг 90+2

Германците влязоха остро в мача и стигнаха до голова възможност още във 2-рата минута. Джамал Мусиала изведе Илкай Гюндоган в наказателното поле. Капитанът обаче беше спрян от Фабиан Шер, който изчисти в корнер.

Около четвърт час по-късно Бундестима организира стойностна атака. Максимилиан Мителщет получи отляво по атаката и центрира остро по земя към Джамал Мусиала. Футболистът на Байерн Мюнхен беше изпреварен от Михел Абишер, който изчисти на крака на Роберт Андрих. Последва удар, Ян Зомер не се намеси добре и топката влетя в мрежата. ВАР обаче се намеси и главният съдия Даниеле Орсато отмени попадението заради нарушение на Мусиала срещу Абишер.

В 28-ата минута швейцарците шокиращо излязоха напред в резултата. Ремо Фройлер беше намерен в наказателното поле. Той пусна остър пас, успореден на голлинията към Дан Ндойе. 23-годишният играч на Болоня се хвърли напред и преодоля Нойер. Останаха съмнения за засада, но полуавтоматичната система не засече нередност.

В 68-ата минута Хаверц засече с глава центриране в пеналтерията на Швейцария. Той остана под топката и нанесе добър удар. Топката излезе в аут.

Две минути по-късно германците направиха огромен пропуск. Йозуа Кимих овладя на границата на вратарското поле. Неговият удар беше отразен. Максимилиан Байер се опита да направи добавка, но бе задържан от Силван Видмер. Даниеле Орсато не уважи претенциите на Бундестима за дузпа. ВАР не го повика.

В добавеното време на срещата Германия най-сетне съумя да порази мрежата зад Ян Зомер. Раум изсипа топката в наказателното поле на швейцарците. Там над всички се извиси резервата Никлас Фюлкруг, който не остави никакви шансове на швейцарския страж.

Шотландия - Унгария 0:1
0:1 Чобот 90+11

Първият точен удар беше за Унгария, като го отправи Бендегус Бола, който се включи от дълбочина в 8-ата минута и стреля от дистанция, но Ангъс Гън спаси.

Четири минути преди края на първата част Доминик Собослай центрира меко в наказателното поле от пряк свободен удар. Вдясно от вратата се бе включил Вили Орбан, който стреля с глава, но прати топката над вратата.

В 64-ата минута Собослай центрира заучено от пряк свободен удар. Топката стигна до Бола вляво от вратата на Шотландия и той центрира. От границата на вратарското поле Мартон Дардай стреля с глава, но ударът му бе неточен.

Пет минути по-късно се стигна до спиране на играта, тъй като централният нападател на Унгария Барнабас Варга се сблъска с вратаря на Шотландия Ангъс Гън и се строполи на земята. Играта веднага бе спряна, на терена влязоха лекари, а футболистите на Унгария взеха одеяла, с които прикриха случващото се с Варга. Бяха донесени и дефибрилатори, които започнаха да се слагат по стадионите из цяла Европа след случилото се с Кристиан Ериксен в мача между Дания и Финландия на Евро 2021, когато датският халф получи сърдечен арест и животът му бе спасен благодарение на бързата и адекватна намеса на лекарите на онзи мач. В 73-ата минута футболистът на Ференцварош бе изнесен на носилка от терена, за да бъде откаран към болницата в Щутгарт.

В първата минута от добавеното време Доминик Собослай бе изведен вляво от вратата на Гън, но ударът на футболиста на Ливърпул бе отразен.

Минута по-късно лявата зона на шотландската отбрана се пропука и резервата Кевин Чобот получи възможност да стреля, но удари десния страничен стълб.

Така се стигна до 10-та минута на продълженията, когато Чобот получи топката на ръба на засадата, навлезе в наказателното поле и прати кълбото в далечния ъгъл, за да вкара и победния гол!

Стартови състави на Германия и Швейцария:

Швейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силван Видмер, 5. Мануел Аканджи, 7. Бреел Емболо, 8. Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака – К, 13. Рикардо Родригес, 19. Дан Ндойе, 20. Михел Аебишер, 22. Фабиан Шер, 26. Фабиан Ридер

Германия: 1. Мануел Нойер – 6. Йозуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер, 4. Йонатам Та, 18. Максимилиан Мителщет – 23. Роберт Андрих, 8. Тони Кроос – 10. Джамал Мусиала, 21. Илкай Гюндоган – К, 17. Флориан Вирц – 7. Кай Хаверц

Стартови състави на Шотландия и Унгария:

Шотландия: 1. Ангъс Гън – 2. Антъни Ралстън, 13. Джак Хендри, 5. Грант Ханли, 26. Скот МакКена, 3. Анди Робъртсън (К) - 7. Джон МакГин, 14. Били Гилмор, 8. Калъм МакГрегор, 4. Скот МакТоминей - 10. Че Адамс

Унгария: 1. Петер Гулачи – 21. Ендре Ботка, 6. Вили Орбан, 24. Мартон Дардай - 14. Бендегус Бола, 17. Калъм Стайлс, 13. Андрас Шефер, 11. Милош Керкез - 20. Роланд Салай, 19. Барнабас Варга, 10. Доминик Собослай (К)