Нидерландия би драматично Полша, Пьотровски игра (ВИДЕО)

Резерва изстреля "лалетата" в Хамбург

Нидерландия тръгна с победа на Евро 2024 след късно, но заслужено 2:1 над Полша в двубой от група D. През целия двубой тимът на Роналд Куман имаше сериозен превес, но така и не успяваше да материализира превъзходството си. Нещо повече, "лалетата" бяха принудени да минават през обрат, след като при първото си положение "Дружина полска" поведе чрез Адам Букса.

Скоро след това Коди Гакпо изравни с помощта на рикошет, а шест минути преди края резервата Ваут Вегхорст вкара второ попадение за "оранжевите". Полша бе лишена от голямата си звезда Роберт Левандовски, който продължава да лекува контузия. На терена в заключителните 15 минути пък се появи халфът на Лудогорец Якуб Пьотровски, който също имаше здравословни проблеми през последните седмици.

Двубоят започна с положение пред вратата на "Дружина Полска", но Шчесни успя да парира удар на Коди Гакпо, избивайки в ъглов удар.

Последва още една възможност за "лалетата", но ударът на Тижани Райндерс мина встрани от целта.

В началните минути поляците отказаха да приемат играта в собствената половина и на свой ред опитаха да изнесат топката далеч от собствената си врата.

Така се стигна до ългов удар за символичните домакини, след който Адам Букса с глава разстреля Барт Вертбурген за 1:0.

Попадението не разстрои кой знае колко играта на Нидерландия, а в 20-ата минута Върджил ван Дайк бе близо до това да изравни, но тежкият му удар бе избит от стража на Ювентус.

До средата на първата част тимът на Роналд Куман имаше редица възможности да стигне до попадение, но липсваше решаващия удар. На свой ред селекцията на Михал Пробиеж разчиташе на контраатака, в ситуациите, в които имаше възможност да играе с топката.

Ситуацията се промени след половин час игра, когато Нейтън Аке успя да отнеме в половината на противника, след което намери Гакпо, а последвалият му шут от средна дистанция срещна крака на бранител в "бяло", след което промени траекторията си и влетя в мрежата на Шчесни.

В самия край на полувремето Мемфис Депай бе изведен на перфектна позиция, но последвалият му удар мина съвсем близо до целта.

Второто полувреме започна с положения пред Шчесни, който видя как удари на Депай и Симонс минават покрай вратата му.

В 59-ата минута поляците бяха близо до това да поведат отново, след като при продължително разбъркване първо Кивиор стреля, топката срещна Аке, а при последвалата добавка на Пьотр Жиелински, Вербруген успя да спаси.

Натискът на "лалетата" все пак остана и след почивката, но положенията така и не влизаха. В 74-ата минута удар с жглава на Аке мина над вратата. Решението на Куман бе да пусне Жоржиньо Вайналдум и Дониел Мален.

А четвърт час преди края в игра влезе и Якуб Пьотровски от Лудогорец, който доскоро лекуваше контузия. Халфът трябваше да види само минути по-късно как друга резерва, но от съперника, вкарва за 2:1. В 83-ата минута Аке успя да пробие в половината на Полша, след което с перфектен пас намери Ваут Вегхорст, чийто удар по земя бе перфектен.

Минута преди края Швидерски успя да стреля от трудна ситуация, Вертбрюген изби, а при последвалата добавка Пьотровски не съумя да вкара, но бе и от малък ъгъл.

В даденото продължение Залевски отправи тежък удар от дистанция, но вратарят на Нидерландия успя да избие с мъка и да спаси победата на "оранжевите" на старта.

ПОЛША - НИДЕРЛАНДИЯ 1:2

1:0 А. Букса (17)
1:1 К. Гакпо (30)
1:2 В. Вегхорст (83)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Полша: 1. Войчех Шчесни, 19. Пржемислав Франковски, 2. Бартош Саломон, 5. Ян Беднарек, 4. Якуб Кивиор, 26. Каспер Урбански, 10. Пьотр Желински (к), 13. Тараш Романчук, 21. Никола Залевски, 20. Себастиан Шимански, 16. Адам Букса;

Селеционер: Михал Пробиеж;

Нидерландия: 1. Барт Вертбрюген, 22. Дензел Дъмфрис, 6. Стефам де Врай, 4. Върджил ван Дайк (к), 5. Нейтън Аке, 24.Джерди Шутен, 14. Тиджани Рейндерс, 16. Джоуи Верман, 7. Шави Симонс, 10. Мемфис Депай, 11. Коди Гакпо;

Селекционер: Роналд Куман.