1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Президентът на МОК: Заедно с Интерпол тръгваме срещу нелегалните залагания

Президентът на МОК: Заедно с Интерпол тръгваме срещу нелегалните залагания

20 млн. евро се внасят в новия фонд „Чист спорт" -10 за борба с допинга и 10 за за борба с уговорените резул­тати

Президентът на МОК: Заедно с Интерпол тръгваме срещу нелегалните залагания
Президентът на МОК Томас Бах е един от двама­та най-влиятелни мъже в световния спорт заедно с шефа на ФИФА Сеп Блатер. Бах говори пред AIPS (изда­нието на Международната асоциация на спортните журналисти) за плановете на МОКслед кръстопътната 127-а сесия на МОК в Монте Карло, взела важни реше­ния за бъдещето на олимпизма.

Задава ли се револю­ция в МОК, г-н Бах?
- Революцията вече е на път и ще се случи окончател­но през 2020 година. Мнози­на ме питат как толкова бързо успях да организирам промяната. Други ме питат как ще се случат нещата. Но това са въпроси на хора извън олимпийското движе­ние. Вътре в него промените имат много сериозна подкре­па и това се видя много добре на сесията.

310 ли е магическото число? Това е лимитът, който МОК постави на броя на комплектите медали, които ще се раз­дават на летни игри...
- Толкова са медалите от доста време на летните олим­пийски игри, или почти тол­кова - с няколко нагоре или надолу. Вече имаме и прило­жихме ясна процедура, по която трябваше да оценим дали в летните игри да има 26 или 28 спорта. Сега, след Рио 2016, ще оценим всички­те 306 дисциплини, в които ще се печелят медали там. Вярвам, че правилата, които въведохме, са справедливи.

Има ли шанс спортовете да станат 30 вместо 28?
- Всичко е възможно, но пак казвам - това ще стане след оценка на тежестта на отделните дисциплини, а не на спортовете като цяло. Може да се наложи да пре­разглеждаме на тази база споразуменията си с между­народните федерации за квотата на участниците в отделни спортове и дисци­плини. Игрите не може да се разрастват постоянно - този процес вече е овладян. Про­мени могат да се правят в рамките на обявените грани­ци.

Но Токио през 2020-а японците обявяват, че ще поемат разходите на участниците в бейзбола и софтбола. Тези спорти­сти в общата закована бройка от 10 500 състеза­тели на летни игри ли влизат...
- Ако градът, който канди­датства за олимпийски игри, поеме от своя бюджет раз­ходите за някой допълните­лен спорт, бройката може малко да се увеличи. Но само за съответните игри.

Стигаме и до голямата революция - възможно ли е съвместно домакин­ство на олимпийски игри между две държави?
- Правилата са, че само при изключителни обстоятелства квалификациите в различни спортове могат да се провеж­дат и в други градове, а в наистина много специални случаи - и в друга страна. Но олимпийският дух трябва да се спазва - игрите ще са на едно място. Разбира се, мачове по колективните спортове ще има и в други градове. Но след това състе­зателите пристигат в олим­пийското село и се присъеди­няват към олимпийската атмосфера и това прави игрите уникални.

В Пьонгчанг на предсто­ящите зимни игри през 2018-а корейците искат бобслеят и шейните да са извън страната, защо­то инвестицията за построяване на леден улей е огромна.
- Това вероятно ще се случи. Но МОК ще изиска състезателите по двата спор­та да участват в церемонии­те по откриване и закриване на игрите, преди или след състезанията си да са в олим­пийското село. Но не си представям игри, пръснати из цяла една страна или в две държави.

Но т. нар. олимпийско наследство е тежко за някои страни...
- Затова предпочитаме да има повече състезания на временни съоръжения, какви­то успешни примери имаше достатъчно много в Лондон. Или ако това не е възможно или не е препоръчително, може да се погледне към съседни градове за квалифи­кационни състезания или за някой специфичен спорт.

Смятате ли, че това ще сложи край на огромните съоръжения, които се строят специално за игрите?
- Не е точно така. МОК очаква от кандидата за дома­кинство на игрите да пред­ложи устойчиво решение. И тук има различни опции. Може да се изградят обекти с по-малък капацитет, които специално за игрите да бъдат разширени и след това да се върнат към замисления си обем. Затова изискваме кан­дидатите да мислят и рабо­тят така, че да са наясно какво остава след игрите и как ще се ползва.

Но това не трябва да се прави за сметка на чисто спортните условия за състезанията, нали?
- МОК не си позволява и най-малко отклонение от въз­можно най-добрите състезателни условия за отделните спортове. Спортният терен трябва да е от най-високия стандарт. После идва атмос­ферата на самото състеза­ние, пълните трибуни. Но игрите са насочени първо към спортистите - затова са и изискванията за олимпийско село, където състезателите живеят заедно.

Допингът е тема, която не може да бъде подми­ната. Заедно с незакон­ните залагания и урежда­нето на спортни резулта­ти. Тези спортни пороци не се ли събират вече заедно?
- Не, това са абсолютно различни проблеми. Един­ственото общо е, че и с допинга, и с незаконните залагания се прави опит да се манипулират и изкривят резултатите от състезания­та, но по различен начин. В борбата срещу допинга имаме обективна отговор­ност на всички страни, както и добре изградена и функци­онираща международна арбитражна система. Но в борбата срещу незаконните залагания и корупционните опити за въздействие върху спортните резултати МОК се нуждае от много по-голяма подкрепа от правителствата в отделните страни. Нужда­ем се от закони навсякъде. Скоро в Лозана ще имаме официална среща с Интер­пол по този въпрос. Затова и създадохме нашия фонд „Чист спорт", в който внесо­хме 10 милиона евро за борба срещу незаконните залага­ния и уредените резултати. Започваме съвместно с Интерпол и международните федерации съвместна про­грама за превенция на тези прояви, които вредят много на спорта като цяло.
По-важни решения на МОК в Монте Карло
Улесняване кандидатите за олимпийски игри и редуцира­не на разходите им.

Намаляване на средствата за организиране на олимпиади и подпомагане с големи суми на домакините


Програмата на игрите ще се прави не съобразно броя на спортовете, а на база отдел­ни дисциплини.

Ще продължи изравняването на половете в състезателната програма, ще се стимулират дисциплините, в които мъже и жени се състезават в един отбор, т. нар. микс дисципли­ни.

Ще се прави олимпийски тв канал с инвестиция от 490 млн. евро за 7 г.

20 млн. евро се внасят в новия фонд „Чист спорт" -10 за борба с допинга и 10 за за борба с уговорените резул­тати.

Занапред подборът на члено­вете на МОК ще се базира на стриктен баланс между поло­вете, националното предста­вителство и личните качества на всеки член 

Турнир по мини хандбал за Деня на народните будители

В надпреварата ще участват над 150 деца от 13 отбора

Отиде си един от най-успешните ни треньори по вдигане на тежести

На 82-годишна възраст почина Йордан Иванов

България триумфира на Балканското по спортно катерене

То се проведе в комплекс "Черно море" във Варна

Ангел Русев спечели три бронзови медала от Европейското първенство по вдигане на тежести в Полша

Отлично представяне на родния щангист

Сестри Стоеви спечелиха титлата в Нидерландия

Двете победиха британска двойка на финала

Сребро за България от Световното по вдигане на тежести за юноши и девойки

България стартира с три медала на Европейското първенство по вдигане на тежести за юноши и девойки до 20 и до 23 години в Рашин, Полша

Сестри Стоеви на полуфинал в Нидерландия, Стефани продължава и единично

Стефани Стоева се класира за полуфиналите на единично и на двойки жени на международния турнир по бадминтон от сериите "International Challenge" в Хертогенбош (Нидерландия)

България завърши на 14-о място на Световната купа по шорттрек

Състезанието се проведе в Канада

Сестри Стоеви дадоха едва 13 точки на шведки

Българките се класираха на четвъртфинал в Нидерландия