1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Президентът на FISA: Не искам всички млади хора да тренират гребане, но искам гребането да бъде предложение

Президентът на FISA: Не искам всички млади хора да тренират гребане, но искам гребането да бъде предложение

Работата ми е да пилотирам политическата стратегия на гребането в света на спорта, казва Жан-Кристоф Ролан

Президентът на FISA: Не искам всички млади хора да тренират гребане, но искам гребането да бъде предложение
Президентът на FISA Жан-Кристоф Ролан даде интервю за развитието на гребния спорт след края на Световното първенство по гребане за мъже и жени в Пловдив.
 
– Г-н Ролан, след Световното първенство по гребане в Пловдив се проведе и конгрес на Световната федерация по гребане. Кои бяха най-важните задачи на конгреса?
 
- Конгресът е много важен момент, тъй като това е събиране на цялата общност от всички  федерации. Веднъж годишно ние можем да засегнем, заедно с федерациите, много важни въпроси, свързани с нашия спорт гребане. На конгреса в Пловдив имахме избори за няколко члена от съвета – нови президенти на комисиите. Имаме шест комисии, бяха проведени избори за всяка. Също така имаме две нови федерации, които бяха приети за членове на FISA - Кирибати и Лесото. Така след конгреса в Пловдив членовете на FISA вече се увеличиха до 155. Използвахме и възможността заедно с федерациите да проведем дискусия относно важни теми, свързани с нашия спорт.
 
– Господин Ролан, колко хора по света тренират гребане?
 
– Това са цифри, които е трудно да се определят. Няма точно преброяване.  В някои страни за да тренираш гребане, трябва да си член на клуб и клубът да има лиценз. Тях можем да ги преброим. Но в други страни можеш да практикуваш гребане в университета, в училище. За тях нямаме точни цифри. Считаме, че практически във всички страни по света имат достъп до гребането.  Аз признавам, че гребането не е популярен спорт, не е масов спорт. Защото трябва гребен канал, трябват лодки, трябват клубове. Но важно е за младите хора да имат избор от спортове. Аз не искам всички млади хора да тренират гребане, но искам гребането да бъде едно предложение. И ако има един от сто  или двама от сто, които искат да тренират гребане, това е много добре.
 
- Как може да се запазят спортовете, които се харесват на по-малко хора?
 
- Аз разбирам младите, които желаят да тренират тенис, футбол, ръгби. Това е нормално. Но спортният свят, който става много, много труден, трябва да се внимава няколкото големи спорта, да не станат толкова големи, че да привличат всички. И днес проблемът е, че в медиите 80% от спорта е футбол. И по този начин разгласяването чрез медиите е ограничено до определен брой  спортове. А трябва да се запази разнообразието от спортове. За това да бъдеш олимпийски спорт е много много важно за мен. Така се запазва възможност да бъдеш видян, най-малкото веднъж на 4 години, чрез най-популярното събитие, с голямо медийно проследяване в света, каквото са Олимпийските игри.
 
 - Разширява ли се географията на гребния спорт? Как FISA подпомага новите страни, в които гребането започва да се развива?
 
 – Имахме едно много значителна еволюция през 80-те и 90-те години, когато   FISA стартирана програмата за развитие. И действително от тогава до сега много страни се присъединиха към FISA, гребането се разви във всички континенти. Това е важно и остава  приоритет  за нас. Има програма за развитие, във FISA имаме Департамент по развитието, помагаме с проекти, с лагери за тренировки. Опитваме се да помагаме държавите, за да се започне да се практикува нашия спорт. Но истината е, че сме спорт с ограничени ресурси . Във връзка сме с МОК и на базата на олимпийската солидарност, организираме проекти за развитие в някои страни.
 
– Как преминава един работен ден на президента на FISA? Защо президентът на Световната федерация по гребане не получава заплата за работата си?
 
 – Ще отговоря бързо на втория въпрос. В правилника на FISA, президентът и членовете  на Изпълнителния комитет, с изключение на изпълнителния директор,  не са служители на FISA. Те са доброволци, които се избират от Конгреса. Аз имам голямото предимство всеки работен ден да е различен. Ролята на президента е да създава и заздравява  връзки между  националните федерации по гребане, преди всичко в частта управление. Трябва да се развива стратегията за бъдещето на нашия спорт, бъдещето ни в олимпийското движение. Бих казал, че работата на президента е да пилотира политическата стратегия на гребането в света на спорта. Решенията, които се вземат в МОК, въздействат на гребането. Нормално е и е важно, президентът да може да представлява своя спорт  пред различните инстанции  в света на спорта. Аз лично съм член и на Борда на Световната Антидопингова Агенция. Един добър президент на FISA е длъжен да инвестира много много време в работата си.
 
 - Господин Ролан, ако сега едно момиче или момче на 13-14 години Ви попита: защо да тренирам гребане, Вие какво бихте отговорили?
 
 –  Ще му кажа да опита. Когато си на 13-14 години, това е добрата възраст, да навлезеш в нашия спорт. Да седнеш в лодката, да сложиш греблата и да загребеш с тях, да усетиш как лодката се плъзга – това е страхотно преживяване. Но гребането е спорт, който  изисква определена техника. За да я постигнеш  трябва постоянство. И не само лично постоянство, но и това на партньорите ти, защото гребането е колективен спорт. Бих казал на детето, че ще опита един супер спорт, ще развие физическа кондиция, ще добие желание да работи в екип, ще усети  лодката и водата. Но първоначално е трудно, защото не се забавляваш, когато за първи път се качиш на лодка.
 
– Какви качества трябва да притежава идеалният гребец?
 
– Идеален, на какво казваме идеален? Ще кажа, че има гребци, които имат много големи физически и технически качества. Имат още силна воля, непреклонен дух. Но май пак не стига, за да си идеален гребец. За мен идеалният спортист е и посланик на своя спорт. Той е шампион, но е и ярка забележителна личност. За мен идеалния спортист е този, който е успял да постигне целите по отношение на спортните постижения, но също така е притежава скромност, той  се раздава за другите и защитава  истинските спортни ценности. Може да си голям шампион, но ако не си способен да споделиш това с младите, да покажеш пример, за мен това  не е идеалният спортист.
 
 
- За кои ценности става дума?
 
- От спортните ценности за мен първата и най-голяма е уважението.  За съжаление в някои спортове може да видим примери на липса на уважение. И за това аз всеки път съм наранен, когато в спорта не се уважава другия, не уважаваш правилата или съдията. И това винаги е болезнено.
 
– Как FISA подкрепя параспортистите?
 
 – Парагребането е относително млада насока в дейността на FISA. Ние сме в параолимпийските игри от Пекин през 2008 и за нас това е много важна стратегия на развитие. Ние започнахме като съвсем малки и виждаме, че всяка година прогресивно нараства участието и нивото на парагребането. Опитваме се да насърчаваме тази насока в нашия спорт. За това я включихме в  програмата на световния шампионат. Убедени сме, че това е парагребането е неразделна част от нашия спорт.  Опитваме се да насърчаваме развитието на парагребането във всички федерации. Не е лесно. Но виждаме тук в Пловдив, че парагребането се развива добре.
 
 – Господин Ролан, кои са техническите новости в гребния спорт, които навлязоха през последните 5 – 6 години?
 
–  В гребането основният фактор за постижения е спортистът, а не лодката или греблата, с които гребе. Пeчели по-добрият спортист, а не по-добрата лодка. Да, ние се възползваме от техническия напредък.  До неотдавна лодките бяха от дърво и с появата на карбона и други технически новости , гребането следва техническото развитие. Но е важно спортистите да имат един и същи достъп до еднакво оборудване. Не забраняваме иновациите, но за всяка иновация се взема решение от Изпълнителния комитет дали да я приеме или не. По този начин избягваме не даваме предимство на страните с повече ресурси, пред тези, които нямат ресурси.

 

България завърши на 14-о място на Световната купа по шорттрек

Състезанието се проведе в Канада

Сестри Стоеви дадоха едва 13 точки на шведки

Българките се класираха на четвъртфинал в Нидерландия

Важен ден за българските гимнастически спортове

В Доха по време на конгреса на международната федерация по гимнастика ще бъдат избрани новите членове в ръководните структури на организацията

Кралев: Успяхме да вдигнем качеството на управлението на българския спорт, но след нас проектите спряха

Ретроспекция на Красен Кралев

Георги Глушков: Щастлив съм, че има млади състезатели, които успешно вървят по пътя на големите имена в биатлона

Това каза министърът на младежта и спорта Георги Глушков по повод 40-ата годишнина от създаването на Българска федерация по биатлон

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Вижте подробности

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон