1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Фелпс: Писна ми от водата, ставам голфър

Фелпс: Писна ми от водата, ставам голфър

Той е на 26 години. Има 14 олимпийски титли, взети само от две олимпиади. Освен тях е спечелил 26 световни титли и е подобрявал 39 пъти световни рекорди

Фелпс: Писна ми от водата, ставам голфър
Той е на 26 години. Има 14 олимпийски титли, взети само от две олимпиади. Освен тях е спечелил 26 световни титли и е подобрявал 39 пъти световни рекорди. Той беше голямата звезда на игрите в Атина през 2004 година и в Пекин през 2008-а, където спечели 8 титли и подобри рекорда на Марк Шпиц от Мюнхен’72.

Сега Майкъл Фелпс няма търпение да дойде олимпиадата в Лондон. За да приключи кариерата си.

- Писна ми от водата – казва той и търка лицето си. – Дори когато отида на плаж с приятелите ми, не мога да понасям вода. Те ме питат: „Защо не влизаш във водата?” А аз им отговарям: „Имате ли някаква представа колко голяма част от живота ми съм прекарал във вода?”

Не само аз си мисля, че той няма да участва на игрите в Рио де Жанейро през 2016 г. Наскоро майка му Дебора заяви, че се надява синът й да продължи. Но според мен след Лондон той няма да се състезава никога повече. Така мисли и треньорът му. 

- Мисля, че той ще приключи окончателно след Лондон – обяви Боб Бауман. 

Човекът-амфибия, както наричаха Фелпс, е готов да потърси земя.

- Искам да играя на всички големи голф игрища – казва Фелпс, който дори ходи на уроци по голф при бившия треньор на Тайгър Уудс – Ханк Хени. – Треньорът ми Боб Бауман ми даде един плакат, на който бяха 100-те най-велики голф дестинации в света. Бях решил, че всеки път, когато играя голф на някое от тях, ще слагам отметка на постера.
 
Колко ли отметки има до момента? Отговорът е кратък и ясен: „Нула.”

Той иска да пътува. Иска да стои до късно и да не се притеснява, че в 5,30 сутринта трябва да си прави упражненията за издръжливост. Той иска да види повече от света. Със сигурност предпочита да пътува, отколкото да гледа дъното на басейна. 

- Хората ми казват: „Ти си такъв късметлия. Заради спорта можеш да пътуваш и да разглеждаш света.” Но аз не го правя!
Където и да съм, отивам в хотела, после в басейна и след това обратно. Това е – откровен е Фелпс. 

Последното световно първенство по плуване беше в Шанхай през 2011 година. Какво е видял там? Пак кратък и ясен отговор: „Нищо.” Рим? „Нищо.” Атина? „Почти нищо.”

Ако е възможно да съжалявате поне малко човек, който е спечелил 14 олимпийски титли, трябва да го направите за Фелпс. За да вземе тези златни медали, той е жертвал много. Най-вече младостта си. След като спечели 8 титли на олимпиадата в Пекин, той най-после се спря, за да си поеме дъх и да си почине. И тогава някой го хвана да пуши трева от бонг. А след снимките по вестниците го разпънаха на кръст и сигурно загуби милиони. 

Да си най-великият плувец в историята е професия, която не те оставя на спокойствие дори в съня ти. Буквално. В последната година Фелпс спи всяка нощ от 22,00 до 5,00 часа в хипербарна камера, която държи налягането така, все едно Фелпс е на 2500 м надморска височина.
- Имаше един филм „Момчето в пластичния балон”. (б.а. – филм с Джон Траволта, в който малко момче трябва да живее в балон, за да не умре). Наричам себе си така - Момчето в балона. Хората реагират интересно, когато им кажа за камерата. Казват ми: „Чакай, какво е това? Хората излизат ли живи от тази камера?” – казва Фелпс. Той трябва да е в такава камера, за да се възстановява. Но трябва да се признае, че ще му е трудно да има романтична връзка в такова нещо. 

Сигурно си мислите, че Фелпс е прекарал страхотно, след като спечели олимпийската титла на 100 м бътерфлай в Пекин? Изчакайте да видите останалата част от живота му! 

- Искам да отида на световно първенство, на „Мастърс”. Искам да отида... където и да е! Наистина, ако ме поканите някъде след това интервю, идвам веднага – казва Фелпс. 

Това не е нещо ново. Фелпс и басейните винаги се гледат свирепо. Като онзи комик Галахър, който размазваше дини с чук. 

- Дори в гимназията казах на майка ми, че ми е писнало от плуването и искам да се пробвам да играя голф. Тя не беше особено доволна. Каза ми: „Помисли си.” Тези разговори винаги завършваха с момента, в който отново бях в басейна. Ако зависеше от мен, щях да спра още преди 4 години.

След Атина и Пекин, какво още има да доказва Фелпс?  Какво може да поискаш да нарисуваш, след като си изрисувал Сикстинската капела? Но Фелпс и Бауман, както и медиите, които отразяват плуването, се напънаха да измислят нова мотивация за Лондон. В колко дисциплини ще участва Фелпс през 2012-а? Това е тайната, която всеки иска да разбере!

Може ли да мине рекорда на руската гимнастичка от 60-те години на миналия век Лариса Латинина, която има 18 медала, и да стане спортистът с най-много медали от олимпийски игри? Нищо, че за рускинята почти никой в САЩ не е чувал. И още – може ли Фелпс да си върне славата на най-добрия плувец на Америка от Райън Лохте, който спечели 4 световни титли в Шанхай срещу само две за Майкъл? Това беше като удар с юмрук в зъбите!

В действителност Фелпс е човек, който потупва корема си, когато напуска заведение за бързо хранене, след като е омел голяма пица.

- Ако искате да знаете истината, първите 3 години след игрите в Пекин тренировките ми бяха пълен майтап. Не можех да намеря мотивация. Но тогава - през юни 2011-а, успях да си я върна. Реших, че ще правя точно това и ще се забавлявам. И наистина се забавлявам. Сега ми е най-щастливият момент след Пекин – коментира Фелпс. 

Това е успокоение за легендарния му треньор Бауман, който подготвя Фелпс от времето, когато бъдещият шампион е бил само на 11 години. 

- Можеш да вкараш Фелпс във водата, но не можеш да го накараш да плува – казва Бауман. – Всъщност в първите 3 години не можех даже да го заведа до водата.

От Атина до Пекин Фелпс има 4 почивни дни. За 4 години.  От Пекин до днес?

- Вероятно към 200. Чак миналия юни той се показа отново и започна да тренира – признава Бауман.
Толкова искам да видя как Фелпс печели последното си състезание в Лондон и с беснеещ поглед да изкрещи: „Отивам на сноуборд”. Но тази година петкратният олимпийски шампион Йън Торп, който е почти на 30, опита да се върне в плуването. Той се провали в олимпийските квалификации и дори не успя да намери място в състава на Австралия. Дали Фелпс би се върнал в плуването, когато стане на 30? Майкъл поглежда така, все едно някой току-що му е дал отрязаната глава на кучето му на поднос. 

- Аз? На 30? Плуване? О, не! О, Боже, не! На 30 ще играя голф всеки ден – категоричен е Фелпс. 
Той вече не иска да прекарва живота си с главата надолу, гледайки дъното на басейна. Иска да държи главата си нагоре и да гледа накъде отива топката за голф. Не иска повече косата му да става зелена от хлора във водата. Не иска вече животът му да се измерва с хронометър. Момчето напуска балона.

Радвам се за него. И се надявам да сложи няколко отметки на онзи плакат със 100-те най-велики голф игрища. Като избягва водата на тях, естествено.
Салимова с второ реми в Шимкент

В партия от третия кръг българката раздели по половин точка с германка

Нургюл с реми срещу гръцката гросмайсторка

Нургюл Салимова стигна до реми срещу гръцката гросмайсторка Ставрула Цолакиду във втория кръг на Гран при турнира в Шимкент, Казахстан

500 деца влизат в басейна за най-старото състезание по плуване у нас

500 деца ще вземат участие в 26-ото издание на най-старото състезание по плуване в България - "Замората"

Хандбални емоции за Деня на народните будители

Вижте подробности

Изцяло онлайн кандидатстване и получаване на кредит от Fibank

Дигиталната услуга е достъпна през мобилното приложение както за нови, така и за настоящи клиенти на банката

Боряна Калейн още не е решила да се откаже

Олимпийската ни вицешампионка все още се колебае дали да продължи

Предстои последната регата за сезона „Бриз Есен 2024

От 1 до 3 ноември в акваторията на Варненското езеро, ще се проведе поредното издание на ветроходната регата „Бриз Есен“, която е последен старт от Държавния спортен календар за този сезон

Турнир по мини хандбал за Деня на народните будители

В надпреварата ще участват над 150 деца от 13 отбора

Отиде си един от най-успешните ни треньори по вдигане на тежести

На 82-годишна възраст почина Йордан Иванов