Развитието на българските шахматисти е поставено на карта, поради отказа на една организация да регистрира за рейтинг най-значимите състезания у нас, включително тези от Държавния спортен календар. В прессъобщение на Българска Федерация по шахмат 2022, разпространено до медиите, се обръща сериозно внимание на задаващия се проблем.
Шахматният рейтинг ЕЛО
Международният рейтинг в шахмата е от огромно значение за всеки състезател. Въз основа на него се присъждат звания, в зависимост от стойността му различни организатори по света изплащат на състезателите хонорари, предоставят им преференциални условия или ги допускат в по-елитни турнири.
Рейтингът е капитал, който всеки шахматист трупа през своята кариера. Вече 54 години тези стойности на ЕЛО (по името на професор Арпад Ело, който го въвежда) имат наистина почти сакрално значение в шахматния свят. За всяка страна е въпрос на престиж да провежда повече на брой турнири, които да имат валидност за рейтинг. Това е критерий за интензивността на шахматния живот в нея и за неговия пулс.
Какво се случва у нас?
Вместо да използва приемането си (макар и неправомерно) във ФИДЕ, за да регистрира максимален брой състезания за рейтинг, демонстрирайки истинска грижа за родния шахмат, Българската спортна федерация по шахмат (БСФШ) прилага тотални рестрикции. Те се изразяват на първо място в отказ, включително и мълчалив, да се регистрират за рейтинг, отчитат и обработват дори състезанията от Държавния спортен календар. Организаторите на отделни открити турнири трябва едва ли не да им се молят, за да бъде проявата им валидна за рейтинг.
Тези рестрикции са поредната атака срещу Българската федерация по шахмат 2022, която е лицензираната българска шахматна федерация и в която членуват повечето (67) от националните шахматни клубове, с над 2000 картотекирани състезатели. Ескалирането на тези действия доведе до мълчалив отказ да бъдат регистрирани дори Държавните индивидуални първенства по класически шахмат за мъже и жени. Те ще се проведат в началото на август в столицата с награден фонд от 25 000 лв. и ще са с участието на редица водещи шахматисти.
“Оказва се, че в преследването на целите си представителите на БСФШ са готови да рушат устоите на шахмата у нас. В същото време те нито са провели, нито са подпомогнали и една шахматна проява, на която български шахматист да може да се бори за покриване на норма за международно звание у нас. В Българската федерация по шахмат 2022 сме фокусирани върху популяризирането на шахматната игра, привличането на повече млади българи към нея и подкрепата на състезателите. Усилията ни се разпознават от шахматната общност, но за съжаление нездравият стремеж на няколко души да поемат управлението на родния шахмат поставя под въпрос развитието на състезателите и клубовете в България. Шахматният рейтинг е личен капитал, трупан с години от всеки състезател и той не трябва да бъде възприеман като бащиния от която и да е организация“ - споделя доц. Венета Петкова, президент на Българската федерация по шахмат 2022.