Украйна може никога да не се възстанови от разходите, които трябваше да направи по домакинството на европейското, смятат експерти, цитирани от "Ройтерс". В краткосрочен план похарчените милиарди долари ще усложнят ситуацията по обслужването на външния дълг.
Домакинството на Евро 2012, което погълна 13,4 млрд. долара, едва ли ще направи бившата съветска република по-примамлива за чуждестранните инвеститори, смятат анализаторите. Изчисленията по финансирането на домакинството са ключови за страна, която има да изплаща 11,9 млрд. долара по облигации тази година. Само през юни, когато ще се играят мачовете в четири града, правителството трябва да плати 2 млрд. долара заем на руската VTB Capital и 500 млн. за еврооблигации. Киев не можа да договори нова кредитна линия с МВФ и повече от година не успява да издаде нови еврооблигации, за да покрие държавните плащания. Делото срещу опозиционния лидер Юлия Тимошенко нарани доверието в Украйна и доведе до бойкот от редица водещи европейски политици.
"Украйна няма да получи никакви финансови приходи или значим икономически ефект от домакинството на Евро 2012. Цялото възможно подобряване на имиджа бе заличено от европейската реакция по въпроса", твърди Андрий Колпаков, управляващ партньор в анализаторската компания Da Vinci. Високото ниво на корупция стряска чуждестранните инвеститори, а космическите цени на хотелите накараха някои фенове да скъсят престоя си в Украйна или дори да предпочетат да гледат мачовете по телевизията. Освен това страната е известна с проблемите си с расизма сред запалянковците, което накара бившия английски национал Сол Кембъл да призове сънародниците си да не ходят в Украйна. "Останете пред телевизорите. Дори не рискувайте... защото може да се върнете в ковчег", заяви той пред Би Би Си. Националната банка на Украйна смята, че по време на турнира туристите ще похарчат около 1 млрд. долара. Но други правят различни изчисления, а Da Vinci определя ефекта на не повече от 800 млн. долара.
Украйна пръсна 6,6 млрд. долара от бюджета си за подготовката на първенството, а заедно с инвестициите на частните компании разходите стигнаха 13,4 млрд. Анализите на Da Vinci предвиждат загуби между 6 и 8 млрд. от домакинството на турнира. "Държавният бюджет получи още едно бреме, а данъкоплатците доста време ще плащат за европейската футболна ваканция", твърди Ерик Найман от брокерската компания Capital Times. Според Киев някои от разходите така или иначе е трябвало да бъдат направени.
"Без международните летища и транспортната инфраструктура страната няма да привлича чуждестранни инвеститори", заяви вицепремиерът Борис Колесников, който отговаря за подготовката на шампионата. Но това мнение среща и противници. "Няма директна връзка - чуждестранните инвестиции ще се увеличат само чрез подобряване на инвестиционния климат", твърди Александър Валчишен от брокерската компания Capital Ukraine. Другият въпрос е дали парите са изразходвани правилно. "Въпреки годините на подготовка накрая успяхме да изградим достатъчна инфраструктура и съоръжения, за да привлечем туристите да се върнат отново в Украйна", казва Колпаков. Засега изглежда, че чуждестранните инвеститори не успяват да прихванат от намеренията на правителството. Националната статистическа служба посочва, че инвестициите са били 4,6 млрд. долара, значително по-малко от 8-те млрд. през 2005 г. Найман очаква огромна дупка в бюджета. Според него, 1,2 млрд. долара годишно ще отиват само за изплащане на лихвите.
"А освен това трябва да се намери начин да се рефинансира дългът", добавя той. Анализатори смятат, че плащанията по дълга и неясната перспектива за заемане на средства от международните капиталови пазари увеличават риска от нестабилност на украинската гривна. "Правителството ще опита да предпази гривната от срив преди парламентарните избори", твърди Василий Юрчишин от неправителствената организация "Разумков център".