ЦСКА излиза днес за рекордна четвърта Суперкупа, Литекс пък може да стане първият клуб с два поредни успеха, сочи кратката история на отличието, чието първо издание е още преди демократичните промени през 1989 г. и после бе потънало в забрава за 15 години...
Край на позабравения предишен сезон, начало на новия или просто една предсезонна среща във време за отпуски и плаж - от всичко по малко, но и съвсем реален трофей, Суперкупата определено има своето място във витрината на всеки клуб. И ако по нещо нашенската купа прилича на Купата на европейските шампиони, то е, че идеята за провеждането на турнира също е предложена от журналист - тогавашния шеф на спортната редакция на БТА Кирил Захаринов.
Ловчанлии имат специални „отношения" с „плажния" трофей. Литекс излиза в пети пореден финал и общо шести в историята - повече от всеки друг български клуб. Втори в това подреждане са „червените", които за пети път ще спорят за наградата. За разлика от „оранжевите" „армейците" показват завидна успеваемост - досега са загубили само един финал, при това с дузпи. Настоящите шампиони пък извървяха всички кръгове на ада и след 4 последователни неуспеха най-сетне преди година вдигнаха купата над главите си във втория чисто провинциален финал в историята. Три пъти преди това те губеха с по 0:1 с решителни голове през втората част (и дори добавеното време на редовните 90 минути, както срещу Локо Пд през 2004 г.), а загубата с 1:2 от Левски през 2007 г. дойде в продълженията. Ловчанлии обаче единствени са стигали до пълен обрат в мачовете - в миналогодишното издание на турнира срещу Берое, когато Джемал Берберович откри резултата с единствения автогол в досегашните срещи.
Противоборството между „червени" и „сини" на този фронт засега е с равен резултат - и ЦСКА, и Левски са с по 3 трофея, а директните сблъсъци също не очертават нечие предимство - родните грандове си размениха по един успех с дузпи след ремита в 120-минутните битки, при това когато съперникът е триумфирал с титлата в шампионата. Тогава само героичните намеси на вратарите Георги Петков и Ивайло Петров наклониха везните в едната или другата посока.
От предишния триумф на армейците през 2008 г. в сегашния състав остана само капитанът Тодор Янчев, а Павел Виданов тогава бе на резервната скамейка. За всички останали техни съотборници днешният евентуален успех би бил първи в турнира, като Иван Бандаловски има един загубен финал при това с екипа на Литекс. Дебютно участие в надпреварата ще запише главният мениджър на тима от Борисовата градина Милен Радуканов, докато неговият колега Любослав Пенев вече е ликувал със Суперкупата като играч на ЦСКА. Любо закъсня с по-малко от 3 седмици да поеме Литекс и така пропусна възможността да стане първият с трофеи и като футболист, и като треньор - през миналата година първата Суперкупа на тима бе записана на сметката на неговия сегашен помощник Петко Петков.
Интересен факт е, че всички решителни срещи за отличието се играят само в два града - Бургас (където е първото и днешното издание) и София (винаги на националния стадион). Само веднъж обаче двубоят бе пред пълни трибуни - през 1989 г. Антон Генов пък ще се нареди в компанията на Стефан Спасов, който единствен е свирил два мача. Един-единствен път мачът е бил поверен на чуждестранен арбитър - гърка Георгиос Казфаферис през 2005 г.
Тенденциите в досегашните турнири очертават и прогнозата за днес - победа с 1:0 най-вероятно за ЦСКА, при това с гол на чужденец. Против подобно предвиждане обаче говори един друг факт - шампионът е печелил
два пъти по-често отличието в прекия дуел с носителя на купата - 4 срещу 2. В останалите два случая е побеждавал тимът, който е и първенец, и носител на националната купа, а финалистът за Купата на България (Черноморец през 1989 г. и Литекс през 2007 г.) губи и своеобразния реванш броени месеци по-късно.