1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Стенли: Има разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено

Стенли: Има разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено

„Дербито Селтик – Рейнджърс е по-емоционално от Ливърпул – Манчестър Юнайтед”

Стенли: Има разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено

Бившият капитан на България и Астън Вила, който наскоро заяви, че ще се опита да се завърне към професионалния футбол, Стилиян Петров даде интервю за изданието "4-4-2“, в което говори за битката си с левкемията, за дербитата на Острова, а и за плановете си за бъдещето.

През март 2012-а Астън Вила губи с 0:3 от Арсенал, а вие играете, макар и с висока температура. По това време не знаете, че това е последният ви мач в английската Висша лига. Скоро след това ви поставят диагнозата левкемия…

- Най-лошият момент в живота ми бе, когато чух диагнозата. Почувствах се най-самотният човек на света. Левкемията бе агресивна и трябваше да се подложа на лечение веднага. Наистина, милиони хора от футболния свят ме подкрепиха, а да чуя аплодисментите в 19-ата минута (заради неговия номер 19 – б.а.) бе невероятно. Трябваше да се боря три години. Шансовете ми да победя болестта бяха 50 на 50.

Кой те подкрепяше по време на лечението?
- Подкрепа дойде от всякъде, от много хора, повечето от които не познавах. Гордея се с това, но най-много получих от съпругата ми Паулина. Тя бе с мен 24 часа на ден. Помогна ми да оцелея. Пратихме децата при бабите и дядовците. Бях в болницата няколко седмици, през които не можех да виждам Кристиян и Стилиян. Те знаеха за болестта ми от първия ден. После понякога идваха до болницата. Така ми даваха сили да се боря, за да продължа да бъда баща и съпруг. Най-ценни за мен в онези дни бяха малките неща в живота. Разбрах какво мога да загубя и направих всичко, за да оцелея. Живеех ден за ден. Правех по няколко химиотерапии на ден, взимах различни хапчета.

Какво бе лечението?
- Преживях три тежки години на химиотерапия, в които вземах стероиди. Заради тях качих 39 кила. В момента се опитвам да си върна старото тегло, но е много трудно, защото стероидите още влияят.

Какво почувства, когато се върна в България след повече от три години?
- Трудно ми е да го опиша. Когато ми съобщиха диагнозата, не се знаеше дали ще мога някога да се върна пак в моята страна. Жена ми започна да плаче, а двамата доктори забиха поглед в земята. Трябваше много бързо да взема решение, защото лечението трябваше да почне веднага. Благодарен съм на професор Дейвид Линч от Университетската болница в Лондон и на целия му екип там, а също и на професор Чарли Крадък, на Сандийп Награ и на лекарите от болницата „Кралица Елизабет“ в Бирмингам.

Да поговорим за футбол. Каква е най-голямата разлика между английския и шотландския футбол?
- В Шотландия играх за отбор, който бе хегемон в първенството. Срещу нас повечето съперници подхождаха дефанзивно. А в Англия бе напълно различно – там повечето са близки като ниво и всеки може да бие всеки. Футболът в Англия е по-бърз, играчите са в отлична кондиция и трябва да си по-добре подготвен тактически. Освен това в Англия всяка грешка се наказва.

Имиджът на Селтик в Шотландия е различен от този на Астън Вила в Англия…
- Да, хората очакват от Селтик да е шампион всяка година и да участва в Шампионската лига. В Астън Вила феновете може би имат други нагласи. Те знаят, че във Висшата лига са ти нужни много пари, за да се бориш с отбори като Челси, Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед.

Кое дерби е по-емоционално: Селтик – Рейнджърс или Ливърпул – Манчестър Юнайтед?
- Селтик и Рейнджърс заради религията. Атмосферата е по-напрегната, феновете са доста по-агресивни.

Сега обаче това дерби в Шотландия го няма…
- За съжаление, това е истината. И това е най-големият проблем на Селтик. Ако Рейнджърс не се върне в елита, няма да е добре и за Селтик, защото без истинска конкуренция отборът лесно ще е първи в Шотландия, но няма да е на ниво за Европа.

Със съпругата си създадохте благотворителна фондация. Какво искате да постигнете с нея?
- Не пожелавам на никого да мине през това, което ми се случи. Затова с жена ми основахме фондацията. Решихме да търсим лек за рака, алтернатива на химиотерапията. Имаме амбиции да помогнем на онкологичните болници в България. Подкрепяме също семействата на деца, болни от рак.

Как виждате бъдещето си?
- Имам много планове. В момента уча за треньор, а миналия сезон помагах на Тим Шърууд в Астън Вила. Наистина не знам какво следва. Имаше някакви разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено.
Обрат! Крушарски остава в Локо Пд

Собственикът на Локо (Пловдив) Христо Крушарски, е размислил и няма да се оттегля от клуба

Кръстаич и помощниците му съдят БФС

Бившият национален селекционер Младен Кръстаич съди БФС за неправомерно уволнение

НА ЖИВО: Локомотив Сф - Берое 1:0

Анте Аралица откри от дузпа

Генчев определи групата на Левски за Ботев Вр, "сините" без Кристиан Димитров и Майкон

Старши треньорът на Левски Станислав Генчев определи група от 20 футболисти за днешния сблъсък с Ботев (Враца)

Лудогорец честити рождения ден на треньора си

Ръководството на Лудогорец поздрави старши треньора на тима Игор Йовичевич по случай неговия 51-и рожден ден

Palms Bet ще е ексклузивен партньор на гала вечерта „100 години български футбол“

Palms Bet ще е ексклузивен партньор на гала вечерта, с която Българският футболен съюз ще отбележи 100-годишнината от зараждането на обичания от милиони спорт у нас

ЦСКА без Хайнц и Кареасо срещу Хебър

Старши треньорът на ЦСКА Александър Томаш обви група от 20 футболисти за гостуването на Хебър Пазарджик

Кипърци бройкат вратаря на Берое

Бразилският вратар на Берое Артур Мота ще бъде следен днес в "Надежда" от кипърски скаут

Локо Сф гони прекъсване на негативна серия срещу Берое

Мачът може да проследите с NOVSPORT.COM