Собственикът на Левски Наско Сираков даде интервю за сръбското издание Alo, в което говори по редица теми от българския футболен живот.
Разговорът на на сърбите с бившия български национал започва с думи за Люпко Петрович.
"Люпко е стара лисица. Неунищожим! Знам, че отново е във Виетнам и няма намерение да се отказва", казва Сираков.
- Един от учениците на Люпко Петрович – Станимир Стоилов, в момента е начело на Левски.
- Станимир беше отличен футболист, един от основните играчи на Люпко при първия му престой в Левски. В същото време Стоилов се утвърди като голям треньор и аз му имам пълно доверие. Затова го привлякох начело на Левски. Най-добрият български треньор. Както и Левски е най-добрият отбор в България с най-добрите футболисти, които само трябва да докажат това.
- Най-големите български клубове са частни. Това ли е пътят към спасението на останалите балкански отбори?
- Това не е наше изобретение. Така е по цял свят – посока, която е неизбежна за клубовете, за да оцелеят и да преследват спечелването на трофеи. Няма друго решение и колкото по-бързо се разбере от клубовете и те се реорганизират, толкова по-бързо ще е развитието им. Петродоларите навлязоха във футбола, въпреки че има примери като Реал (Мадрид), Барселона и Байерн, които се самоуправляват.
- Какви са най-сериозните проблеми за частните собственици?
- Дълговете! Нито един клуб не е в цветущо състояние. Такава беше ситуацията и в Левски, когато застанах начело. Работата по изчистването е непрекъсната, но заради тази ютия на врата ще отнеме време. Феновете трябва да са търпеливи, докато си стъпим на краката и да станем конкурентни.
- Вижда ли се краят на доминацията на Лудогорец?
- Тази година трудно ще се случи, въпреки че ЦСКА е сериозна заплаха. Постоянно се надяваме, че ще свърши доминацията на Лудогорец и това все някога ще се случи. Въпросът е Левски или ЦСКА ще успеят да го направят.
- Левски и ЦСКА воюват ли по същия начин, както вечните съперници в Сърбия?
- Винаги съм бил поддръжник на коректните отношения. Теренът е мястото за футболната война, а извън него всичко трябва да бъде една здравословна конкуренция. Но все пак знаете какви сме на Балканите. Всичко започва с някакви разменени думи в социални общности и проблемите бързо се появяват, особено между феновете. Това нещо продължава вече десетилетия.
- Някога имаше много сръбски футболисти и треньори в България?
- Времената се променят. Имаше много от тях преди 15-20 години и бяха добри. След това настъпи криза в Сърбия и вече нямаше такива играчи, които да вдигнат нивото на българските отбори. Затова и не взимахме сърби, тъй като имахме български футболисти със същите качества. Освен това и паспортите на ЕС са голям проблем, който го има е в привилегирована позиция.
- Зоран Янкович, Небойша Йеленкович и Златомир Загорчич бяха национали на България...
- Много добри футболисти и си заслужиха правото да бъдат наши национали. Играха на европейското първенство. Колкото и добре да беше това за български футбол, толкова беше лошо, тъй като показваше, че нямаме качествени български момчета. Сега имаме бразилци, но същото е положението и в руския национален отбор. Ако те са по-класни от българските играчи, аз подкрепям участието на натурализирани чужденци в националния отбор. Но само в този случай.
- Защо българският национален отбор се срина?
- Отговорът е лесен – нямаме качествени футболисти. Това е единствената причина и големият проблем. Процесът започва с работа при най-младите категории и продължава с години. Не ми е лесно да го кажа, но не виждам как ще прогресираме в близко бъдеще. Имаме 3-4 добри футболисти, а ни трябват най-малко 11.
- Най-талантливите играчи от Балканите напускат на възраст 17-18 години?
- Определено това е голям проблем, но клубовете са принудени да ги продават заради финансовата си ситуация. Всеки милион евро е добре дошъл. Ако предложените пари за даден играч са добри си казваш: „Майната му! (Извинявам се за израза) Нека заминава!“. От друга страна това не е добре за тези момчета. Купува ги голям клуб, но след това ги праща във втора или трета дивизия. По-добре е да останат в родината си и да трупат опит и сила, а едва след това да отидат на Запад за повече пари.
- Сърбия се класира за световното първенство под ръководството на Драган Стойкович?
- Винаги съм имал добро мнение и вяра в балканските, особено в сръбските футболисти. Сръбският тим е пълен с талантливи играчи и затова успехът му не е изненадващ.
- Може ли да постигне нещо в Катар 2022?
- Това никой не може да предвиди и не се отнася само за Сърбия. Основният проблем е периодът за провеждане на световното първенство. Това е необичайно време и въпросът е как това ще се отрази на провеждането на националните шампионати. Освен това важна роля ще имат и климатичните условия. Именно заради това има голяма неяснота относно представянето на отборите по време на световното първенство. Аз обаче вярвам в Сърбия, тъй като има много добър селекционер като Драган Стойкович. Виждам, че той се радва на голямо доверие, а това е добре предпоставка за успех.