3. "Син" триумф след 2:1 за Левски в най-хубавото вечно дерби от години насам (ВИДЕО+СНИМКИ)

Левски спечели благодарение на късен гол на Жоао Силва и отказа ЦСКА от битката за титлата

Левски победи ЦСКА с 2:1 в 177-ото вечно дерби, което напомни за великите битки между „сини” и „червени”. Христо Йовов изведе Левски напред през първата част след щастлив рикошет. Марсиньо изравни с едно от най-красивите попадения този сезон в родния елит, но Жоао Силва с глава хвърли в есктаз сектор "Б" в самия край на големия сблъсък от 24-ия кръг на А група.

Победата изведе Левски временно на върха, но Лудогорец веднага си върна първата позиция след убедителното 4:1 като доамкин на Ботев (Вр). Левски има 55 точки, Лудогорец е лидер 57, а ЦСКА остава с 48 на трето място. Загубата за „червените” пък значи почти сигурен край на амбициите за шампионска титла и сезон без трофей на „Армията”.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ХОРЕОГРАФИЯТА НА ДВЕТЕ АГИТКИ ВИЖТЕ ТУК!

Днес на Националния стадион „Васил Левски” Христо Йовов изведе Левски с капитанската лента и ознаменува своя мач №300 с екипа на „сините” с гол срещу вечния съперник. Голът може да се окаже символичен за Бижутера, тъй като по всяка вероятност това ще бъде последното вечно дерби за Йовов, който смята да се откаже след края на сезона.

Пред около 14 000 зрители „сини” и „червени” показаха по-атакуваща игра и повече динамика, а второто полувреме върна спомените от великите мачове между двата отбора.

През първата част се сблъскаха две коренно различни концепции за играта. Николай Митов разчиташе на преса още в половината на съперника. Милен Радуканов пък прибра своите и чакаше на контра.

Радуканов остави на пейката и Платини, и Камбуров, а напред заложи на бързия Спас Делев, но този ход отне мощта в атаките на ЦСКА и накара „червените” да атакуват предимно по фланговете.

Първите минути не впечатлиха с нищо, въпреки че темпото на мача бе добро. През цялата първа част с пълна сила важеше народната мъдрост „Едно е да искаш, друго е да можеш”. Това най-отчетливо се видя в две комични ситуации. Първо Мулдер едва не си заби ефкетен автогол, когато изчисти право в тялото на свой съотборник, а после Присо овладя на тъча и когато вдигна глава да погледне на кого може да подаде, без да иска изрита топката в тъч, без никой да го притеснява.

Първата опасна ситуация дойде в 15-ата минута, когато Стефан Велев стреля много силно, а Венци Василев смело посрещна топката с тяло и съдията правилно подмина „сините” претенции за дузпа.

Саша изби удар на Гари Родригес, който бе минал на левия фланг, а после дойде неадекватната изява на Мулдер. Анисе и Марсиньо пропиляха бърза атака за ЦСКА, но Дъстли Мулдер изрита топката право в свой съотборник и излезлият малко напред Пламен Илиев имаше късмет, че кълбото отиде в ръцете, а не в мрежата му.

Последваха два пропуска за минута пред двете врати. Силва се размина с центриране на Пинто, а Илиян Йорданов не очакваше това и не успя да стреля добре от 5-6 метра. Последва контра, при която Делев пусна за свободния Варела, който си нагласи и опита да намери далечния ъгъл, но от 12-13 метра прати високо над вратата.

Левски поведе с голяма доза късмет пет минути преди почивката. Христо Йовов пое извън наказателното поле, нагласи си на левия крак и стреля, топката рикошира коварно в тялото на Апостол Попов и заблуди Черни, за да влети в центъра на вратата за 1:0.

До почивката „сините” задържаха аванса, а Милен Радуканов реагира незабавно и на полувремето пусна Камбуров и Коста Стоянов, заменяйки Варела и Михаил Венков.

Левски потърси нова дузпа за намеса на Бандаловски в краката на Родригрес, ала съдията пак замълча. Анисе бе изведен сам срещу Пламен Илиев в следващата атака, Димов го задържа, но мадагаскарецът не падна и пропусна, като стреля покрай вратата. „Червените” бурно поискаха дузпа, но спечелиха само жълт картон  на сметката на Спас Делев.

Камбуров после свали с глава за Марсиньо, а Пламен Илиев спаси удара му от малък ъгъл. Стефан Велев пусна страхотен пас за Силва зад гърба на защитата, португалецът пое на гърди, но Черни смело се хвърли в краката му и изби топката.

Йовов и Рамос бяха заменени, а в игра за „сините” се появиха Станислав Ангелов и възстановеният Влади Гаджев.

ЦСКА изравни 20 минути преди края с едно страхотно попадение. ЦСКА получи удобен пряк свободен удар, Марсиньо стреля право в стената, но топката пак се върна към него и от въздуха бразилецът с красиво воле препарира Пламен Илиев и намери горния ляв ъгъл за 1:1.

„Армейците” бяха в подем, но изпуснаха златен шанс веднага след изравнителния гол. Марсиньо бе заменен веднага след попадението си, а заменилият го Платини изведе чудесно Делев сам срещу вратаря, но нападателят на заложи на силата и с много мощ стреля право в тялото на Пламен Илиев, който изби в корнер.

Най-спорното съдийско решение дойде в 77-ата минута. Станислав Ангелов мина покрай Венци Василев, който го спъна, но съдията не отсъди дузпа. Тук „сините” имаха най-основателни претенции за 11-метров удар, но те пак не бяха уважени.

В края двата тима се умориха и халфовите линии ги нямаше. Левски сякаш запази повече свежест за последните минути и намери сили за победен гол.

В последната 90-та минута Владимир Гаджев центрира фалцово отдясно, Жоао Силва изпревари Томас Черни във въздуха и засече отблизо в мрежата с глава за 2:1 и хвърли в неистова радост феновете на Левски.