3. Силите на Ботев (Вр) стигнаха за 1:1 във Варна, врачани се завърнаха в Б група след 2 години в елита (ВИДЕО)

Точката се оказа недостатъчна за тима на Тони Здравков, защото в другия мач, имащ значение за оцеляване, Локо (Сф) победи ЦСКА с 2:1

Ботев (Вр) изпадна в „Б” група. Силите на врачани стигнаха за 1:1 срещу Черно море във Варна в среща между двата отбора от последния кръг на първенството. Точката се оказа недостатъчна за тима на Тони Здравков, защото в другия мач, имащ значение за оцеляване, Локо (Сф) победи ЦСКА с 2:1 и измести тима от северозападна България от 12-ото място, благодарение на по-добрите си показатели в директните мачове (3:0 и 0:0). Божилов изведе Черно море напред в резултата в 10-ата минута. Домакините пропиляха една дузина положения преди Ботев да успее да изравни в 63-ата чрез Илия Илиев от свободен удар.

Черно море, който противно на очакванията беше с титулярния си състав, започна по-добре, като владееше по-продължително топката. Още в 3-ата минута „моряците” можеха да открият резултата. При изпълнение на ъглов удар Живко Атанасов стреля опасно с глава, но над вратата.

Откриващото попадение падна в 10-ата минута, когато Георги Божилов отправи много силен далечен удар от 30-35 метра, който изненада Христо Митов. Вратарят успя да пипне кълбото, но не и да го извади от мрежата – 1:0 за Черно море.

След гола гостите се оживиха, но за кратко. В 14-ата минута Андрей Атанасов шутира добре след самостоятелен пробив, но Китанов успя да спаси.

До почивката Черно море пропусна няколко чисти положения да стигне до втори гол. В 21-ата минута Жоро Илиев шутира опасно над напречната греда, а минута по-късно Симеон Райков беше изведен сам срещу вратаря по диагонала. Митов обаче скъси ъгъла, плонжира и предотврати второ попадение в своята врата.

В 31-ата минута отново капитанът на „моряците” достави удоволствие на 1400-те фенове на домакините със страхотна странична ножица от границата на наказателното поле. Но изстрелът премина на около метър от вратата на Ботев.

В 38-ата минута пък Инканго пропусна да покачи аванса на домакините, като също бе изведен сам срещу вратаря, но се засуети и опасността пропадна.

Междувременно треньорът на Ботев Тони Здравков трябваше да извършва принудителна смяна, след като Николай Маринов получи контузия, а на негово място влезе Тихомир Найденов.

В добавеното едноминутно продължение Божилов майсторски се извъртя и шутира над напречната греда, и Черно море се оттегли на почивка само с един гол преднина.

За началото на втората част Тони Здравков извърши втора смяна, като пусна Рангелов вместо Якимов.

4 минути след подновяването на играта Ботев можеше да изравни. Грешка на Сашо Александров позволи на Иван Коконов да навлезе в наказателното поле и да пусне успоредна топка към Андрей Атанасов, който шутира, но Александър Александров подложи крак пред опразнената врата и резултатът се запази.

Божилов пропусна нова възможност за Черно море преди гостите да изравнят в 63-ата минута. Вездесъщият Илия Илиев реализира от свободен удар в горния ъгъл за 1:1 и вдигна на крака целия стадион, тъй като и феновете на домакините искаха врачани да останат. Само победата обаче оправяше Ботев, защото Локомотив водеше на ЦСКА в другия мач, имащ значение за ситуацията за оцеляване.

Гостите много трудно стигаха до ситуации пред Китанов. Веднъж успяха да го сторят, като Илия Илиев опита да прехвърли Китанов, но вратарят успя да избие в ъглов удар.

Така, след като влезе в елита през 2011 г., Ботев (Вр) се завърна отново в „Б” група. Тимът на Тони Здравков зае 13-ото място в крайното класиране с актив от 31 точки. Черно море завърши 10-ти с 35 точки.