Щети за над 1,2 млн. лева. На толкова е оценена вандалската проява на ултраси на футболния Берое по време на първия мач от полуфиналите в турнира за купата на България срещу ЦСКА. В сряда вечер Берое загуби изненадващо с 0:2 от „армейците”.
Резултат, който явно е вбесил част от агитката на домакините. Хора от сектора с привърженици на „зелените” са хвърляли бомбички директно върху пистата за лека атлетика на стадиона в Стара Загора. В момента трасето е считано за най-доброто за този вид спорт в цялата страна като официалното му откриване бе през 2013 г.
Първият човек, който се появи на място днес, за да огледа пораженията бе Красимира Чахова – заместник-кмет на Община Стара Загора. Пистата се стопанисва от клуба по лека атлетика в града.
„В продължение на шест години градим нещо. Борим се в Стара Загора да има лека атлетика и футбол. Създадохме страхотна материална база. И накрая наши съграждани да го унищожат. Това не съм го очаквала”, казва Емилия Драгиева – член на Управителния съвет на лекоатлетическия клуб на Берое.
Тя възнамерява да изпрати писмо до министъра на младежта и спорта Красен Кралев, в което да го уведоми за случилото се. „Цяла седмица преди мача с ЦСКА ние правихме организация, за да се предпазим от техните фенове, а накрая какво излезе? Че не техните, а нашите фенове рушат. Говорим за хора, които постоянно искат нещо от общината, ползват се с куп преференции, осигуряват им се безплатни автобуси, с които да пътуват, имат магазин в центъра на града, за който не плащат наем”, ядосва се Драгиева.
Пистата в увредения участък трябва да се подмени изцяло. Тартанът, който е изгорен ще се наложи да бъде свален до асфалтовата основа. Ремонтът ще се възложи на фирмата, поставила изкуствената настилка, но разходите ще бъдат големи и за сметка на общината. Щети като тези, нанесени от ултрасите на Берое не влизат в гаранцията.
„Трябва да се договорим с фирмата за това колко ще ни струва този ремонт и колко бързо може да се направи. Турнирът по лека атлетика „Самарско знаме“ е на 9 юни, а има и световно първенство след това. При тези дупки не може да се проведе никакво състезание – няма кой да ни разреши."
"Това е предпоставка за много тежки контузии”, допълва още Емилия Драгиева, която признава, че фирмата-производител на настилката е от чужбина. „Ще трябва техен екип да пристигне в България и ние да поемем освен всичко останало, нощувките и храната на тези хора”, споделя Драгиева.
"Това е предпоставка за много тежки контузии”, допълва още Емилия Драгиева, която признава, че фирмата-производител на настилката е от чужбина. „Ще трябва техен екип да пристигне в България и ние да поемем освен всичко останало, нощувките и храната на тези хора”, споделя Драгиева.
През 2011 г. лекоатлетическата писта на стадион „Берое” е възстановена и отоплена. Планира се и ремонт, който започва на 18 февруари 2013 г. Правят се осем коридора за бягане, 100 и 110 метра с препятствия със съответните удължения при зона старт и финал. В североизточната ѝ част се оформят сектори за тласкане на гюле, комбиниран сектор за хвърляне на диск и чук, водно препятствие, както и пътека за хвърляне на копие. Изграждат се и пътеки за овчарски скок, сектори за дълъг и троен скок с пясъчници.
Това позволява на Стара Загора да получи домакинството на Балканския шампионат на открито. От 2014 е възстановен турнирът "Самарско знаме". През 2015-а на ст."Берое" се проведе и европейския отборен шампионат - II лига.
В тях участие взеха някои от най-добрите ни лекоатлети.
Проектът, финансиран от държавния и общинския бюджет и завършен за 4 месеца, е на стойност близо 1,2 млн лв. На толкова се оценяват и щетите, които вчера привържениците на Берое нанесоха.