3. Шампионите тръгнаха с 2:1 над Миньор (видео)

Шампионите тръгнаха с 2:1 над Миньор (видео)

Флорин Брату и Ивайло Петков от дузпа точни за Литекс преди мача на истината с Жилина

Шампионът на България Литекс започна защитата на титлата си с домакинска победа над пернишкия Миньор – 2:1.

Пред около 2500 зрители на Градския стадион-красавец в Ловеч, възпитаниците на Ангел Червенков отбелязаха две безответни попадения във вратаря на Ивайло Иванов и се поздравиха с трите точки.

Точни за ловчанлии бяха Флорин Брату в 10-ата минута след груба грешка на Адриан Олегов и Ивайло Петков от дузпа в началото на втората част. Христо Господинов фиксира крайния резултат в даденото от съдията Николай Йорданов продължение на двубоя.

”Оранжевите” не се хвърлиха с всички сили за този мач, явно пазейки силите си за реванша с Жилина в 3-ия предварителен кръг на Шампионската лига, който е през следващата седмица. Под въпрос за сблъсъка обаче е френският защитник Александър Барт, получил контузия срещу Миньор.

Ангел Червенков направи няколко промени в състава на шампионите от равенството 1:1 с Жилина в Шампионската лига. Титуляр за „оранжевите” бе Брату за сметка на Нифлор. Срещата започна двуостро. За съжаление на Червнеков и неговия щаб още в самото начало Барт получи контузия и повторен дебют за ловчанлии направи Берберович. Много е вероятно френският бранител да пропусне реванша с Жилина през следващата седмица.

В 10-ата минута домакините откриха резултата. След колективна грешка в защитата на перничани, Олегов не успя да изчисти с глава една висока топка, кълбото попадна в Брату и Картечницата прониза Иванов за 1:0.

Последва нов шанс за домакините, но Том не намери очертанията на вратата. Противно на очакванията, гостите от Перник заиграха по-добре от своя съперник и опасностите за Галато започнаха да валят едно след друг. Бразилецът трябваше да се намесва след страхотни изстрели на Янкович и Петров, а снаряд на Марков от фаул за малко не влетя в мрежата. На отсрещната врата пък Попов тормозеше постоянно защитата в бяло и стража на Миньор.

1:0 за Литекс след първата част. На почивката Тони Велков направи една промяна в състава си, като вместо Тодоров, в игра се появи Стоев.

4 минути след подновяването на играта главният рефер Николай Йорданов посочи бялата точка – дузпа за Литекс. Миланов центрира от фаул, а Николов бе задържан в пеналта от Златков. Петков стреля в долния десен ъгъл на Иванов, капитанът на Миньор уцели посоката, но не успя да отрази шута на дефанзивния халф – 2:0 в полза на шампионите.

Последваха две смени в двата състава. Нифлор смени Брату, а Господинов зае мястото на Янкович. Малко преди смените Хазуров пробва късмета си от 30-ина метра, но Галато спаси.

Последваха скучни 10-ина минути на Градския стадион. След 70-ата обаче Том и Нифлор имаха добри възможности за трети гол. В 73-ата минута играчът на Миньор Марков центрира от фаул, Олегов игра с глава, но топката кацна на горната греда и излезе в аут.

Към края на мача Червенков замени и Том като неговата смяна Цветанов можеше да направи класически резултата в 82-ата минута, но стреля крайно неточно от изгодна позиция. В даденото от съдията продължение, резервата Господинов се възползва от центриране на свой съотборник отдясно и фиксира крайния резултат - 1:2 за Литекс на старта на сезон 2010/11.

Литекс – Миньор 2:1
(1:0) Брату 10’
(2:0) И. Петков 51’ (дузпа)
(2:1) Господинов 90+2'

Литекс: Галато; Барт (11’ Берберович), Занев, Петков, Пл.Николов, Йеленкович, Бодуров, Том (78’ Цветанов), Г.Миланов, Брату (62’ Нифлор), Ив.Попов (к.);

Миньор: Ив.Иванов (к.); Божиков, Олегов, Христозов, Златков, Янкович (65’ Господинов), П.Петров (75’ Рангелов), Хазуров, Тодоров (46’ Стоев), Иванович, Марков;

Жълти картони: Марков, Божиков (М);
Стадион: „Градски”, Ловеч, 2500 зрители;