3. Победен край за Левски в Кипър – 2:1 над Слован Либерец

Победен край за Левски в Кипър – 2:1 над Слован Либерец

Сърмов вкара фамозен гол от 30 метра на чехите, Йовов се завърна в игра

Българският шампион Левски завърши с победа подготвителния си лагер в Ларнака, Кипър, надделявайки с 2:1 над чешкия елитен Слован Либерец. Страхотен мач за „сините” направи ветеранът Сашо Александров, който дирижираше по брилянтен начин атаките на софиянци. Полузащитникът Георги Сърмов пък вкара страхотен гол в 38-ата минута, след като прати кълбото във вратарския ъгъл с топовен шут от около 30 метра. Христо Йовов пък се завърна в игра, след като лекуваше контузия.

Двубоят започна равностойно като действията в началото се развиваха предимно в центъра на терена. След 10-ата минута двата тима се пораздвижиха и в 12-ата падна и първият гол в мача. Той бе дело на Жоазиньо, който завърши страхотна комбинация започнала от Сашо Александров, който намери Антонов сам срещу вратаря, но нападателят не се полакоми и реши да подаде на непокрития бразилец – 1:0.

След гола „сините” се активизираха и в 15-ата минута можеха да удвоят преднината си, след като отново Кривия изведе Жоазиньо очи в очи с Хаузер, но крилото не намери очертанията на вратата. В 20-ата пък дойде и първото опасно положение за чехите, след като Дидиш опита да прехвърли Гошо Петков, но пресили шута си и прати кълбото над българската врата. В 27-ата стражът на „сините” трябваше да се намесва, а след това Сърмов имаше две нелоши възможности, но при едната Хаузер спаси, а при другата топката прелетя встрани от вратата.

Така се стигна до 38-ата минута, когато Левски все пак успя да стигне до нов гол. Тогава шампионите получиха правото да изпълнят фаул на около метра от голлинията на Слован, Кривия пусна леко за Сърмов, който със зверски шут препарира Хаузер, пращайки кълбото в неговия ъгъл – 2:0.

Радостта от това попадение обаче трая твърде кратко, тъй като 120 секунди по-късно чехите намалиха резултата след грешка на Петков, който изби една топка в краката на Деймек, след което кълбото се върна в мрежата му – 1:2. До края на полувремето не се случи нищо по-интересно и така двата тима се оттеглиха на почивка при този резултат.

Втората част предложи далеч по-малко емоции на около 100-те зрители на този двубой. Тя започна с далечен изстрел на Сърмов, който бе спасен с лекота от Хаузер. В 64-ата Сашо Александров изведе Антонов на страхотна позиция, но нападателят на българите бе изпреварен от стража на Слован. 180 секунди по-късно отново Кривия даде начало на опасно нападение за Левски, след като изведе Жоазиньо на лявото крило, бразилецът центрира остро, но Миро Антонов не успя да засече през няколко чешки бранители.

В самия край на двубоя играчите на Слован натиснаха в търсене на изравнителен гол и в 93-ата минута можеха да стигнат до такъв, след като Досталек стреля от воле по диагонала, но Георги Петков изби. Така Левски се наложи над чешкия си съперник с 2:1, печелейки последната си контрола в Ларнака.