Към момента не са ясни нито името, нито формата на родния футболен елит за следващия сезона, призна Атанас Караиванов, изпълнителен директор на „Футбол Про Медиа”. Караиванов не смята, че А група ще е от 16 отбора, какъвто е най-одумваният и одобряван вариант засега.
„Желанието да се върне формата с 16 отбора е почти неосъществимо. От тези 18 отбора два ако изпаднат, другите трябва на 100% да защитят финансовите критерии и да бъдат лицензирани. Иска ми се да гледам реално. Можем да се върнем към схема с 16 отбора и след година, не е нужно да е веднага. Колкото от тези отбори придобият право, трябва да покажат стабилност и да не се изложим, да станем за смях и да отпадат отбори в движение. Тогава хората ще си кажат, че сме тръгнали да правим промени и нищо не сме направили. По-добре да се забави, да се отложи, отколкото да сме скочили преди да кажем „Хоп”.
Той обяви, че най-вероятно изискването за банкова гаранция ще отпадне като условие за кандидатстване.
„Мисля, че банковата гаранция ще отпадне. Това ще се определи в следващия етап на дискусии. Темата за добър терен и осветление – това важи за следващия сезон. Всички отбори трябва да имат осветление, а отбор, който няма осветление, трябва да представи договор за друг стадион, който има осветление. Малко от малко това трябва да жегне участниците, че не може с години да си чакаме така и нищо да не се случва. Тези, които не поставиха осветление, страшно сбъркаха, защото се плащат 10% от парите, а сега са 25%. Отбори като Лудогорец. Берое, Локо (Пд), те почти си възвърнаха инвестицията, защото е голям процентът – 25%, за осветление. След 9 май работната група с председател Павел Колев, който е двигател на всичко и пионер в идеята, ще се срещне с холандската фирма и клубовете. Холандците имат идеи за формат, но трябва детайлно да се изучи същността на българския футбол”.
Караиванов подчерта, че изпаднали отбори и загубили бараж няма да бъдат допуснати до участие в новия елит.
„БФС измисли перфектно схемата и става въпрос за нещо, което ще бъде направено без прескачане на групи и никой няма да е притеснен, че друг ще бъде поканен от еди-къде си и хоп, ще цъфне в А група. Хората гледат реално – от 29 клуба 18 са пожелали. Някои знаят, че ако изпаднат от „Б” група (Септември), изпаднал отбор няма да има право да участва в А група. За загубил бараж важи същото. Първият в „Б” група, вероятно Дунав, си придобива право за участие”.
Името на новата група също не е ясно.
„Да се надяваме, че предстои нещо положително. Невинаги всяка промяна има гарантиран успех. Всички искаме в един труден момент за футбола, трудни моменти ни лишиха от три отбора с традиции в елита. Дали с такова спазване на правилата не рискуваме намаляването на интереса към А група и този най-популярен спорт да загуби влияние и интерес у нас? Според мен Висша лига си е подходящо име, но опонентите не го приемат заради много голяма претенциозност или че нашите клубове са толкова зле, че нямат право да наричат надпреварата си Висша лига”, каза Караиванов и даде пример от волейбола.
„Хората в българския волейбол, където интересът към вътрешното първенство е в пъти по-нисък не се срамуват да се нарекат и Суперлига, и Висша лига. А ние срещаме голяма съпротива все едно прекръстваме „Трабант” на „Мерцедес”. Имало го е това име преди години, А група се е казвала „Висша лига”. Работата на холандската фирма и работната група от 8 човека, която сме, е, че ще се работи какъв ще е форматът и колко отбора ще бъдат допуснати и избор на името, Но името ще се избере внимателно след много консултации. Може би пак ще сме малко скромни и по български ще избягаме. А хората приеха това име и говорят за новата лига, за новата Висша лига. Има значение как се казва, опаковката е много важна”.