1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Николай Йорданов: Справих се отлично с мача, няма от какво да се срамувам

Николай Йорданов: Справих се отлично с мача, няма от какво да се срамувам

"Когато губиш в последните минути на мача всячески и навсякъде, освен себе си, търсиш да намериш причина за това. В случая най-близо е съдията"

Николай Йорданов: Справих се отлично с мача, няма от какво да се срамувам

Определяният като „скандален” футболен рефер Николай Йорданов бе гост в телевизионното предаване „Специално” по телевизия „Ринг”, в което за първи път разкри реакциите и впечатленията си след футболния двубой от средата на миналата седмица между Левски и Литекс. Според международният рефер той се справил отлично с поверената му среща и за пореден път заяви, че няма от какво да се срамува. Той поясни, че реферите в България работят без натиск откъдето и да било. Според него към официалните лица няма уважение от страна на футболистите. Йорданов остана равнодушен към обидните епитети по негов адрес след паметната среща, заявявайки че мачът продължава да бъде загадка за него.

 
„Когато изгледах двубоя разбрах, че няма от какво да се срамувам. Записът ми показа, че съм отсъдил всичко според футболния правилник. В един такъв оспорван двубой съдията трябва да бъде адекватен във всеки един момент от срещата. На другия ден като изгледах двубоя, вече свалил парата, видях че факторите, поради които Левски загуби двубоя в последните минути са съвсем различни. Всеки един такъв двубой е училище. От всеки един двубой даден съдия, обслужващ професионална футболна среща, трябва да осъзнае къде е сгрешил и да поправи грешките си”, заяви Николай Йорданов.
 
Този мач остава загадка за мен. Дали съм избързвал, дали съм закъснял с показването на картоните. Всеки съдия дава картбланш на всички футболисти в началото на срещата. Той им показва, че ще се стреми в максимална степен да не пречи на двубоя и, че не трябва да бъде определящ фактор в срещата, а след това с определени мерки да държи срещата в рамките на правилника. Двата цвята, картоните, са дадени в помощ на съдията. Когато футболистите са излезли да покажат най-доброто от себе си особено от такива отбори като Левски и Литекс, настройката на съдията е да не пречи на футбола. Опитните съдии трябва да ни покажат кога е правилният момент да се покаже първият жълт картон. Според мен избрах точния момент да покажа първото предупреждение.  Мъчейки се да отсъдиш това, което виждаш те прави по-добър съдия, а по-добър е този, който греши по-малко”, продължи той.
 
„Много интересна бе реакцията ми след мача, когато го изгледах отстрани. Видях, че двата отбора се опитаха да играят футбол. Отвътре играта не ми се видя качествена. Когато се прибрах в съблекалнята физическата и психическа умора ми показа, че  двата отбора са се постарали да изиграят добър мач. Вероятно картоните са ги изнервили. Когато всяко твое отсъждане се възприеме по подобен начин, няма начин да не се покачи и напрежението, което изпитвате ти и останалите. След първия картон на Бардон вече нямах право да подминавам следващите нарушения. Ако не сториш това, футболистите решават, че си склонен на компромиси”, сподели Йорданов.
 
Помолен от Левски да даде обяснение за три ситуации от мача Левски – Литекс касаещи игра с ръка на Барт, нарушение на Кишишев срещу Жоазиньо, и удар с лакет на Нифлор срещу Рабех реферът поясни:
 
„Хората, които управляват футбола в България, дадоха ясна представа за това какво трябва да правят футболните съдии в България в подобни моменти. Този мач ще остане в паметта ми. Прецедент бе пресконференцията, която проведоха председателят на съдийската комисия Димо Момиров и заместник председателят Костадин Гергинов. Това, което направиха те значи много за мен”.
 
Футболистите нямат респект към съдиите. Нямам мнение защо, но съдиите в България се мъчат всячески да всяват респект на и извън терена. Този масов интерес към съдиите в България и търсенето на скандал в начина им на поведение извън и на терена влияе. Всеки се старае да не се показва, да не попада под прожекторите – всичко това влияе. Тук е мястото да кажа, че веднага след мача много колеги ме подкрепиха. Това се иска от нас. Който има претенции трябва да ги мотивира. Аз също съм бил футболист и бях едно от т.нар. „лекета” в мача. Винаги съм бил в конфликт със съдията. Когато губиш в последните минути на мача всячески и навсякъде, освен себе си, търсиш да намериш причина за това. В случая най-близо е съдията. Добре разбирам, че тези футболисти на Левски не правят това от силата на позицията си, те играят за отбор, който се бори за победа във всеки един мач”.
 
„Всеки един съдия подхожда различно към подготoвката си за определeн мач, дали ще свири мач в борба за спасение или за първото място. За първото трябва да си робот и да отсъждаш всичко, както го виждаш.  Точно със съдийството си съм показвал, че в началото на мача съм спокоен. За мен не е важно, че някой излиза с намерението да извършва нефутболни неща. Точно с това показваш, че си добър съдия”.
 
Определенията по мой адрес са плод на моментно състояние. След мач като този е много трудно да сдържиш нервите си. Границата е много малка, но е колкото между Англия и България. Разликата между специалистите там и тук е минимална. Мачът е 99-и за мен, защото толкова са срещите, който съм ръководил в „А” група”, сподели реферът.
 
„Смятате ли, че съдиите създават напрежението преди мача. То идва съвсем отдругаде - не от съдиите и не отборите. Журналисти, които не могат да изиграят един мач в квартала, предоставят мнението си за нещо, от което не разбират. В момента всички съдии работим без абсолютно никакво напрежение от страна на президенти и т.н. Организирано и осигурено е всичко нужно за развитието на съдийството. Нищо не се получава моментално, трябва труд и време. Мога смело да заявя, че след мача на „Герена” не изпитвахме абсолютно никакво напрежение, а това ме изуми. Ако в такъв мач през главата ти мине мисъл, че един от отборите е собственост на някой във Футболния съюз, мачът няма да свърши. Никога не ми е минавала подобна мисъл. Щом трябва да свиря на Левски, отивам и свиря. Това ще ме мотивира да изкарам мача на още по-високо ниво. Всичко е част от футболната игра и картоните и напрежението на трибуните. Залогът в този мач бе много висок и когато изпуснеш спечелените три точки по този начин е трудно да сдържиш нервите си. При напрежението от гледна точка на залога в срещите някои от моите колеги правят дребни грешки. Това води до реакция, която изкарва, че решенията им са били преднамерени”, добави той.
 
Според изпълнителният директор на Черноморец Фреди Бобич проблемът на футбола в България се корени в съдийството. Йорданов обаче заяви, че не споделя това мнение заявявайки:
 
„Това е глобален въпрос, но като съдия от „А” група мога да кажа, че като се започне от спортните бази, неподкрепянето на децата и т.н. съдиите са последният проблем на българския футбол”, заключи Николай Йорданов. 
Клаудиу Кешеру изравни Гонзо по голове в елита на България

Румънският голаджия вече има 12 попадения

Петричев: Добър мач за българските стандарти

Директорът на Лудогорец коментира равенството 2:2 с ЦСКА

Александър Томаш: Резултатът не ни удовлетворява, ЦСКА винаги се бори за победа

"Доволен съм донякъде от играта, но можем много повече"

Йовичевич: Загубихме две точки, за ЦСКА е голям резултат

"Трябва да се подобряваме в изграждането на атаките.", заяви той

Фаетон: Щях да съм по-щастлив, ако бяхме спечелили

Нападателят на ЦСКА призна, че е доволен от гола, който вкара за 2:2 срещу Лудогорец

ЦСКА остана без титуляр за Хебър

Джеймс Ето’о ще бъде наказан за визитата на Хебър в Пазарджик

Пенев и Младенов на трибуните за ЦСКА - Лудогорец

Бившите треньори на "червените" гледат дербито на живо

Илиан Илиев: Преходът бе решаващ

Треньорът със забележки към Черно море и след 4:0

Бивш юношески национал на Украйна е близо до трансфер в България

Владислав Кобилянски е имал договор с турския Газиантеп, но в момента е свободен агент