3. Храбра България удържа Румъния - 0:0 (ВИДЕО)

Храбра България удържа Румъния - 0:0 (ВИДЕО)

Илиан Илиев продължава без загуба, Дюлгеров спаси дузпа

Серията на България под ръководството на селекционера Илиан Илиев без загуба продължава и след 0:0 с Румъния в приятелски мач. В Букурещ родните национали играха като равен с равен срещу участника на Евро 2024 и записаха пети мач без поражение. В тях нашите не се дадоха на други два финалиста в Германия - Унгария и Сърбия.

За да продължат възходящите резултати при Илиев бе неоходимо вратарят Иван Дюлгеров да спасява дузпа. Това се случи в 50-ата минута на двубоя, когато доскорошният играч на Черно море неутрализира изпълнението на Денис Ман. Дебют за България като титуляр направи Васил Панайотов от Черно море, а първи минути с екипа записа и Серкан Юсеин, появил се от скамейката.

Двубоят започна с положение пред вратата на България, но ударът на Валентин Михайла бе париран от Иван Дюлгеров в ъглов удар.

Последваха минути с домакински натиск, но и без повече положения пред вратата на "трикольорите".

В 17-ата минута България успя да излезе перфектно от високата преса на съперника, а топката достигна до Филип Кръстев, който умело се освободи от упеката на своя пазач, след което пусна техничен пас към Кирил Десподов, но в последния момент той бе пресечен от Рациу.

Генерално обаче през първата част чисти ситуации липсваха, а тимът на Илиан Илиев седеше добре срещу участника на Евро 2024.

В 44-ата минута отбраната на България все пак се пропука, а Драгуш се озова очи в очи с Дюлгеров, но последвалият удар на нападателя на Газиантеп мина разочароващо в аут.

В 50-ата минута домакините стигнаха до дузпа след наивно нарушение на Живко Атанасов срещу Николае Станчу. Зад топката застана Денис Ман, чийно удар бе спасен от Дюлгеров.

3 минути по-късно България бе много близо до попадение, след като Десподов центрира в наказателното поле от фаул, Живко Атанасов свали към вратарското поле, където Алекс Колев овладя и стреля мигновенно, но стражът на румънците парира.

И докато селекционерът на домакините Йорданеску направи 5 промени до 68-ата минута, първите смени Илиан Илиев извърши 20 минути преди края.

Опитният специалист хвърли едновременно трима от резервната скамейка - Радослав Кирилов, Илиан Илиев-младши и Мартин Минчев, а теренът напуснаха Александър Колев, Кирил Десподов и Филип Кръстев.

В заключителните минути в игра се появи още дебютантът Серкан Юсеин, както и Георги Русев. Минути по-късно "лъвовете" бяха близо до попадение, след като при една наглед безопасна ситуация Дръгушин върна нескопосано към вратаря Ница, който от няколко метра трудно можеше да отиграе ситуацията и домакините загубиха топката, която обаче се мина в близост до наши футболисти без да бъде нанесен завършващ удар.

В добавеното време родните национали потърсиха победата, след като първо Илиан Илиев стреля от фаул, а след това и Алекс Петков от дистанция опита да застраши вратата на Ница, но без особен успех.

Във втората минута от продължението Минчев имаше претенции за дузпа след единоборство с Драгушин, но такава не бе отсъдена. В крайна сметка гол не падна, а феновете на домакините изпратиха своите любимци с освирквания. Следващият мач на българите е срещу Словения на 8 юни.

Румъния: 1. Флорин Ница, 2. Андрей Рациу, 3. Раду Дръгушин, 4. Адриан Рус, 11. Никушор Баку, 18. Разван Марин, 6. Мариус Марин, 20. Денис Ман, 10. Николае Станчу (К), 13. Валентин Михъйла – 19. Денис Дръгуш

Селекционер: Едуард Йорданеску

България: 23. Иван Дюлгеров – 19. Иван Турицов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 18. Християн Петров – 7. Георги Костадинов, 25. Васил Панайотов – 16. Марин Петков, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов – 9. Алекс Колев

Селекционер: Илиан Илиев

Рефер: Атила Караоглан (Турция)

Томаш: Проблемът беше на терена! Върнахме се в първи клас!