3. Литекс запази шансове за Лига Европа след победа над Монтана, дошла през второто полувреме (ВИДЕО)

Ловчанлии проспаха първата част, отпушиха се с автогол, Георги Миланов оцеля при лошо стъпване

Литекс спечели трудна, но ценна победа с 2:0 над освободения опашкар Монтана. След нулево равенство през първото полувреме, автогол на младежкия национал Георги Пашов отпуши тима на Христо Стоичков след подновяването на играта. Монтана се хвърли да изравнява в последната минута, когато вратарят Цветковски отиде да скача при корнер, но вместо това получи втори гол, дело на Ванжер, търколил топката в опразнената врата на гостите.

С успеха „оранжевите”, които са 5-ти, останаха в борбата за Лига Европа. Те отсъпват с 2 точки от четвъртия ЦСКА и с 4 от третия Ботев (Пд) преди директния мач между "червени" и "жълто-черни" утре. Пет кръга преди края пък Монтана изостава на 11 точки от спасителния бряг при възможни 15.

Цифровото изражение на резултата не съответства на продукцията на терена, където оранжевите изиграха цялата среща на една врата, но по стар навик изтърваха половин дузина изгодни ситуации.

Домакините можеха рано да стартират с гол, но в 14-ата минута Исмаил Иса пропусна отлична възможност. Нападателят бе изведен от Ванжер сам срещу вратаря, но не можа да преодолее стража Цветковски. Ловчанлии имаха абсолютно териториално надмощие, но бяха на моменти малко припрени в завършващата фаза срещу компактния противник, който рушеше с чести нарушения играта.

В 39-ата минута Иса отново се измъкна зад гърба на отбраната, но топката мина на сантиметри от лявата греда. Малко по-късно силата на удара си от двайсетина метра опита и кариоката Ванжер, но Цветковски сигурно спаси.

Втората част също започна устремно за оранжевите, които обаче не успяха да се възползват от две отлични центрирания от фаул на Момчил Цветанов.

В 50-ата минута Георги Миланов сякаш получи тежка контузия след единоборство с Михов. Националът изпитваше силни болки в глезена, след като стъпи много лошо върху топката. За щастие на цяла България офанзивният халф се размина с травма, завръщайки се на терена.

В 57-ата минута пробив на лявото крило завърши с пас към Иса, но ударът на тарана с глава профуча край страничния стълб. Двубоят като цяло се играеше в половината на монтанци и бе въпрос на време да се пробие техният бетониран ариергард.

В 65-ата минута след поредното центриране в пенала шансът пак не беше на страната на Исмаил Иса и той отблизо не можа да се разпише. Наставникът Стоичков потърси повече острота и пусна  Кирил Десподов. В 72-ата минута най-после усилията на ловчанлии бяха възнаградени и те поведоха в резултата. След прострелно центриране отляво на Божиков, последвано от пас с пета на Ваюши, бранителят на гостите Георги Пашов отклони топката в собствената си врата.

В даденото от съдията продължение Литекс стигна заслужено до нов гол. При контраатака след корнер, при който вратарят Цветковски отиде да скача, бразилецът Ванжер излезе на чиста позиция и от 30 метра по земя вкара за 2:0.