3. Литекс вдигна Купата на България след безпроблемно 3:0 над Пирин

Литекс вдигна Купата на България след безпроблемно 3:0 над Пирин

Литекс в новият носител на Купата на България. Отборът на Станимир Стоилов грабна трофея, след като победи категорично с 3:0 Пирин във финала на турнира. Двубоят се играят пред около 10 000 зрители на стадион „Георги Аспарухов” в столицата.

Литекс в новият носител на Купата на България. Отборът на Станимир Стоилов грабна трофея, след като победи категорично с 3:0 Пирин във финала на турнира. Двубоят се играя пред около 10 000 зрители на стадион „Георги Аспарухов” в столицата. Във възловия мач отборът от Ловеч показа по-високата си класа и не даде шансове на Пирин в един двубой, който по качество не отговаряше на финал от такъв ранг.

Ловешкият отбор ще вземе 30 000 лева за победата от ПФЛ, а финалистът 18 000. Това бе четвърта купа в историята на Литекс. Миналата година отново тимът на Гриша Ганчев вдигна трофея. Така, Литекс ще участва догодина в новия турнир Лига Европа и ще освободи още една квота за отборите в челото на българската "А" група.

Нифлор даде преднина на символичните гости в 20-ата минута, Дока Мадурейра покачи в 72-ата, а Крум Бибишков приключи мача четири минути преди края. Двубоят бе ръководен от пернишкия рефер Стефан Спасов, който се справи добре със задачата си.

Срещата започна с осезаем натиск на тима на Литекс, а още в началните минути Нифлор нахлу в полето на Пирин и с прострелен пас потърси Бибишков, но вратарят на благоевградчани Макенджиев успя да пресече подаването. Малко по-късно Борис Галчев стреля много мощно от 30-ина метра, Голубович не се намеси по най-добрия начин, но за негово щастие нямаше противников играч, който да се възползва от грешката му.

В 20-ата минута Дока Мадурейра получи топката в наказателното поле, стреля веднага с десния крак, но Макенджиев с много авторитетна намеса успя да избие. Топката обаче попадна в краката на левия бек Михаил Венков, който центрира към далечната греда. Шандор свали топката за Уилфред Нифлор, който стреля от 6-7 метра през краката на трима бранители, а ударът му се спря в мрежата зад Макенджиев – 0:1.

„Орлетата” се опитаха да се върнат в мача с далечни извеждащи подавания към бързоногия Спас Делев, но младежкият национал най-често оставаше в положение на засада. Десетина минути преди края на полувремето Бибишков бе задържан на границата на полето, а реферът Спасов отсъди пряк свободен удар. Зад топката застана бразилецът Дока, но ударът му срещна стената. Няколко минути по-късно бе отсъдено идентично нарушение, но този път в полза на Пирин. Ударът на Кирил Николов обаче не се отличаваше от този на неговия съперник.

Втората част започна с опасно центриране от фаул на Дока, което обаче мина над куп от играчи. Наставникът на Пирин реагира и пусна в игра македонеца Драги Коцев, който още с първото си докосване сътвори опасна ситуация пред вратата на Голубович. Той получи топката по дясното крило, напредна и центрира в малкия пеналт. Спас Делев стреля с акробатичен плонж, но ударът му с глава се отклони в тялото на Петков и излезе в корнер. В 58-ата минута Дани Пеев центрира от корнер, а капитанът Коеджиев от чиста позиция не успя да насочи топката във вратата на Литекс.

В 67-ата минута Мирослав Ризов получи топката в полето на „оранжевите”, влезе в него и стреля по диагонала, но ударът му мина покрай левия страничен стълб. Четири минути по-късно Сандриньо много хитро към Бибишков, който вкара топката във вратата на Пирин, но нападателят бе в положение на засада. В 72-ата минута всичко в срещата свърши, след като бразилецът Дока Мадурейра отбеляза втори гол за Литекс. Той и Бибишков направиха много хубаво двойно подаване пред границата на наказателното поле. Дока се озова очи в очи с Макенджиев и с много плътен шут в десния ъгъл направи резултата 0:2. Две минути по-късно Бибишков изведе Сандриньо зад защитата на „орлетата”, но стражът на благоевградчани успя да отрази силния удар на бразилеца.

В последните минути на двубоя темпото на игра спадна, но опитният отбор на Литекс успя да се възползва от една грешка в отбраната на Пирин и отбеляза трети гол. Дока много хитро пусна топката в коридор към Крум Бибишков, той остана очи в очи с вратаря Макенджиев и хладнокръвно направи резултата класически. До края на мача играчите на Станимир Стоилов спокойно владееха топката, а в края Макенджиев спаси своя отбор от истински разгром.