3. Литекс прекърши европейските мечти на Левски, Туре остана длъжник на "сините" (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Оранжевите" стигнаха до успех с 2:1 на "Герена" и вече са 11 точки пред "сините"

Литекс победи Левски с 2:1 в съботно дерби от 33-ия кръг на "А" група и почти уби надеждите на "сините" да играят в Лига Европа през следващия сезон.

И трите попадения паднаха още през първата част. Армандо Ваюши откри резултата в 23-тата минута, а Румен Руменов удвои аванса на "оранжевите", като по-рано в атаката на Литекс не бе отсъдена засада на Джордан. Почетното попадение за Левски отбеляза младият Владислав Мисяк в продължението на първото полувреме.

И двата отбора започнаха двубоя изключително предпазливо. До 23-тата минута, когато Литекс се възползва от грешка в отбраната на домакините и откри резултата. След подаване на Страхил Попов, Джордан отклони топката с глава. Чмовш не се намеси добре и остави топката да стигне до Армандо Ваюши, който остана сам срещу Блажевич. Полузащитникът на "оранжевите" технично копна топката и откри.

След първото попадение на Литекс започна и истинският мач. Мисяк можеше да върне гола само три минути по-късно, но Илко Пиргов бързо скъси ъгъла и младокът би в него. Ваюши пък опита да отбележи втори гол с удар отдалече, но Горан Блажевич се намеси уверено този път.

В заключителните минути на първата част паднаха две попадения - по един за двата отбора. Първо - Литекс направи резултата 2:0, но попадението бе изключително спорно. Николай Бодуров с дълъг пас намери Джордан, който обаче бе зад отбраната на "сините", но флагът на страничният рефер остана долу.

Нападателят на Литекс намери Румен Румен Руменов, който остана сам срещу Блажевич. Руменов се засуети, подхлъзна се и топката отиде в Момчил Цветанов. Докато защитниците на Левски се върнат, Цветанов отново върна топката към Руменов, който със страхотен удар прати топката в горния десен ъгъл за 2:0.

В добавеното време на първите 45 минути Левски намали. Рафаел Бастос изведе Владислав Мисяк в перфектна позиция. Полузащитникът на Левски остана сам срещу Пиргов и с премерен удар в долния десен ъгъл отбеляза много важен гол за "сините" непосредствено преди почивката.

Още с началото на втората част Елин Топузаков направи три смени. Извади Нунеш, Ради Цонев и Божинов, като на техните места пусна Мики Орачев, Туре и Генков.

Точно Туре остана длъжник на отбора си, като на два пъти имаше възожност да се разпише, но от удобни положения пропусна. Малко след като се появи в игра полузащитникът на Левски се измъкна от отбраната на Литекс, но бе настигнат от Илия Миланов и не успя да нанесе точен удар.

В 64-татам минута Туре пропусна най-чистото положение за Левски през втората част. Пламен Крумов изведе французина в перфектна позиция фронтално срещу вратата и сам срещу Илко Пиргов. Вместо да отбележи, Туре стреля слабо в краката на Пиргов.

До края на двубоя единственото по-интересно положение бе изгонването на Момчил Цветанов. Полузащитникът на Литекс получи втори жълт картон за нарушение срещу Мисяк, като напусна терена с ехидна усмивка, невярвайки, че е изгонен.

Това е втора поредна загуба за Левски след поражението от Лудогорец. "Сините" остават на петата позиция с 53 точки, на осем от третата позиция, на която в момента е ЦСКА, но вечният враг на "сините" е и с мач по-малко.

За Литекс това е втори пореден успех в шампионата, като "оранжевите" събраха 64 точки и се изкачиха на втората позиция. Ловчанлии се намират на пет точки от лидера Лудогорец, като шампионите имат и мач по-малко.