3. Литекс падна 1:2 от датчани в Холандия

Литекс падна 1:2 от датчани в Холандия

Шампионите загубиха от Брьондби, Брату влезе резерва, Момчил Цветанов се скъса да пропуска

Българският шампион Литекс понесе първата си загуба за лятната подготовка, съобщава официалният сайт на клуба. В контрола, играна на базата „Златно лале” в Холандия момчетата на Ангел Червенков отстъпиха с 1:2 на датския Брьондби. Треньорът на ловчанлий започна с шампионския отбор от миналия сезон, а през второто полувреме направи няколко смени, като в игра се появи и новото попълнение Флориан Брату. Младежкият национал Момчил Цветанов пък пропусна най-добрите възможности за Литекс през втората част и не успя да спаси равенството.

Срещата започна взривно и още в първата минута Брьондби можеше да открие резултата. Агер бе изведен на чиста позиция отляво на Галато, но не успя да уцели вратата. В 11-ата минута пък Осман Ялоу излезе зад гърба на защитата на Литекс и излезе очи в очи с Галато, но не успя да преодолее стража на "оранжевите". Само 3 минути по-късно обаче превъзходството на датчаните даде резултат и те успяха да поведат. Ялоу изкочи зад защитата на ловчанлий, заобиколи Галато и на празна врата вкара за 1:0.

Литекс моментално отговори и в 19-ата минута бе близо до гола. Ивелин Попов нахлу в наказателното поле след самостоятелен пробив и центрира остро по земя, няколко играчи се разминаха с топката, тя стига до Николай Бодуров, който обаче стреля силно в тялото на вратаря.Последваха два далечни удара в актива на Литекс – първо Йеленкович не успя да уцели вратата от около 25 метра, а след това Ивайло Петков стреля силно от фаул, но стражът на Брьондби спаси.

Към края на полувремето натискът на Литекс се засили и след един неточен удар на Дока и един спасен изстрел на Том, се стигна до 39-ата минута, в която българският шампион успя да изравни резултата. Том проби отдясно, премина през двама играчи и от аут линията подаде към Дока, който от ъгъла на малкия пеналт с топовен шут разстреля стража на датчаните за 1:1, като при този резултат завърши и първата част.

Още в самото начало на второто полувреме обаче Брьондби успя отново да поведе в резултата. Ялоу намери Медсен в наказателното поле на Литекс, а опитният нападател не сгреши и с десния крак простреля Галато. Малко след това пък резервата Барт извърши грубо нарушение, но вместо да бъде изгонен, бе принуден от главния съдия да поиска смяна, за да не го гони.

Постепенно Литекс наложи натиск и стигна до няколко добри положения, но удари на резервите Брату, Янев и Цветанов не намериха очертанията на вратата. Именно младият Момчил Цветанов изпусна най-чистото положение за българския шампион в мача. В 85-ата минута той пресече подаване на защитник към вратаря, излезе очи в очи с противниковия страж, но стреля право в неговото тяло.

Така Литекс понесе първа загуба в лятната си подготовка, след като отстъпи на датския Брьондби в Холандия.

За Литекс: Галато, Бодуров, Николов, Петков, Занев, Йеленкович, Сандриньо (Янев 62’), Том (Цветанов 58’), Дока (Барт 46’ (И. Миланов 66’)), Попов (Г. Миланов 46’), Нифлор (Брату 62’)