3. Левски се спаси в Азербайджан - 0:0

Левски се спаси в Азербайджан - 0:0

В здрава битка без особено много футбол, „сините” бяха по-добри през първото полувреме и по-слаби през второто

Левски запази големи шансове за класиране в четвъртия квалификационен кръг за Шампионската лига, след като завърши 0:0 в Азербайджан с местния шампион ФК Баку.

В здрава битка без особено много футбол, „сините” бяха по-добри през първото полувреме и слаби през второто.

Дениран Ортега е големият длъжник на Левски. Нигериецът, който дойде под наем за 6 месеца, пропусна златна възможност през първата част, а през втората се контузи.

Норвежкият съдия Свен Одмар Моен пък оказа сериозна подкрепа на „сините”, след като не отсъди дузпа за свирепо нарушение на Рабех срещу бразилеца Феликс в началото на второто полувреме. Освен всичко мароканецът имаше и жълт картон на сметката си.

В края на мача пък Баку натисна Левски и създаде няколко доста опасни положения, две от които бяха почти стопроцентови.

В началото на двубоя на пълния трийсетхиляден стадион "Тофик Бахрамов" Левски започна без особено притеснение. „Сините” владееха повече топката и изпълняваха стриктно задачите на новия треньор Ратко Достанич. Наставникът бе дал оказания противникът да се пресира постоянно и това даваше резултат в големи периоди, когато азерите не можеха да изнесат топката от собствената си половина.

Бразилецът Феликс, който пък бе считан за голяма заплаха, бе статичен и Топузаков без проблеми се справяше с персоналната опека.

Футболистите на Баку сякаш бяха леко припряни и не можеда да намерят своята игра, а и Левски не им даваше.

Първата опасна възможност пред някоя от двете врати дойде в 31-ата минута. Тогава Седрик Бардон овладя топката по лявото крило, центрира почти от аутлинията към далечната греда, но ударът на Христо Йовов с глава мина над вратата. Минута по-късно бе направен и пропускът на мача. Владимир Гаджев центрира от пряк свободен  удар в наказателното поле и новото попълнение на "сините" Ортега стреля с глава, но топката мина на сантиметри покрай левия страничния стълб.

Така, след по-добра игра на Левски, завърши първата част, в която домакините имаха няколко атаки, които не доведоха до нищо сериозно.

Второто полувреме обаче почна по съвсем различен начин. Още в 47-ата минута пред вратата на Левски настана голямо напрежение. Феликс бе изведен в наказателното поле. Нападателят се опита да овладее тупкащата топка и с глава я чукна ред себе си, за да стреля. До него обаче бе и Юсеф Рабех, който в опита си да изчисти, изрита зверски в главата бразилеца, който падна безжизнен на тревата.

Норвежкият рефер Свен Одмар Моен не реагира и даде знак играта да продължи. Ако бе взел различно решение – това означаваше дузпа и червен картон за Рабех, който вече бе декориран в жълто. Феликс бе изваден от игра и по-късно откаран в същото плашещо състояние в болница.

Последваха още няколко опасности пред Георги Петков. В 55-ата минута Муджири изпълни по страхотен начин пряк свободен удар на около 25 метра, отразен с мъка от Георги Петков. В 58-ата минута влезлият на мястото на Феликс Алмейда Батища проби по дясното крило, преодоля Минев и центрира в полето към Муджири, който стреля слабо от воле и топката попадна право в ръцете на Петков.

В следващите 20 минути играта обаче се поизравни и изглеждаше, че Левски е преодолял кризата. Това обаче не се оказа вярно. Гьоко Хаджиевски направи две офанзивни смени и отборът му тръгна напред. ФК Баку атакуваше в 99 процента от случаите отляво, където Веско Минев просто изнемогваше.

В 81-ата минута Адамия навлезе опасно в наказателното поле, но Рабех в последния момент взе топката от краката му.

Няколко минути по-късно Рамин центрира по страхотен начин към границата на малкия пеналт, а Батища стреля с глава от 3-4 прав в ръцете на Петков .

Малко по-късно и Левски имаше една възможност, когато влезлият през втората част Ники Димитров проби отляво и центрира към Георги Христов. Нападателят стреля от воле, а топката срещна тялото на бранител на ФК Баку.

В продължението норвежкият съдия даде шест минути допълнително време. Тогава се случи и най-инфарктната за „сините” ситуация. Перес се възползва от грешка в отбраната на Левски. Овладя топката и стреля силно от границата на полето, Петков изби топката, но играч на Баку стреля от по-малко от метър и отново стражът на Левски се намеси авторитетно.

Така, след крайно напрегнати последни минути и неубедителна игра на шампионите на България при първия мач на Достанич, Левски ще трябва да решава мача на реванша след седмица на стадион „Георги Аспарухов”.

Макар и с не добра игра тази вечер в Азербайджан, „сините” имат прекрасни шансове за продължат и в последната фаза преди влизането в групите на Шампионската лига.