3. Левски отстрани ФК Баку – 2:0

Левски отстрани ФК Баку – 2:0

„Сините” на крачка от Шампионската лига, имат сигурно място в групите на Лига Европа

Шампионът на България Левски победи с 2:0 тима на ФК Баку в среща реванш от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. След 0:0 в първия мач, „сините” стигнаха до плейофите на турнира. Дори и при неуспех там, Левски има гарантирано място в групите на Лига Европа. Головете на Йовов и Христов под дъжда на стадион „Георги Аспарухов” се оказаха достатъчни за елиминирането на Гьоко Хаджиевски и компания.

Срещата започна много напрегнато и още в първите 15-ина минути главният съдия трябваше да покаже цели 4 жълти картона. В 10-ата минута „сините” имаха претенции за дузпа за нарушение срещу Живко Миланов, но те не бяха взети под внимание от шведския арбитър.

Първото по-сериозно положение за Левски дойде в 24-ата минута, когато Бардон изведе Зе Соарес по дясното крило, бразилецът напредна и центрира остро в наказателното поле, но Христо Йовов и Жоро Христов се разминаха с топката пред погледа на вратаря Сисоко. Единственият опорен халф за „сините” в този мач – Георги Сърмов, който вече имаше жълт картон, действаше много грубо в единоборствата и на два пъти съдията му спести изгонване. В 38-ата минута домакините направиха най-големия си пропуск. Йовов центрира към далечната греда, където оставеният непокрит Седрик Бардон стреля от около 5 метра, но топката не намери вратата на ФК Баку за късмет на безпомощния Сисоко.

Две минути преди края на първата част Сърмов стреля силно от пряк свободен удар, топката рикошира в крак на бранител и премина на сантиметри от противниковата врата. В даденото от съдията продължение на полувремето Христов можеше да отбележи от добра позиция, но ударът му с левия крак се оказа твърде слаб и не затрудни Сисоко.

Левски започна по-добре втората част и още в началните минути започна да ври и кипи пред вратата на ФК Баку. Първата по-сериозна опасност за вторите 45 минути обаче се откри пред гостите – в 50-ата минута Перес стреля опасно от около 25 метра, топката рикошира в Рабех и попадна в Сойч, който с топовен изстрел с левия крак прати топката до гредата на Петков. В 60-ата минута пък Левски направи нов непростим пропуск. Йовов центрира отлично от ляво на главата на Зе Соарес, но нисичкият бразилец не успя да я насочи в опразнената врата.

В следващата си по-опасна атака обаче „сините”, макар и малко щастливо, все пак успяха да поведат в резултата. В 64-ата минута Тасевски овладя топката пред наказателното поле, успя да я прокара между двама бранители на гостите и тя стигна до Йовов, който отблизо я прати над плонжа на Сисоко за радост на феновете по трибуните на стадион „Георги Аспарухов”. Две минути по-късно пък Сойч можеше да вгорчи радостта на Левски с мощен удар с левия крак от 25 метра, който обаче отново не намери очертанията на вратата на Левски.

В следващата си атака Левски успя да сложи точка на спора, вкарвайки втори гол. Дарко Тасевски пусна страхотен пас към откъсващия се Георги Христов. Нападателят на „сините” хладнокръвно чукна топката с едно докосване в мрежата на Сисоко и подпечата успеха на Левски. Малко по-късно негов удар от около 30 метра за малко да се оплете в мрежата на гостите, но мина встрани от вратата.

До края на срещата Левски уверено контролираше събитията на терена и не позволи на гостите да стигнат до нещо по-опасно. Така, макар и измъчено, „сините” успяха да отстранят ФК Баку и сега ще чакат своя противник в Плейофите. Възпитаниците на Ратко Достанич имат сигурно място в груповата фаза на Лига Европа, ако разбира се отпаднат в следващия кръг на Шампионската лига.