„Четвъртък - 12:00 часа, кой ще бъде треньор на България ще стане ясно след решение на Изпълкома. С тази задача е натоварен Георги Иванов. В четвъртък ще имате конкретна новина.“
Думите са на вицепрезидента на БФС Йордан Лечков по повод очакваното уволнение на националния селекционер Младен Кръстаич и смяната му с друг специалист.
"За мен са важни футболистите, а не толкова треньора. Той трябва да има авторитет и добра визитка. Колко имена изхабихме заради слабата игра на футболистите? И Стоичков, и Пенев, и Хубчев, Мъри също беше селекционер. Играчите просто трябва да знаят, че когато дойдат в националния отбор трябва да се "сбият". Никого няма да караме насила да става треньор. Имахме и надежди за Кръстаич, но не се получиха нещата", заяви Лечков в интервю за предаването „Арена Спорт“ по БНТ.
Той коментира и темата с липсата на достатъчно добро развитие на младите български футболисти, от която страда и националният отбор.
"Трябва да се направи едно разграничение между професионален футбол и масов спорт. В България не е тайна, че имаме демографски проблем. Г-н Караиванов говори за натурализацията, а виждате, че дори във Франция, Германия и Швейцария имат повече натурализирани футболисти от нас. В България не можем да решим този проблем, защото не можем да кажем на частните клубове какво да правят. Те си следват тяхната политика и от това страда националния отбор, защото не се развиват достатъчно млади български момчета. Трябва да има по-голяма конкуренция. Трябва да си физически подготвен, за да бъдеш психически устойчив. Това липса на нашите футболисти", заяви един от героите от САЩ 1994.
"Преди 7-8 години гласувахме едно правило за младите футболисти и още на първия мач един от тях беше изваден в 10-ата минута. Това е въпрос на желание на клубовете, но това е действителността", продължи той.
В хода на разговора Йордан Лечков поднесе и своите извинения за изказването си през седмицата, когато сподели, че художествената гимнастика, волейболът и борбата също нямат резултати и уточни, че тези негови думи са плод на факта, че тези спортове получават държавно финансиране за разлика от футбола, което всъщност обяснява и защо към момента в България не може да се говори за строеж на нов национален стадион.
"Дадох пример, че другите спортове се финансират от държавата. За едните тя е майка, за футбола е мащеха. Ние сме най-голямата и същевременно най-независима и богата организация. Футболът се справя сам. Всички играчи, които идват в националния отбор са обгрижени и в по-голямата част от клубовете си получават заплатите навреме. Работата на централата е да контролира тези неща", каза вицепрезидентът.
"За какъв стадион да говорим, когато министърът каза, че нямаме пари за проектиране. Тук е ролята на държавата и не става въпрос за националния отбор, а за всички градове", допълни Лечков.
Накрая на интервюто бившият играч на Сливен, ЦСКА, Хамбургер, Марсилия и Бешикташ бе категоричен, че от съюза са "подредили къщичката на футбола" и не е тяхна задача да отговарят за начина, по който работят треньорите и собствениците в клубовете си.
"Ние сме подредили къщичката на футбола. Направихме и база. Нашата работа не е да седим по терените, това е задача на лицензираните треньори, на техническите директори и на собствениците на клубовете. Аз бих поел вина и да подам оставка, но кажете ми къде вие откривате моя или наша грешка? Разбирам го всичкото това недоволство. Аз винаги след мачовете заставам пред камерите и още преди 15 години казах, че нямаме достатъчно класа. Ако имаме силно вътрешно първенство, от кеото футболистите излизат и се реализират навън, тогава ще имаме и добър национален отбор", завърши Йордан Лечков.